Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Do participace se znovu zapojí obyvatelé, podnikatelé i školy

Místní letos ovlivní například revitalizaci parčíku na Ohradě a zavádění zón s omezenou rychlostí. Pokračovat budou i komunitní projekty.

Zájem obyvatel Trojky o plánování budoucnosti veřejného prostoru rok od roku roste — loni se do anket pořádaných v rámci participačních projektů zapojilo přes pět tisíc lidí. Radnice tak podporuje komunitní život a současně zohledňuje potřeby místních obyvatel, ale i podnikatelů nebo zástupců spolků a organizací. „Nadále chceme být lídrem participace v Praze. U důležitých záměrů budeme využívat anket a veřejných setkání, ve kterých budou obyvatelé Prahy 3 moci vyjádřit svůj názor,“ říká radní Pavel Křeček a potvrzuje, že i v letošním roce mají pokračovat projekty, jejichž cílem je proměna veřejných prostranství.

Potřeby lidí, kteří daný prostor dlouhodobě obývají nebo užívají, zjišťuje radnice nejen prostřednictvím anket a veřejných setkání, ale i reprezentativními průzkumy. Každý projekt tak lze připomínkovat opakovaně v různých fázích a různou formou. Podle Pavla Křečka takový přístup šetří čas i peníze, protože všechny konfliktní body jsou řešeny už během přípravy. To se týká i parku na Ohradě, o jehož budoucí podobě se má rozhodnout v příštích měsících. „Anketa ukázala, že místní podporují na Ohradě zřízení farmářských trhů. Momentálně prověřujeme technickou proveditelnost takového řešení,“ upřesňuje koordinátor participace pro Prahu 3 Karel Světlík. O průzkum se opírá taky zájem obyvatel rezidenčních oblastí o omezení rychlosti projíždějících řidičů na 30 km/h. Participační setkání ohledně zavedení takzvané zóny 30 v okolí vinohradské nemocnice je v plánu na jaro. Šanci ovlivnit zdejší kolorit bude mít veřejnost taky v případě projektu Stromy v ulicích, který oživí Husineckou, Jeronýmovu, Rokycanovu, Biskupcovu, Viklefovu a Krásovu.

V menším měřítku se participaci věnují žáci na místních základkách. „Jde o způsob, jak si mohou vyzkoušet práci zastupitelů a rozhodovat o využití části obecního rozpočtu. Každá škola dostane od radnice 30 tisíc korun a na žácích pak je, aby vymysleli, jak je využijí k jejímu vylepšení. Své návrhy prezentují spolužákům a na závěr společně hlasují pro vítěze,“ říká místostarosta Filip Málek. Minule si pořídili například knihovnu ve stylu Minecraft do školního klubu nebo permanentku do zoo. Úspěšný projekt by měl pokračovat opět letos.

Pozitivní zkušenost přinesla i spolupráce s Ústavem krajinářské architektury ČVUT. Minulý rok navrhli jeho studenti úpravy vnitrobloku Jarov a okolí, letos se zaměří na park u ZŠ Pražačka. Právě vnitrobloků se týká dotační program, jímž třetí městská část znovu podpoří úpravy dvorků pro sousedská setkávání — ty mohou zahrnovat například zazelenění nebo šetrné hospodaření s dešťovou vodou.

V oblasti podpory komunitních aktivit je nejdůležitější novinkou příručka Zábory bez zábran — jak uspořádat akci pod otevřeným nebem. Je dostupná na webu planujtrojku.cz a jejím úkolem je upozornit na možné byrokratické překážky. „Výhledově chceme zmapovat i vnitřní prostory, kde se dají pořádat menší komunitní akce,“ dodává komunitní koordinátorka Vendula Guhová. Užitečnou službou pro jejich pořadatele bude taky nekomerční půjčovna mobiliáře, jejíž zřízení je v plánu. Na podnikatele cílí zase soutěž Můj oblíbený obchod. Navazuje na loňský ročník, ve kterém místní volili oblíbené gastronomické podniky.

Radnice se chce víc zaměřit taky na integraci cizinců, kterých momentálně na území Trojky žije kolem 30 %. Přispět by k tomu měly například otevřené sousedské snídaně v KC Vozovna. Každé z těchto setkání je orientované na určitou místní komunitu — například snídaně plánovaná na sobotu 25. února bude zaměřená na tu romskou. Přijít může kdokoliv a obvyklé přitom je, že s sebou přinese pohoštění, o něž se podělí s ostatními. Vzniká tak prostor pro neformální kontakt nejen mezi kulturami, ale i jednotlivci. Ve virtuálním světě sdružuje cizince na Praze 3 zase facebooková skupina Žižkov Culture. Další informace o participačních a komunitních aktivitách hledejte na webu planujtrojku.cz.

Sdílet:

Kristina Vacková

02. 02. 2023

Login