Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Rozhodli jste o vítězi soutěže Můj oblíbený obchod

V rámci velké letní soutěže jste vybírali zdejší obchody a prodejny, ve kterých nejraději nakupujete. O jejich pořadí rozhodlo víc než 1600 vašich hlasů.

Ze 64 nominovaných subjektů jste vybrali tři vítěze z každé oblasti — ze západního Žižkova, východního Žižkova a Vinohrad. Uznání a poděkování si ale zaslouží všechny zdejší obchody. „Pro jejich majitele a provozovatele byly poslední čtyři roky hodně náročné. Museli se vypořádat s dopady pandemie, ale taky s nárůstem cen od energií až po nájemné. Uspořádáním soutěže jsme je chtěli alespoň trochu podpořit a pomoct jim se zviditelněním. Myslím, že se to podařilo, a moc děkuji všem, kdo se zapojili do nominací i hlasování,“ říká místostarosta Pavel Dobeš.

Na první příčce se umístila drogerie PeMi, která už třicet let sídlí na Olšanském náměstí. Její název odkazuje na původní majitele Petra Macha a Michala Svitáka. Spoluvlastníkem je dnes taky Roman Černý. „Myslím, že se držíme tak dlouho, protože se vůči zákazníkům snažíme uplatňovat dobrou cenovou politiku a stavíme se tak proti konkurenci a velkým konglomerátům. Zároveň se k nám lidé vracejí proto, že máme širokou nabídku a oproti velkým firmám umíme rychle reagovat. Například když v době kovidu docházela ve velkých obchodech dezinfekční mýdla, my jsme je dokázali sehnat,“ popisuje Roman, proč si obchod udržuje stálé klienty a proč do něj někteří jezdí i přes půl Prahy. „První místo je pro nás velká pocta. Neříkám, že jsem čekal, že vyhrajeme, ale opravdu jsem v to doufal, protože vidím, kolik lidí si k nám už našlo cestu,“ dodává.

Klasickou Žižkovskou štrúdlárnu kousek od Parukářky zná téměř každý místní milovník moučníků. Její provozovatel Martin Barák převzal živnost od tchána Petra Šusta. Právě on začal domácí štrúdl vydávat z malého okýnka panelového domu, kam si pro něj můžete zajít i teď. Voňavé štrúdly peče Martin průběžně celý den, aby každý zákazník dostal čerstvý kus. V nabídce je klasická jablečná náplň, ale taky tvarohová, maková a v sezóně švestková. „Tažený štrúdl je sice klasika, málokdo si ho ale dokáže připravit doma sám. S těstem je obtížné pracovat, a tak ho téměř nikdo nedělá a tím se asi lišíme,“ říká Martin.

M&E květiny jsou hlavně rodinným podnikem, kde pracují Marcela a Eliška Ferusovy. Vedle krásných řezaných květin, které tu vážou, nabízejí taky zahradnické potřeby. Mezi zákazníky jsou podle Marcely populární ekvádorské růže a sezónní květiny jako hortenzie nebo slunečnice. „Nejoblíbenější jsou tulipány. Jsou levnější a především veselé, navíc z nich vážeme krásné kytice,“ vysvětluje Marcela. „To, že bychom mohly být nominované, a dokonce stát mezi vítězi, nás vůbec nenapadlo. Neskutečně nás to potěšilo,“ dodává.

Už třetím rokem má svůj kamenný obchod v Biskupcově ulici Zkusnositko.cz. Vedle možnosti si na místě praktickou pomůcku pro rodiče vyzkoušet nabízí nově i její prodej. „Snažíme se jít s trendy a vzdělávat se. Proto i naše kolegyně v obchodě mají vlastní zkušenosti s nosítky a zároveň i příslušné certifikáty,“ říká jedna ze zakladatelek Andrea Barešová. Rodiče, kteří si chtějí nosítko otestovat, se objednávají přes online rezervační systém. Poradkyně si na ně potom můžou vyhradit dostatek času a asistovat jim při výběru. I to je důvod, proč je podnik v oblibě.

Lahůdky Ohrada jsou žižkovským držákem už 26 let. Hlasující si pochvalovali především 24hodinovou otevírací dobu, výborné čerstvé pečivo, saláty i lahůdky. Mezi nejoblíbenější patří podle majitele Libora Voseckého nakládané sýry, utopenci a svačinové polévky, které tu začali dělat během kovidu. Protože si prodejna zakládá na kvalitě, pochází velká část potravin z domácí výroby. „Podle mě se držíme hlavně proto, že jsme v okolí jeden z mála takových menších českých krámů. Hodně ale pomáhají taky dcera se synem, kteří spravují naše sociální sítě, a stálé holky, které v obchodě pracují a se zákazníky si vždycky rády popovídají,“ říká Libor. 

Na východním Žižkově putovala velká část vašich hlasů květinářství Botanika Store v Hartigově ulici, které založila Veronika Menčíková. Nabízí v něm netradičně vázané květiny, které v sobě snoubí divokost lučního kvítí a přirozenou krásu. Vedle toho tu najdete například bylinkové čaje, přírodní mýdla nebo český porcelán. „Je to poslední dobou těžší, ale musím moc poděkovat všem svým zákazníkům. Sama na domácím rozpočtu cítím, že peněz na rozdávání v dnešní době moc není, a můj obchod je na konci řetězce potřeb. Zákazníci ale chodí a říkají, že radost je potřeba si dělat,“ zmiňuje Veronika. 

Bout je bezobalový obchod s potravinami a drogerií, který sídlí v Nitranské ulici. Majitelka Tereza Kovalčíková se do hloubky zajímá o ekologii a v prodejně nabízí jak udržitelné potraviny a drogistické zboží, tak i kuchyňské potřeby, jako jsou sklenice, voskové ubrousky nebo látkové filtry na kávu. „Všeobecně jsou nejoblíbenější prací prostředky. Je to nejjednodušší posun k lepší udržitelnosti. Máte jednu nádobu a do té si jdete načepovat například prací gel, aviváž nebo gel na nádobí,“ říká Tereza. Pokud si ale zapomenete vzít sklenice z domova, provozovna vám je bezplatně zapůjčí.

Do vítězného žebříčku jste zařadili taky dnes už zavřenou pobočku Bezobalu v Radhošťské, kterou jste mohli naposledy navštívit v srpnu. „Chtěli bychom moc poděkovat všem našim skvělým zákazníkům za podporu a důvěru, je to pro nás velká pocta. Je pro nás důležité, aby myšlenka a hodnoty spojené s tímhle obchodem mohly žít dál. Proto jsme vděční za iniciativu zákazníků a bývalých zaměstnanců. Společně vybrali peníze na odkoupení vybavení prodejny na Hradčanské, kterou budou nyní provozovat jako spolkový obchod. V něm bude znovu možné získat kvalitní a ekologicky produkované potraviny,“ říká manažerka Bezobalu Veronika Makarim.

Tabák Koala Vin ve Vinohradské ulici se stal pro mnohé místní obyvatele pojmem. Vedle typického zboží tu totiž najdou různá balení čajů, bonboniéry a čokolády, které se obvykle nedají sehnat v jiných velkých prodejnách. „Máme stálou klientelu, která se vrací pro naše doplňkové zboží. Zároveň je to ale i o soudržnosti. Ráda se tu s lidmi pobavím a to je podle mě důvod, proč se vracejí,“ říká prodavačka Hana Červenková. Její slova potvrzuje i starosta Michal Vronský: „Charakter ulice utvářejí kamenné obchody a služby. Jejich role je v tomto ohledu stále nezastupitelná, a proto děkuji všem, kteří svým obchůdkem pomáhají utvářet lepší Prahu 3.“  

Sdílet:

Vendula Kryštofová

03. 10. 2023

Login