Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Na Trojce se zájmovým spolkům daří

Činnost zájmových sdružení už nemusí probíhat jen online a klubovny znovu ožívají. Některé spolky se snaží přilákat nové členy, jiné zažívají nebývalý boom.

Sbíráte pivní suvenýry? Pěstujete bonsaje? Zajímáte se o poezii? Lidé se společnými zájmy se odjakživa sdružují v různých organizacích, které jim poskytují prostor pro sdílení a rozvíjení záliby nebo konkrétního cíle. Na Praze 3 fungují některé spolky už dlouhá desetiletí, další vznikly teprve nedávno. K těm tradičním, které se navíc těší rostoucí popularitě, patří Český zahrádkářský svaz. „Zahradničení je v posledních letech obrovským trendem, poptávka po zahradách teď převyšuje nabídku asi desetinásobně,“ tvrdí místopředsedkyně územního sdružení zahrádkářů Jaroslava Starcová. Zahrádky teď podle ní více vyhledávají i mladé rodiny, které chtějí svým dětem předat vztah k pěstování ovoce a zeleniny. „Děti mají často pocit, že mrkev nebo hruška rostou někde v supermarketu. Bohužel se na školách zrušily pozemky a dílny. Teď by se k tomu mnohé školy rády vrátily, ale nemají už kde pěstovat,“ dodává Starcová.

S poklesem zájmu se naopak potýkají rybáři. „Úbytek rybářů je každý rok značný, proto se snažíme možné zájemce z řad mladé generace motivovat tím, že první územní povolenku dostávají zdarma,“ popisuje situaci Miluše Lošková z Českého rybářského svazu, který na Trojce vydává rybářské lístky a povolenky. Na území Prahy 3 působí také dva sbory dobrovolných hasičů (SDH). Jejich členové se věnují pořádání kulturních nebo dobročinných akcí, výchově mládeže a požárnímu sportu. Spolek letos poprvé otevřel také kroužek pro mladé hasiče. „Do budoucna plánujeme založit zásahovou jednotku. Její členové pak budou moci pomáhat v případě mimořádných událostí přímo na místě,“ doplňuje starosta SDH Praha-Žižkov Tomáš Horský.

Vzrůstající oblibě se těší i skauting. Místní 4. přístav vodních skautů Jana Nerudy, který v loňském roce oslavil 100. výročí své existence, registruje sedm dětských oddílů, jeden oddíl oldskautů a včelařský a lakrosový kroužek. Také ve skautských střediscích Vítkov a Maják najdeme oddíly pro děti, pro starší i dospělé skauty. Kromě toho na Praze 3 sídlí středisko spolku Skaut — český skauting ABS, čtyři skupiny Pionýra a spolek Pražská Dvojka — Hoši od Bobří řeky. „Jde nám o to, aby se děti nejen něco naučily, ale aby si také vytvořily pevné vztahy mezi sebou navzájem,“ říká vedoucí střediska Gatagéwa Antonín Končický alias Panda. Při výběru skautského oddílu rodičům především radí, aby se nejdřív seznámili s vedoucími a vsadili na důvěryhodné lidské zázemí. Dobrodružství v přírodě, schůzky, výpravy a partu kamarádů nabízejí dětem v podobném stylu i turistické oddíly asociace TOM.

Kultuře, tradici a především historii se věnuje už od roku 1960 Klub přátel Žižkova. Původní členská základna měla až 200 členů, vesměs pamětníků. „Naším cílem je, aby ten, kdo na Praze 3 bydlí, také o své městské části věděl jako o svém domově a znal nejen adresu svého bydliště, ale i historii. Obyvatel Prahy 3 by měl být patriotem,“ tvrdí dlouholetý člen klubu Petr Kallista. Na místní tradici se odkazuje i umělecký spolek Krasomil, který pořádá kulturní akce, literární výlety a exkurze. „Jsme otevřené společenství přátel, většinou z řad básníků a prozaiků. Vznikli jsme po mnoha letech společné veřejné činnosti, kdy jsme se jednoho dne rozhodli své literárně-kulturně-vzdělávací a vlastivědné touhy přetavit do oficiálního tvaru,“ představuje spolek jeho předsedkyně Radana Šatánková. S Krasomilem se můžete setkat v sociálních zařízeních, školách, knihovnách, klubovnách či kavárnách. V září například jeho členové představili literárně-hudební komponovaný pořad k poctě žižkovského rodáka Jaroslava Seiferta.

Na Praze 3 ale vznikají i nové spolky zaměřené na současnou sociální problematiku. Jedním z nich je sdružení Cats2cats, které se zabývá podporou žen v české společnosti. Před deseti lety ho založily Petra Kubálková a Kristýna Base, které chtěly diskutovat o problémech, které ženy trápí, a hledat společně řešení. Dnes členkám klubu poskytují mentoringový program, vydávají podcast She Boss, pomáhají se začátkem podnikání a zprostředkovávají kontakty na experty a expertky z různých oborů.

Radnice má z rozmanitosti místní spolkové činnosti radost a ochotně ji podporuje: „V tuto chvíli poskytujeme spolkům zejména prostředky z dotačního fondu, popřípadě prostor na propagaci jejich aktivit. S dalším rozvojem spolupráce počítá nový strategický plán,“ říká radní pro dotační politiku František Doseděl. V roce 2021 třetí městská část finančně podpořila 180 projektů různého zaměření z 255 podaných žádostí. V současné době probíhá vyhodnocování žádostí na rok 2022. Výsledky bude schvalovat zastupitelstvo na svém prosincovém jednání.

Sdílet:

Anežka Hesová

29. 09. 2021

Login