Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Prahu 3 trápí hlavně drogy a kyberkriminalita

Počet trestných činů na Trojce ve většině sledovaných oblastí za loňský rok poklesl. Trvalým problémem jsou drogy, internetová kriminalita a podvody páchané na seniorech.

Obvodní ředitelství policie Praha III zaznamenalo v roce 2022 na území třetí městské části 2 182 případů trestné činnosti. Praha 3 tak toto pracoviště zaměstnávala v absolutních číslech o něco méně než další pod ně spadající území, tedy Praha 8 (3 051 případů) a Praha 9 (5 049 případů). Na Trojce oproti předloňsku ubylo krádeží na osobách (174 místo 206), krádeží motorových vozidel (32 místo 49) i případů odcizení věcí z nich (201 místo 234). Pokles zaznamenala policie taky v oblasti loupeží, jejichž počet se snížil ze 32 na 24.

„Počet trestných činů se na Praze 3 dlouhodobě snižuje, přesto není možné nechat se ukolébat statistikou. Pocit bezpečí je klíčový faktor pro spokojený život každého z nás. Pravidelně jsem proto v kontaktu s oběma vedoucími místních oddělení Policie ČR, ředitelem městské policie a kvůli drogové problematice jsem se potkal i se šéfem příslušného útvaru. Od všech těchto aktérů cítím odhodlanost a zodpovědný přístup. Zároveň je jasné, že policisté nemohou mít oči všude. Oba sbory navíc pracují v méně lidech, než bychom potřebovali,“ říká starosta Michal Vronský. „V ODS razíme názor, že se Praha musí zaměřit na prevenci a posílení přítomnosti strážníků v problémových lokalitách. I přes příznivější statistiku všichni na Praze 3 víme o místech, kde se málokdo cítí bezpečně. Je tedy na radnici, aby posílila spolupráci s primátorem a svými neuváženými kroky nepřidělávala policistům práci. Tresty také musí odpovídat závažnosti spáchaného trestného činu. Není možné si za pěstování kytek od soudu odnést vyšší trest než za loupež nebo znásilnění,“ dodává opoziční zastupitel Filip Nekola. 

Častější bylo v minulém roce vloupání do rodinných domů, bytů a sklepů (158 místo 135). Stejně problematická je na Praze 3 trestná činnost páchaná na seniorech, kde policejní statistiky zaznamenaly 157procentní nárůst. Obvykle se na ní podílejí organizované skupiny, které operují prostřednictvím telefonů s anonymními SIM kartami. Seniory kontaktují například s legendou o tom, že někdo z rodinných příslušníků zavinil dopravní nehodu. Za zajištění beztrestnosti pak žádají finanční odměnu. Jinou variantou je smyšlený příběh o tom, že někdo blízký leží po havárii v nemocnici a potřebuje uhradit nutné výdaje. Pachatelé často telefonují ze zahraničí, kde taky obvykle inkasují z účtů podvodně vylákané peníze. „Klienti z řad seniorů se s tímto problémem obracejí na mě i další sociální pracovníky velmi často.

Danou situaci se vždy snažíme společně posoudit a pomoci s ideálním řešením. Důležité je být obezřetný, nedůvěřovat neznámým lidem a ověřovat si uvedené skutečnosti. Samozřejmě je v těchto případech možné kontaktovat přímo Policii ČR,“ říká ombudsmanka pro seniory Zdeňka Hošková. Na Žižkově a Jarově je už několik let patrný stoupající trend co do množství trestných skutků souvisejících s drogami. Jen za loňský rok jich přibylo 35 na celkových 148. Zjištěné delikty se týkaly zejména řízení motorových vozidel pod vlivem omamných a psychotropních látek (82), držení drog (22) nebo jejich výroby a distribuce (11). Statistika zahrnuje i čtyři případy zadržení dealerů, jednu odhalenou varnu pervitinu a jednu pěstírnu konopí. Policie uvádí v oblasti drogové trestné činnosti téměř stoprocentní objasněnost, v praxi to nicméně znamená, že statistika započítává jen zjištěné případy. Jejich nárůst zároveň souvisí s tím, že policie se na celém území Prahy 3 začala v poslední době zabývat drogovou problematikou intenzivněji.

„Ke zlepšení situace může přispět každý z nás tím, že nebude lhostejný a zavolá policii, pokud uvidí něco špatného. Tipy na drogovou kriminalitu můžete psát přímo šéfovi útvaru na adresu milan.picek@pcr.cz,“ upozorňuje Vronský. Neméně tíživým problémem na území Trojky zůstávají několik let podvody na internetu a další elektronické útoky. Zatímco v roce 2021 šetřila místní policie 106 takových činů, loni jich už bylo 206, což představuje 94procentní nárůst. Kriminalita páchaná v online prostředí stoupá přitom nejen v metropoli, ale na území celé České republiky a podobně i jinde ve světě. Za rok 2022 evidovala policie v Čechách a na Moravě v této kategorii 18 554 skutků, předloni jich přitom bylo 9 518.

bezpečnost 2023- grafy RN

Zatímco počet případů registrovaných ve virtuální sféře se rok od roku zvyšuje, jejich charakter se výrazně nemění. „Nejrozšířenější je stále majetková trestná činnost, velmi často v podobě různých podvodů. Setkáváme se také s trestnými činy v oblasti poškozování a zneužití záznamu na nosiči informací či opatření a přechovávání přístupového zařízení a hesla, s mravnostní kriminalitou v podobě šíření nebo držení dětské pornografie, s navazováním kontaktu s dětmi s cílem od nich vylákat erotické materiály a v menší míře také se sexuálním nátlakem. Stejně tak evidujeme případy padělání platebního prostředku, porušování autorských práv a podobně,“ vypočítává nejčastější prohřešky vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia České republiky Zuzana Pidrmanová. Statistiky zároveň potvrzují předpoklad, že do kyberprostoru se postupně přesouvá trestná činnost jako taková. Sílí hlavně internetové podvody v podobě falešných e-mailů, inzerátů a dalších nabídek, které mají z důvěřivců vylákat peníze. 

S ohledem na to doporučují policejní experti několik jednoduchých pravidel, jak se napadení ve virtuálním světě bránit. Pomůže například to, že si zabezpečíte uživatelský účet komplikovaným heslem. Stejně tak se vyplatí nepublikovat nikde na webu citlivé osobní údaje a fotografie. Ze strany rodičů je potom žádoucí, aby měli přiměřenou kontrolu nad tím, jaké informace jejich děti uveřejňují například na sociálních sítích nebo s kým na nich komunikují, a upozornili je na možná rizika. Při ochraně nejmladších uživatelů internetu hraje totiž prevence a osvěta stěžejní roli.

Sdílet:

Vavřinec Novotný

02. 05. 2023

Login