Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Na Trojce vznikne skatepark i další hřiště na beachvolejbal

Užít si léto aktivně a v pohybu lze i v husté zástavbě třetí městské části. Jaké sportovní možnosti Trojka nabízí a co je v plánu do budoucna?

Letní měsíce nás lákají k vodě a na zahrádky restaurací, ale také na venkovní sportoviště, kde si volný čas můžeme zpestřit plážovým volejbalem, ping-pongem nebo streetballem. Vyrazit za sportem mohou i lidé, kteří tráví prázdniny v hustě osídlené městské části, jakou je právě Trojka. Podle analýzy plánu rozvoje sportu městské části Praha 3 tu najdeme celkem 139 sportovišť napříč různými poskytovateli, od volně dostupných přes sportovní a rekreační areál Pražačka (SARAP3), sportoviště škol až po komerční zařízení a služby. „V porovnání s ostatními městskými částmi má Praha 3 relativně nízkou výměru sportovních a rekreačních ploch, zvláště se to týká východní části území, která patří k nejhůře vybaveným oblastem v rámci celého hlavního města,“ uvedl na oborovém setkání lokálních sportovních aktérů autor plánu rozvoje sportu Prahy 3 Jakub Popelka. Mezi příležitostmi pro zlepšení místní sportovní infrastruktury zmínil možnosti, které nabízí výstavba nové čtvrti v areálu bývalého nákladového nádraží. Potenciál vidí také v příspěvkové organizaci SARAP3 a sportovních areálech TJ Sokol a TJ Spoje. 

Dotazníkové šetření mezi mládeží i dospělými ukázalo, že s rostoucím věkem sportovní aktivita obyvatel výrazně klesá. Z průzkumu dále vyplývá, že polovina dotázaných dětí sportuje neorganizovaně, což zvyšuje nároky na veřejně přístupnou vybavenost. Mezi dívkami jsou populární individuální aktivity, zejména běh, tanec, cyklistika či plavání. U chlapců dominuje fotbal, oblíbený je ale také běh, workout, parkour, basketbal nebo florbal. Dospělí vyjádřili nespokojenost se stavem atletického stadionu ZŠ Jeseniova, nedokončenými cyklostezkami, vysokou obsazeností krytého bazénu Olšanka a znečištěním některých volně dostupných sportovišť. K otázce, zda místním na území městské části nějaké sportovní zařízení chybí, uváděli nejčastěji skatepark, atletický ovál a plavecký bazén.

Právě požadovaný skatepark má v příštím roce vzniknout v areálu Pražačka. Vedle toho jsou zde v plánu čtyři nová beachvolejbalová hřiště s celoročním provozem, v zimě chráněná nafukovací halou. Hřiště by měla být dokončena v roce 2024. „Beachvolejbal patří mezi aktivity, které jdou nahoru. Obecně pozorujeme větší poptávku po sportech, na které je potřeba menší počet hráčů,“ potvrzuje ředitel SARAP3 Václav Bartásek. Plážový volejbal si zahrajete také na pěti kurtech areálu Sport Vítkov nebo ve sportovním centru SK Žižkov u Zásobní zahrady.
Další disciplínou, která se těší vzrůstající oblibě, je basketbal. I tady se projevuje zmíněný trend snižování počtu hráčů a vedle klasického basketu se stále více rozšiřuje jeho městská forma streetball, na který stačí šest hráčů a jeden koš. K popularitě basketbalu na Praze 3 přispívá i žižkovský rodák Tomáš Satoranský, sedminásobný basketbalista roku v ČR, který v současné době hraje za Washington Wizards. „Když jsem byl malý, na hřišti jsem v podstatě vyrůstal a díky basketbalu jsem měl možnost poznat svět a splnit si své dětské sny. Nyní cítím, že je správná doba na to, abych to nějakým způsobem zase vrátil zpátky,“ říká slavný rozehrávač, který se rozhodl podpořit vybudování sítě venkovních basketbalových hřišť v České republice. V rámci tohoto projektu chystá SARAP3 rekonstrukci basketbalového hřiště pro veřejnost, které bude slavnostně otevřeno 13. srpna. „Svým způsobem to považuji za charitativní činnost, která pomůže naší komunitě ke zdravému rozvoji a větší pohybové aktivitě,“ dodává Satoranský. Hřiště bude i po rekonstrukci volně přístupné bez nutnosti předchozí rezervace.

Podobně si mohou obyvatelé Trojky přijít zasportovat třeba na multifunkční hřiště v Rajské zahradě nebo do teenage parku Habrová, které spravuje rovněž SARAP3. Zde si vyzkoušíte i boulderingovou stěnu nebo venkovní posilovnu. Další workoutová místa na území Prahy 3 stále přibývají. Najdete je v Židovských pecích, na vrchu Vítkov, v parku Radost nebo před kolejemi VŠE na Jarově. Probíhá také jednání o vybudování nového cvičiště na úpatí Parukářky. „Vzhledem ke svému umístění ve městě musí Trojka přirozeně rozvíjet stávající areály o nová sportoviště, podporovat přání místních na výstavbu workoutových hřišť či ping-pongových stolů. Osobně bych byl rád, kdyby svůj domov někde stranou obytných domů našli skateboardisté. Je to olympijský sport, ke kterému nepotřebujete žádné drahé vybavení, a je spojený s komunitou.,“ doplňuje opoziční zastupitel Michal Papež, který je členem sportovní komise.

Pro rok 2023 počítá městská část se zachováním předpokládané výše dotačního fondu 9 840 500 Kč, ze kterého je na sport vyhrazeno 1 807 700 Kč, což je částka přibližně stejná jako předchozí rok. O přidělení jednotlivých dotací sportovním organizacím pak rozhoduje zastupitelstvo na základě doporučení sportovní komise. „Naším cílem je podpořit větší počet projektů menší částkou, abychom dali prostor většímu množství rozmanitějších akcí. Vede nás k tomu i zkušenost, že pokud organizace získá alespoň částečnou podporu městské části, má potom větší šanci na dotaci z MŠMT nebo od hlavního města Prahy,“ vysvětluje radní pro sport a dotační politiku František Doseděl.
Rozvoj volnočasové infrastruktury je jedním ze strategických cílů třetí městské části. Vedle podpory neorganizovaného sportovního vyžití zahrnuje také jednání se školskými zařízeními o otevření jejich venkovních i vnitřních areálů pro veřejnost. Plán rozvoje sportu na Praze 3 navrhuje i vytvoření pozice sportovního referenta a online databáze sportovišť, která by napomáhala k efektivnímu využití stávajících areálů. Dokument můžete připomínkovat na webu planujtrojku.cz do konce července.

Sdílet:

Anežka Hesová

01. 07. 2022

Login