Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Největší náměstí Prahy 3 dostane novou tvář

Obnova náměstí Jiřího z Poděbrad má začít koncem příštího roku. Slibuje bezbariérovost, více prostoru pro setkávání, nové stromy i lepší hospodaření s dešťovou vodou.

Slouží jako místo setkávání, nákupů květin a čerstvé zeleniny, vycházek s dětmi či se psem, posezení u kávy, letních koncertů, podzimních slavností i adventních trhů. Vinohradské náměstí Jiřího z Poděbrad je dějištěm společenských, kulturních i sousedských událostí v každé roční době. Prostor však dlouhodobě volá po rozsáhlejší rekonstrukci. „Ačkoli se o revitalizaci hovoří více než dvacet let, projekční práce na stavebním povolení jsou výsledkem loňského a letošního roku,“ popisuje starosta Prahy 3 Jiří Ptáček. Projekt vychází z původního návrhu architektů Miroslava Cikána a Pavly Melkové a doplňuje ho o připomínky obyvatel: do hry vrací například fontánu, se kterou původní plán nepočítal. V říjnu letošního roku radnice podepsala memorandum o spolupráci s hlavním městem, které se stane investorem obnovy náměstí. „Praze 3 se podařilo dosáhnout toho, že revitalizaci kompletně zaplatí magistrát. To považuji za velký úspěch,“ dodává Ptáček.

Magistrát nyní vybere stavební tak, aby práce mohly začít ve druhé polovině příštího roku. Obnovené náměstí Jiřího z Poděbrad má nadále sloužit především jako místo setkávání. Za tímto účelem bude rozšířena centrální cesta před kostelem, která poskytne dostatečně velký zpevněný prostor pro slavnosti a kulturní akce. Stromy lemující prostranství jsou navrženy tak, aby otevřely průhled na majestátní štít kostela Nejsvětějšího srdce Páně. Všechny asfaltové plochy budou nahrazeny vsakovací kamennou dlažbou s propustným štěrkovým podložím nebo mlatem se schopností retence vody. Také voda ze střechy kostela bude svedena do retenčních nádrží a použita k zavlažování zeleně. Nově vybudovaný závlahový systém pomůže udržet zeleň v dobré kondici i během horkých letních měsíců.

Zatímco ve středu náměstí se má rozšířit zpevněný prostor, na jiných místech naopak vzniknou nové zelené plochy. Podíl zelených a zpevněných sekcí tak na náměstí zůstane srovnatelný. Během revitalizace nezmizí ani oblíbený morušovník. Kromě toho je v plánu vysázet 110 nových stromů a zachovat co možná nejvíce těch stávajících.

Další markantní změnou bude přesunutí farmářských trhů ze severozápadní do severovýchodní části náměstí. Před základní školou díky tomu vznikne nové prostranství pro setkávání žáků nebo rodičů, kteří zde čekají na své děti. Nové umístění farmářských trhů přirozeně dotvoří vznikající řadu obchodů a kaváren na severní straně náměstí. Pro trhy bude navíc vyhrazeno hned několik stanovišť. Podle potřeby tak bude možné prostor rozšiřovat, aby se zamezilo nežádoucímu shlukování lidí. Tržiště současně nabídne snadnější průchod mezi jednotlivými stánky. Počítá se i s tím, že náměstí bude mít dostatečné množství přístupů k vodě a elektřině, a to nejen v prostoru tržiště, ale také na promenádě před kostelem.

Rozšíření se zároveň dočká dětské hřiště vedle kostela — to bude navíc osazeno novými herními prvky včetně vodních atrakcí. Na opačné straně náměstí bude na přání místních obyvatel zachována téměř na původním místě fontána, dojde ale k velkým terénním úpravám okolí — celé náměstí se má totiž srovnat prakticky do jedné velké plochy. Jihozápadní část se tak otevře volnějšímu prostoru bez zídek a zátaras. Souběžně s revitalizací náměstí dojde také na rekonstrukci stanice metra A. Už nyní tu vzniká bezbariérový vstup, v plánu je i výměna eskalátorů a kompletní oprava stanice, která by měla skončit v roce 2024.

Kritické připomínky k plánované revitalizaci se nejčastěji týkají zeleně a parkování. „Za mě je největší škoda, že kvůli chystané rekonstrukci ubydou pakovací místa, kterých je v okolí už takhle zoufale málo,“ říká opoziční zastupitel Tomáš Kalivoda. V této chvíli je podle něj v okolí Jiřáku skoro nemožné zaparkovat a po obnově náměstí se má tento stav ještě zhoršit. „Parkování na náměstí by se dalo vyřešit postavením podzemních garáží, které ODS dlouhodobě prosazuje. Není to levná záležitost, ale na klíčovou infrastrukturu by se prostředky jistě našly,“ dodává Kalivoda.

S podzemním parkováním se však na náměstí Jiřího z Poděbrad nepočítá, a to nejen z finančních důvodů, ale také kvůli kostelu, který se už mnoho let potýká s vážnými statickými problémy. Podle místostarosty Ondřeje Ruta ale celková bilance parkovacích míst vychází pozitivně. Místa přibudou především na východní straně náměstí díky změně podélného parkování na šikmé, další vzniknou na Vinohradské ulici po její rekonstrukci. „Oproti stávajícím 57 místům bude po rekonstrukci náměstí k dispozici 60 parkovacích míst a po rekonstrukci Vinohradské jich má přibýt dalších pět. Je pravda, že stání na severní straně náměstí mohou být využívána trhovci, mimo dobu konání trhů se ale podmínky pro parkování rezidentů zlepší,“ upřesňuje Rut.

Zlepšit by se měla pěší prostupnost křižovatky Vinohradské a Slavíkovy ulice, kde v listopadu vznikly nové povrchové přechody pro chodce. Pražský magistrát už delší dobu připravuje celkovou rekonstrukci Vinohradské ulice, při které počítá nejen s bezpečným přechodem mezi náměstím a sady Svatopluka Čecha, ale také s přístupem k nové tramvajové zastávce směrem do centra přímo z prostoru náměstí u vestibulu metra.

Sdílet:

Anežka Hesová

01. 12. 2021

Login