Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Také Praha 3 se rozloučila s „opravdovým chlapem“ Ivanem Medkem

Poslední rozloučení s někdejším kancléřem prezidenta Václava Havla, novinářem, muzikologem a čestným občanem Prahy 3 Ivanem Medkem proběhlo za přítomnosti řady významných osobností i rodinných příslušníků ve čtvrtek 14. ledna.

Poslední rozloučení s někdejším kancléřem prezidenta Václava Havla, novinářem, muzikologem a čestným občanem Prahy 3 Ivanem Medkem proběhlo za přítomnosti řady významných osobností i rodinných příslušníků ve čtvrtek 14. ledna v bazilice svaté Markéty v Břevnovském klášteře. Mezi květinami nechyběl ani věnec ze žižkovské radnice, mezi smutečními hosty nechyběl zástupce starosty Prahy 3 Martin Benda.

 

„Byl to opravdu chlap," řekl o muži, který byl oceňován pro svou noblesu, pevný charakter i nesmířlivý postoj k totalitnímu režimu, biskup Václav malý, který vedl mši. Podle jeho slov Medek prožil život plný dobrých činů, postojů a především „pevné páteře."


Květiny k rakvi přinesli například bývalý prezident Václav Havel, premiér Jan Fischer, jeho předchůdce v křesle šéfa vlády a předseda ODS Mirek Topolánek nebo místopředseda Senátu Petr Pithart. S Medkem se přišli také rozloučit senátoři Jiří Dienstbier, kancléř prezidenta Václava Klause Jiří Weigl. Květiny zaslal i prezident Václav Klaus a jeho choť Livie, parlament, vláda, ministerstva zahraničních věcí a kultury, Česká filharmonie, Pražské jaro. Vedle třetí městské části poslali věnec rovněž poslali rovněž František Janouch a Nadace Charty 77, Rádio Svobodná Evropa či Praha 3, jejímž čestným občanem Medek byl.
„Když se s námi Ivan loučil před svým odjezdem do emigrace, už jako kluk jsem chápal, že nás neopouští, že neprchá z boje, že jen přeskupuje své síly, aby mohl bojovat odjinud. A jsem vděčný, že toto mé přesvědčení nezklamal,“ uvedl místostarosta Benda o muži, který byl přítelem jeho otce, disidenta Václava Bendy.


Medkova manželka Helena poté podle přání zesnulého pozvala všechny přítomné do hospody. "Ivan říkal, abychom se trochu poveselili," řekla podle Lidových novin Medková.

Ivan Medek byl český novinář, původní profesí muzikolog, a spolupracovník České filharmonie, hudební publicista, teoretik a kritik, bratr malíře Mikuláše Medka. Dětství prožil v Národním památníku na Vítkově, který spravoval jeho otec, generál Rudolf Medek. Po roce 1969 měl zakázánu veřejnou činnost a v lednu 1977 po podpisu Charty 77 dostal okamžitou výpověď, poté pracoval jako sanitář, po další výpovědi (opět z politických důvodů) pak jako umývač nádobí a šatnář. Po řadě výslechů a přepadení Státní bezpečností v roce 1978 emigroval do Rakouska. Ve Vídni se stal dopisovatelem Hlasu Ameriky a spolupracoval se Svobodnou Evropou a dalšími rozhlasovými stanicemi – BBC, Deutsche Welle, Radio Vatikán.


Po roce 1989 se stal poradcem České filharmonie, poradcem ministra kultury, předsedou Federální rady pro rozhlasové a televizní vysílání. V letech 1993–1998 pracoval v Kanceláři prezidenta republiky Václava Havla jako ředitel Odboru vnitřní politiky.
Roku 1991 mu byl udělen Řád T. G. Masaryka, v roce 1999 byl vyznamenán medailí Za zásluhy. Před dvěmi lety 2008 získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky.

Do Knihy cti Prahy 3 byl Ivan Medek zapsán v roce 1995.
Ivan Medek zemřel 6. ledna ve věku 84 let.

Výpis všech článků

Další zprávy

Bez obrázku

Fakultní nemocnice zprovoznila jednotný příjem pro tři interní kliniky

20. 01. 2010
Bez obrázku

Fakultní nemocnice zprovoznila jednotný příjem pro tři interní kliniky

20. 01. 2010
Bez obrázku

Polský prezident Lech Kaczynski položil věnec u Národního památníku na Vítkově (22. 1. 2010)

22. 01. 2010
Další zprávy
Login