Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Trojka posiluje péči o lidi se sníženou soběstačností

Pro seniory a lidi odkázané na pomoc druhých rozvíjí Praha 3 služby, které přispívají k jejich kvalitnějšímu životu. Nezapomíná přitom ani na ty, kdo o ně pečují.

Počet lidí, kteří se neobejdou bez asistence při osobní hygieně, obstarání jídla či zajištění zdravotní péče, se postupně zvyšuje. Souvisí to se stárnutím populace i vyšším průměrným věkem dožití. Ke zdravotním komplikacím se mohou připojit sociální problémy, osamělost či nedostatek informací a kontaktů. Lidé v podobných situacích ale nemusejí na své problémy zůstat sami. Na Praze 3 se mohou obrátit na sociální pracovníky úřadu městské části nebo přímo na pečovatelskou službu, která poskytuje terénní či ambulantní služby osobám se sníženou soběstačností — ať už z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení. „Pečovatelská služba Praha 3 je rozdělena do pěti okrsků. Dlouhodobě máme největší přírůstek klientů na okrsku horní Žižkov — Jarov z panelových domů postavených v 70. a 80. letech minulého století. U zájemců o pečovatelskou službu provádějí kvalifikovaní sociální pracovníci důkladné sociální šetření, jehož výsledkem je zhodnocení toho, zda se dotyčný nachází v sociálně nepříznivé situaci s ohledem na úkony, které po nás požaduje,“ vysvětluje ředitelka pečovatelské služby Emilie Kalová.

Pomoci se tak dostalo například panu Jiřímu z Vinohrad, o nějž se starají dvě dcery rovněž seniorského věku. Když se jeho zdravotní stav zhoršil a dcery už nebyly schopny péči zvládnout, obrátily se na pečovatelskou službu, která nyní k panu Jiřímu dochází dvakrát denně a pomáhá mu s hygienou na lůžku. Díky tomu nemusela rodina řešit situaci odchodem do pobytové sociální služby.

Aby mohla pečovatelská služba účinně pomáhat právě klientům, jako je pan Jiří, prochází v posledních letech významnou proměnou v rámci projektu Rozvoj pečovatelské služby jako základní domácí služby na Praze 3, který má být dokončen v letošním roce. Základním cílem je, aby byla pomoc určená především nejvíce potřebným — tedy lidem s vyšší mírou závislosti na péči — a aby senioři, zdravotně postižení a chronicky nemocní mohli zůstat ve svém přirozeném domácím prostředí. Pečovatelská služba prošla důkladnou revizí svých vnitřních dokumentů, řadou školení a strukturálních změn včetně rozšíření cílových skupin, především o zdravotně postižené, mladší 18 let a rodiny s dětmi. „Podařilo se výrazně zvýšit počet hodin, které služba věnuje přímé péči o klienty. Došlo také k rozšíření provozní doby, takže o klienty služba pečuje i o večerech a víkendech. Dá se tedy říci, že funguje více a pravidelněji. To vše bez navýšení počtu zaměstnanců. Snižuje se tím poptávka po pobytových zařízeních, jako je domov pro seniory, zároveň tím umožňujeme i lidem více závislým na péči žít doma,“ hodnotí přínos projektu místostarosta Ondřej Rut. Snaha umožnit potřebným lidem, aby zůstali ve svém přirozeném prostředí, je i jednou z priorit strategického plánu Prahy 3 v sociální oblasti.

Městská část věnuje pozornost také osaměle žijícím seniorům, osobám se zdravotním znevýhodněním a neformálním pečujícím. Právě tyto skupiny totiž často čelí finančním i sociálním problémům. Vzhledem k neustále rostoucím nákladům na bydlení a jejich nízkým příjmům je řada z nich ohrožena chudobou a hrozí jim, že přijdou o domov. V rámci projektu Rozvoj terénní sociální práce a sociálních služeb jim proto Praha 3 nabízí bezplatnou asistenci sociálních pracovníků. Důležitá je v tomto případě informovanost a pozornost lidí žijících v blízkosti potřebného člověka. Stává se, že se lidé na sociální pracovníky obracejí ve stavu, kdy jsou již vyčerpáni, a přitom se jim mohlo dostat účinné pomoci mnohem dříve a efektivněji.

Co Praha 3 v této oblasti stále postrádá, je domov se zvláštním režimem, který by poskytoval zázemí a potřebnou péči klientům s různými formami demence. Právě takové zařízení má vzniknout v novém Domě sociálních služeb Pod Lipami. V současné době zde ošetřovatelský domov nabízí pobytovou péči pro seniory a odlehčovací služby, budova však nevyhovuje nárokům na poskytování kvalitních sociálních služeb. Nejtíživějšími problémy stávajícího objektu je chybějící bezbariérovost, několikalůžkové pokoje bez vlastního sociálního zařízení, nevyhovující prostorové uspořádání, nemožnost vstupu na zahradu, zastaralá elektroinstalace, bortící se kanalizace a chybějící odvzdušnění. Městská část zde proto plánuje postavit nové lůžkové zařízení se zvláštním režimem a přesahem do služeb pro seniory, denní stacionář a odlehčovací služby. „Naším cílem je, abychom se mohli cíleně věnovat potřebám lidí, kteří se potýkají s dopadem demence, a společně s tím vyřešili kapacitu a samozřejmě i kvalitu námi poskytované služby. Rádi bychom vytvořili podmínky pro takzvanou stupňovanou péči bez přesunu klientů mezi zařízeními, pokud se jejich duševní stav zhorší,“ vysvětluje ředitelka ošetřovatelského domova Petra Gabriel Lojdová. Do architektonické soutěže se přihlásilo 23 účastníků a pět jich bylo vybráno pro zpracování návrhu. „V únoru určí porota vítězný návrh a s vítězným ateliérem následně uzavřeme smlouvu o přípravě projektové dokumentace ke stavebnímu povolení,“ doplňuje Ondřej Rut. Kapacity sociálních služeb je podle něj třeba důkladně plánovat také ve vazbě na budoucí zástavbu areálu nákladového nádraží.

Významnou roli v sociální péči hraje i podpora psychického zdraví. Pečovatelská služba proto ani během pandemie nepřestala vymýšlet volnočasové aktivity, jako jsou koncerty pod okny, grilování, oslavy a besedy se známými osobnostmi. Oblíbené jsou také křížovkářské soutěže a programy, které radnice pořádá ve spolupráci s dalšími organizacemi. „Být součástí skupiny, nebýt sám a někam patřit je nesmírně důležité. Seniory udržuje aktivní právě komunita lidí, která je obklopuje,“ uzavírá Lojdová.

Projekty Rozvoj pečovatelské služby jako základní domácí služby na Praze 3 a Rozvoj terénní sociální práce a sociálních služeb probíhají za finanční podpory Evropské unie.


Pomoc pro seniory nebo osoby se zdravotním postižením bydlící na Praze 3

  • sociální pracovníci jsou k dispozici každé pondělí 8—12 a 13—18 h na adrese Seifertova 51, kancelář č. 120
  • ostatní dny je můžete kontaktovat na telefonním čísle 222 116 450 nebo prostřednictvím e-mailu pece@praha3.cz

 

logo

Sdílet:

Anežka Hesová

28. 12. 2021

Login