Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Měly by městské části rozšířit kapacity mateřských škol tak, aby mohly školky přijímat i dvouleté děti?

ANO

Ano, je to nezbytné. Řada matek dnes čerpá dvouletou rodičovskou dovolenou a po jejím skončení se dostává do potíží, pokud se kvůli chybějící péči o dítě nemůže vrátit do práce. Už osmým rokem tedy existuje mezera, kterou většinou zaplňují buď soukromé školky a jesle, či péče příbuzných. Ne všechny matky a otcové mají možnost ale tuto péči využít - v obtížné situaci se tak ocitnou zejména sólo matky, které častěji postrádají podporu prarodičů a jen vzácně si mohou dovolit soukromé hlídání. Nároky dnešního trhu práce pak znamenají, že odmítnutí původního pracovního místa může vést k dlouhodobé nezaměstnanosti, ze které se žena jen velmi obtížně vymaňuje. Chudoba má na dítě zhoubné a dlouhodobé dopady.
Dvouleté děti ale znamenají jiné nároky na školku. Její role tady není jen vzdělávací - dvouleté dítě vzdělání opravdu nepotřebuje - ale spíše socializační. Dítě se učí pohybovat se v širší skupině, mezi jinými dospělými, než je jeho rodina. Zatím si stále hraje vedle ostatních dětí spíš než s nimi, neumí ještě dobře vyjádřit své potřeby verbálně a potřebuje častější asistenci dospělého. Současný model školky, kdy na jednu učitelku připadá většinu pracovní doby 28 dětí, je tedy pro dvouleté děti dost nešťastný. Mnohem vhodnější je, pokud o malou skupinku dětí pravidelně pečuje jedna vychovatelka či vychovatel - děti mají rády předvídatelnost a pravidelnost.
Častým argumentem odpůrců vstupu dvouletých dětí do školky je narušení jejich psychického vývoje. Zkušenosti a výzkumy ze zemí, kde je zavedena péče o dvouleté i mladší děti, ale ukazují, že především děti ze sociálně znevýhodněných rodin z návštěvy školky profitují. Děti z rodin s dobrou péčí, které školku navštěvují, jsou na tom přitom stejně jako ty, o které pečují jen rodiče. Dobrá školka tedy pro ně neznamená újmu.

Eliška Kodyšová
psycholožka, APERIO - Společnost pro zdravé rodičovství


NE

V polovině 60. let vyšla u nás zásadní knížka předních psychologů prof. Matějčka a Langmeiera „Psychická deprivace v dětství". Byla shrnutím zahraničních výzkumů a československých zkušeností na praxi 50. let 20. století. Stát pojal výchovu jako sociální inženýrství s pocitem, že to umí lépe než rodina. Odtrhl dítě mámě od prsu - umělá výživa co nejdříve - a z náruče - jesle od 4 měsíců. Ano, dnešní rodičové, skutečně tehdy mateřská dovolená byla 4 měsíce.
Další desetiletí vyvinuli především dětští psychologové a další odborníci tlak na co nejdelší rodičovskou dovolenou. Dnes jsme v období délky 4 let, což je ve srovnání s většinou jiných zemí pozitivně nadstandardní.
Období do 3-4 let je totiž považováno za důležité formativní období ve vývoji dítěte, kdy jsou uspokojovány základní lidské potřeby jistoty, bezpečí, lásky a přítomnosti stabilní blízké osoby.
Domnívám se, že i dnešní krize nedostatku míst v mateřských školách by nebyla tak dramatická, kdyby byly přednostně přijímány děti zaměstnaných rodičů a teprve zbylá místa byla doplňována dětmi rodičů na rodičovské dovolené s výjimkou roku před školou, kde nárok na přijetí má patrně svou logiku.
Přijímat do mateřské školy dvouleté děti je proti trendu výše uvedeného a není v jejich zájmu. Nemluvě o provozních problémech mateřských škol, kdy dvouleté dítě potřebuje zcela jinou péči než děti starší a jistě nelze mluvit o předškolním vzdělávání.
Výjimečné přijetí dětí mladších tří let ostatně umožňuje školský zákon již dnes a mělo by být využíváno stejně jako dosud pouze v nestandardních případech, nikoliv jako norma.
Obcím je patrně možno vyčítat leccos, ale nutit je k vytváření kapacit pro přijímání dvouletých dětí do mateřských škol, není dobrý nápad.
Jde o pokus o návrat do doby, na kterou nevzpomínají odborníci, rodiče a především mrňouskové rádi.

Petr Klíma
ředitel pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 3 a 9

Výpis všech článků

Další téma měsíce

Bez obrázku

Okolí Olšanského náměstí promění rekonstrukce

06. 08. 2014
Bez obrázku

Radnice investovala do oprav chodníků i cest na Pražačce

06. 08. 2014
ano_ne

Měly by rychlost aut v obcích snižovat především stavební úpravy komunikací?

06. 08. 2014
Login