Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Trojka se dočká nové školky, holubníku i proměny Jiřáku

Praha 3 spustila architektonické soutěže na školku v Jeseniově ulici a vodní prvek pod Táboritskou ulicí. Pokračují i práce na proměně náměstí Jiřího z Poděbrad.

Z projektů, na kterých Praha 3 v současnosti pracuje, je nejaktuálnější mateřská škola v Jeseniově 98. Ta je z důvodu havárie v kriticky špatném stavu. „Stávající objekt má závažné statické poruchy. Situace se nedá zvrátit, proto jsme se tu rozhodli postavit novou moderní školku,“ vysvětluje předseda výboru pro územní rozvoj Matěj Michalk Žaloudek. Třetí městská část proto v květnu vypsala architektonickou soutěž, přes kterou chce najít nejvhodnější návrh nové stavby. Jedním z nejdůležitějších předpokladů je zachování velké školní zahrady. Zároveň by měla narůst kapacita zařízení, protože zadání počítá s navýšením o dvě třídy. Vznikne tedy šest samostatných tříd, celkem pro 150 dětí. „Novou budovou chceme dětem, rodičům i pedagogům poskytnout prostředí, které bude odpovídat současným trendům v oblasti předškolní výchovy i architektury. Dobře postavená školka je jedním z předpokladů kvalitního vzdělávání a podnětných dětských činností,“ upřesňuje plány předseda výboru pro výchovu a vzdělávání Michal Vronský. Městská část počítá s jejím otevřením už v roce 2024, termín odevzdání soutěžních návrhů proto stanovila na 13. srpen letošního roku.

Předmětem další architektonické soutěže je návrh, který bude dotvářet unikátní charakter a atmosféru lokality pod žižkovskými schody. Protože na místě původně stála ruční pumpa, také nový prvek by měl pracovat s motivem vody. Trojka projekt realizuje ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy (GHMP) a financovat ho bude fond Umění pro město. Spolupráce s GHMP se týká i záměru vytvořit holubník na jižním svahu Vítkova. Ten má v první řadě regulovat humánní cestou holubí populaci — třeba odběrem vajíček, zároveň chce být stavbou s nekonvenčním vzhledem. Výzvu k realizaci projektu vypsala galerie v květnu, zájemci se mohou hlásit až do 8. července. „Jsem rád, že Praha 3 bude v humánní regulaci holubí populace průkopníkem. A jsem ještě raději, že se nám podařilo dohodnout se s magistrátem a využijeme pozemek na Vítkově a že díky programu Umění pro město bude holubník i hezky vypadat. Doufám, že se nám podaří přicházet s takovými kreativními řešeními i v jiných oblastech,“ říká radní pro životní prostředí Jan Bartko. Holubník by měl vyrůst už na podzim.

Průběžně pokračují také práce na revitalizaci náměstí Jiřího z Poděbrad. V plánu je vybudování výtahu pro bezbariérový vchod do metra. Kvůli tomu bylo nutné vykácet keře na jižní straně. Celková obnova náměstí, jejíž architektonický návrh má na starosti MCA atelier, počítá ale mimo jiné i s výsadbou 154 nových stromů. Přibudou nové lavičky a dětské hřiště čeká obnova. Práce by měly začít už příští rok.

Praha 3 také brzy vypíše architektonickou soutěž na přestavbu ošetřovatelského domova v ulici Pod Lipami na dům sociálních služeb. „Současná budova, postavená původně jako jesle, neodpovídá dnešním požadavkům na sociální péči o seniory a je ve špatném technickém stavu,“ vysvětluje místostarosta Ondřej Rut. Záměrem městské části je proto vybudovat moderní otevřené zařízení, které vedle péče o seniory nabídne i další služby pro místní obyvatele.

Těsně před dokončením je pak cyklostezka pod Vítkovem. Nejzásadnější změnou je šestnáct míst k zastavení a odpočinku. Kromě nových laviček a stolů najdete v jejím okolí třeba i trampolíny pro děti.

Sdílet:

Eliška Stodolová

31. 05. 2021

Login