Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Investice v roce 2022: Trojka plánuje velké projekty

Praha 3 zažívá rok ambiciózních investic, ale také významných projektových příprav, které ji mají zvelebit v následujících letech.

Třetí městská část má letos připravené prostředky na řadu investičních projektů. Opravovat se budou především byty, školy a garáže, těšit se však můžeme i na omlazenou tvář některých náměstí a sportovních areálů. „Tyto akce můžeme realizovat díky úsporám v minulých letech a práci, kterou jsme věnovali přípravě projektových dokumentací a získání potřebných povolení,“ říká místostarosta Pavel Dobeš. Plánované akce se uskutečňují v souladu se strategií, která určuje směr rozvoje třetí městské části do roku 2030. Největší část prostředků je vyčleněna na rekonstrukci bytových domů. Ke zdárnému dokončení se blíží oprava toho na rohu Blahoslavovy a Roháčovy ulice, do níž městská část investovala víc než 200 milionů. „Až bude rekonstrukce hotová, byty budou nabídnuty k privatizaci současným nájemníkům, což jsme za městskou část slíbili. Zároveň vznikne 12 nových bezbariérových bytů vhodných pro osoby se zhoršenou pohyblivostí. Bude tu i kavárna a další nebytové prostory, které zůstanou v majetku Trojky k pronájmu,“ dodává Dobeš.

V letošním roce se dále počítá se zahájením revitalizace bytových domů v Táboritské, Kubelíkově a Husinecké ulici. V Táboritské právě probíhá výběrové řízení na dodavatele stavby, která by měla začít už v březnu. Projekt za přibližně 270 milionů korun by měl být dokončen ve druhé polovině roku 2023. Rekonstruovat se budou také podzemní garáže na Vinohradské. Městská část chce v tomto roce vyhlásit výběrové řízení a zahájit realizaci. Po opravě nosných konstrukcí mají garáže vytvořit prostor pro 70 automobilů a 15 motocyklů. V plánu je také zatravněná střecha se zavlažováním z retenčních nádrží. Podle opozičního zastupitele Tomáše Suneghy by se radnice měla soustředit právě spíš na nebytové prostory, protože rekonstrukce obytných domů zatěžuje rozpočet, je ekonomicky nevýhodná a může být zdrojem materiální i nemateriální korupce: „Obec by neměla bytové domy rekonstruovat. Obec má spíš vlastnit byty než domy. Při rekonstrukci nebytových domů obcí sice korupční nebezpečí také existuje, ale návratnost vložených prostředků je příznivější než u domů bytových.“

Rodiny s malými dětmi se pravděpodobně letos v září dočkají lesní školky, kterou se Praha 3 chystá vybudovat v části nového parku Kapslovna. Mateřská škola má mít kapacitu pro 18 dětí, v zázemí tvořeném třemi menšími dřevostavbami bude umístěno WC, ložnice pro děti a jídelna. Že by se s obecní lesní školkou uprostřed města mohla Praha 3 stát v českém prostředí průkopníkem, věří předseda výboru pro výchovu a vzdělávání Michal Vronský: „Lesní školky u nás zatím vznikají zejména v okolí měst a jsou zpravidla soukromé. V Německu a Skandinávii je jich mnohem více a běžně je zřizují obce. Blízkost lesa není přitom podmínkou. Hlavním principem je, že děti tráví většinu času venku v přírodě, k čemuž dobře poslouží i zarostlý park.“ Další finanční prostředky půjdou na rozšíření kapacity školní družiny na ZŠ Jeseniova, zateplení fasády MŠ Vozová a rekonstrukci toalet na ZŠ Pražačka a ZŠ Lupáčova. V plánu jsou i důležité projektové přípravy, které se týkají například nové budovy MŠ Jeseniova 98 nebo obnovy školy na Havlíčkově náměstí. Letošní investice do škol a školek tak dosáhnou 88 milionů korun. Rozšířit a zkvalitnit stávající pobytové služby pro seniory má zase nový dům sociálních služeb v ulici Pod Lipami.

Snad nejmarkantnější proměnou projde v tomto a příštím roce Tachovské náměstí, kde místo nevzhledného objektu bývalých záchodů vznikne obnovený veřejný prostor s novými stromy, mobiliářem, schodištěm a vstupy do parku na Vítkově. Aktuálně probíhá výběrové řízení na dodavatele stavby, jež by měla být zahájena v polovině tohoto roku. Celková investice se bude pohybovat okolo 61,5 milionu korun, letos je na projekt vyčleněno 40 milionů.

Na jaře začne také revitalizace horní části Žižkova náměstí a obnovy se dočká i druhý největší park Prahy 3 — Židovské pece. Projekt reaguje na zvyšující se návštěvnost lokality, vedle modernizace cestní sítě je tu v plánu umístění chytrých stmívacích lamp v rámci projektu spolufinancovaného z rezervy Smart Cities hl. m. Prahy. „Dokumentace řeší vybudování prvků drobné architektury, například kavárenského stánku se sociálním zázemím, umístěného v prostoru mezi dětskými hřišti, hledištěm a rozáriem. V rámci projektu bude vybudováno nové veřejné osvětlení, vodovodní a kanalizační přípojky, mobiliář zahrnující lavičky, odpadkové koše i stojany na kola a řešeny jsou také rozsáhlé vegetační úpravy,“ upřesňuje vedoucí odboru ochrany životního prostředí Jana Caldrová. Nezapomnělo se ani na Parukářku, kde dojde na východní straně parku k rekonstrukci zpevněných ploch a schodiště, které je v havarijním stavu.

Zkrátka letos nepřijde ani sportovní odvětví. „Všichni už určitě slyšeli o naší největší investici, kterou je 25 milionů na rekonstrukci fotbalového stadionu, což nás letos finančně dost vyčerpá. Věřím ale, že dojde i na další akce,“ říká radní pro sport František Doseděl. To by se mělo týkat například vybudování skateparku ve Sportovním a rekreačním areálu Pražačka a přípravy projektové dokumentace pro novou halu na plážový volejbal.

Zajímavé projekty jsou připraveny i v kulturním sektoru. Chystá se například výročí 100 let od vzniku Velké Prahy, které připomene stálá výstava v Galerii Toyen na náměstí Jiřího z Poděbrad. „Oproti stálé expozici Žižkov 1881—1922, otevřené v minulém roce v Galerii pod radnicí, bude nová výstava více multimediální a bude mapovat významné historické milníky Prahy 3 ve 20. století,“ představuje záměr radní pro kulturu Pavel Křeček. Otevřena by měla být na podzim.

Vybrané investiční projekty Prahy 3 v roce 2022 (v mil. Kč)

Rekonstrukce bytového domu Blahoslavova

85,7

Rekonstrukce bytového domu Táboritská

60

Rekonstrukce garáží Vinohradská

10

MŠ Vozová — rekonstrukce fasády

10

Lesní školka v parku Kapslovna

5,9

MŠ Jeseniova 98 — projektová dokumentace

3,5

Dům sociálních služeb Pod Lipami — projektová dokumentace

2

Stadion Viktoria Žižkov — opravy zázemí a tribun

23,7

Revitalizace Tachovského náměstí

40

Úpravy Žižkova náměstí — horní parter

13

Posílení potenciálu parku Židovské pece

5

Sdílet:

Anežka Hesová

28. 02. 2022

Login