Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Zeleň na Trojce: díky obyvatelům kvetou ulice i vnitrobloky

Městské zahradničení se na Praze 3 těší stále větší oblibě a podpoře. Vedle květin či bylinek tím totiž pěstujeme komunitu a vztah k veřejnému prostoru.

Rostliny dávají společnosti jednu důležitou lekci: roste se od kořenů, zespodu. Totéž platí o sousedské pospolitosti a vytváření příjemného místa k životu. I k této proměně vede cesta odspodu. Prospívá jí iniciativa aktivních lidí, kteří se sami rozhodnou podniknout tvůrčí kroky a inspirovat své okolí. Příkladem jsou třeba pouliční zahradníci, kteří kolem stromů ve své ulici spontánně vysazují květiny a starají se o ně. Sklízí za to pochvalu i od zástupců radnice. „Vždy rád vidím vlastní aktivitu našich občanů; tato se navíc pozitivně promítá do vzhledu města a zlepšuje kvalitu života všem z nás,“ říká radní pro životní prostředí Jan Bartko. Podle spolku Street gardening, který pouliční zahradničení propaguje, přitom nejde zdaleka jen o rostliny. „Na ulici zahradničí její obyvatelé, ale přidávají se i kolemjdoucí. Jsou to často lidé naprosto odlišných názorů, ale ta péče o místo, kde žijí, je spojuje,“ vysvětlují na svém webu, kde sdílejí řadu praktických rad i mapu existujících městských minizahrádek. Jako prospěšnou aktivitu vnímá pouliční zahradničení i starosta Prahy 3 Jiří Ptáček: „Ve městě jsme trochu zvyklí brát cokoli za prahem našich bytů jako cizí starost. Přitom ve veřejném prostoru za normálních okolností většina z nás tráví mnohem víc času než doma. Věřím, že i takové malé překročení vlastních prahů, jako je podpora a rozvoj pouličního zahradničení, může mnohým z nás pomoci trochu změnit úhel pohledu.“

Iniciativ, které cílí na ochranu přírody a propojování sousedů, je ale na Trojce víc. S velkým úspěchem se setkal loňský nápad rozmístit po Praze 3 komunitní kompostéry. Dvě stovky domácností, které je na území třetí městské části využívají, už téměř vyčerpaly kapacitu pěti stanovišť, kam je možné rozložitelný odpad nosit. Noví zájemci se mohou v tuto chvíli připojit už jen do skupin na Jarově a na Chmelnici. „Kompostováním jsem předtím byla nepolíbená, ale úplně mě to nadchlo“ vypráví správkyně chmelnického kompostéru Silvia Pechmanová a dodává: „Od té doby, co doma kompostujeme, žasnu nad tím, jak se nám výrazně zmenšil objem směsného odpadu.“ Se správou kompostéru jí pomáhá zástupkyně společensky prospěšného podniku Kokoza, který na kompostování v Praze 3 spolupracuje. Příjemně ji překvapil i přístup ostatních sousedů, kteří se chovají zodpovědně a vyhazují do kompostéru jen to, co tam patří. Odměnou je jim kvalitní hnojivo, které si pak odnesou do svých truhlíků, květináčů a zahrádek. Kompostovat chce třetí městská část i v plánované městské zahradě Pod Kapličkou, kde má vzniknout velký areál propojující oblíbené dětské hřiště s částí určenou pro zahradničení a odpočinkovým parčíkem Izraelská. Na rozdíl od komunitních zahrad, kde si jednotlivci pronajímají záhony, by městská zahrada mohla nabízet sdílené místo pro pěstování rostlin zájmovým skupinám, například dětem z okolních škol a školek. Také tento projekt má vedle přínosu pro veřejnou zeleň sociální rozměr. V plánu jsou vzdělávací workshopy, kulturní a komunitní akce, kavárna, zóna pro volný pohyb psů a další nápady, které tu podpoří setkávání lidí. Pro městskou zahradu Pod Kapličkou by Praha 3 chtěla vytvořit spolek, který by si péči o tento areál vzal za své.

Nová místa k setkávání vznikají také díky obnově dvorků a vnitrobloků. I tady hraje klíčovou roli iniciativa obyvatel. Pod okny jim často chátrá nevyužitý betonový plácek a záleží jen na nich, zda se rozhodnou proměnit ho v hezké společné místo k trávení volného času. Na Praze 3 se do toho už pustili sousedé z minimálně šesti vnitrobloků, kde vznikají nové terasy, bylinkové záhony, pískoviště, cyklostojany, nádrže na dešťovou vodu a další vychytávky. Prvním a leckdy nejtěžším krokem bývá dohodnout se s ostatními obyvateli na společné vizi. „Rozhodně doporučuji oslovit organizaci Bieno,“ radí koordinátor obnovy vnitrobloku Koněvova Štěpán Veselský. „Jako nezávislí odborníci zorganizují a odřídí sousedské setkání a pomohou s komunikací s ostatními majiteli a nájemníky.“ Stejná organizace nabízí obyvatelům také pomoc se získáním grantů nebo přímo s návrhem obnovy dvora. Na Praze 3 nyní rozjíždí pilotní projekt mapování vnitrobloků, který má zpřístupnit informace o skrytých dvorcích a složit z nich obrázek vnitrobloků jako jedno velké městské puzzle. Praha tím získá podklady pro účinnější podporu a obyvatelé užitečnou mapu, kde budou mít možnost nahlédnout k sousedům a inspirovat se. Potřebné finanční prostředky se díky tomu snáze dostanou například k péči o stromy, které na zapomenutých dvorcích rostou. Pokud se navíc jedná o vzácný, mimořádně vzrostlý či historicky zajímavý strom, může být zařazen do databáze významných stromů a dočkat se ještě větší pozornosti a ochrany. Právě po takových stromech teď Praha 3 zahajuje pátrání. Z návrhů obyvatel a institucí budou vybráni nejpozoruhodnější jedinci, kteří rozšíří celopražskou databázi významných stromů. Vyhodnocení a zveřejnění výsledků proběhne v říjnu toho roku.


Pravidla pro ohleduplný street gardening

  1. Dostatečný prostor — Vyberte si takové rabátko, ve kterém je kolem stromu dost prostoru.

  2. Úklid — Posbírejte odpadky a psí bobky; těmi se strom neživí.

  3. Způsob osazení rabátka — Květiny můžete zasadit buď přímo do rabátka, nebo do kořenáčů či truhlíků umístěných do rabátka.

  4. Šetrné kopání — Nikdy nekopejte hluboko, půdu jen jemně prokypřete do hloubky pár centimetrů.

  5. Ochrana kmene — Nepřihrnujte zeminu ke kmeni stromu. Dejte mu prostor a alespoň 10 cm kolem kmene nesypte žádné kamínky, substráty ani mulč.

  6. Ochrana kořenů — Nedávejte příliš silnou vrstvu zeminy. Pět centimetrů bude stačit, jinak by tíha zeminy začala poškozovat drobné kořeny, které jsou těsně pod povrchem a jimiž strom čerpá většinu živin.

  7. Ochrana rabátka — Pokud se rozhodnete rabátko oplotit, použijte přírodní nebo přírodě blízké materiály 

streetgardeningczech.weebly.com


Mapujeme vnitrobloky

Pomozte nám vytvořit interaktivní mapu dvorků a vnitrobloků.

  • na online mapě vnitrobloky.cz/mapa  určete místo vašeho vnitrobloku

  • vyplňte údaje o daném místě pomocí elektronického formuláře

Mapování bude probíhat od června 2021. Informace se stanou součástí oficiálních městských dat a budou sloužit k účinnější podpoře těch, kdo chtějí vnitrobloky proměnit v příjemné místo k životu. Za výzvou Mapujeme vnitrobloky stojí hlavní město Praha a spolek Bieno. Partnerem pro rok 2021 je městská část Praha 3, ve které probíhá pilotní mapování. 

vnitrobloky.cz

Sdílet:

Anežka Hesová

06. 05. 2021

Login