Infocentrum znovu vystavuje originální betlém
Už šest let si během adventu můžete prohlédnout Švejka, Jana Tleskače a další postavičky v kulisách miniaturního Žižkova. Letos máte šanci do konce ledna.
Hlavním tvůrcem betlému je výtvarník a pedagog Střední uměleckoprůmyslové školy Richard Pešek. Spolu s kolegou Kamilem Čelikovským a patinérem Jiřím Kývalou na něm pracovali přes pět let a dodnes ho vždycky začátkem prosince vlastnoručně skládají. V unikátní miniatuře Žižkova snadno rozpoznáte radnici, schody v Rokycanově ulici, Vítkov nebo typické pavlače. Zatímco kulisy jsou vyrobené z překližky se speciální cementovou povrchovou úpravou, každou třiceticentimetrovou figurku bylo třeba vymodelovat z keramické hlíny a potom odlít z akrylátové pryskyřice. Nakonec se zdobí olejovými barvami.
Figurek je momentálně 36 a představují reálné i fiktivní postavy z období od roku 1900 do začátku druhé světové války. Není neobvyklé, že mají dvojí roli: hospodyňka a truhlář jako její doprovod zastupují Pannu Marii a Josefa, postavy prvního žižkovského starosty Karla Hartiga, rakouského císaře Franze Josefa I. a prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka zase tři krále. Švejk tu pro změnu vystupuje coby Lazar z Betánie.
Pozorný divák si může všimnout naznačených příběhů. Například Jaroslav Marvan se coby rada Vacátko dívá na „zločince“, který zároveň představuje archanděla Gabriela. „Marvana jsem umístil zády k Vlastovi Burianovi, protože ti dva se zrovna nemuseli,“ vysvětluje Pešek.
Mezi dalšími postavami najdete například Toyen, Jana Tleskače, Péráka nebo Járu Cimrmana. Letos přibyla figurka odbojářky Marie Moravcové, která žila v Biskupcově ulici. „Její vzhled odpovídá tomu, jak vypadala ve dvacátých letech. Celý život byla samaritánka, takže jsem ji vymodeloval jako někoho, kdo se stará o druhé,“ popisuje Pešek s tím, že uličky miniaturizovaného Žižkova postupně zaplní další postavičky. „S autory betlému jsme se domluvili na tom, že každoročně připravíme drobné doplnění postav, aby kompozice nebyla statická a uzavřená. Rád bych, aby se z návštěvy betlému v našem infocentru stal každoroční rodinný rituál," dodává k tomu starosta Michal Vronský.
Atmosféru mikrosvěta žižkovských figurek umocňuje propracovaný světelný doprovod a melodie, kterou nahrál staropražský harmonikář Pepa Čečil.