Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Lenka Krejčová: Do výuky se snažíme vnést co nejvíc inovací

ZŠ Poznávání sídlící v Perunově ulici vznikla před čtyřmi roky s cílem nabídnout nové vzdělávací přístupy. Představuje ji spoluzakladatelka Lenka Krejčová.

Čím se ZŠ Poznávání liší od ostatních škol?

Slovem laboratorní je vyjádřeno, že škola představuje pro žáky takovou laboratoř, variantu světa za zdmi školy, a snaží se učení a poznávání maximálně propojovat s tím, jak věci fungují v reálu. Ambicí všech laboratorních škol je začleňovat do výuky co nejvíc inovací i je vlastními silami tvořit a prověřovat. Jde o druhou laboratorní školu v republice, první zahájila činnost v roce 2016 v Brně. Spolupracujeme nejen s ní, ale i s dalšími podobnými školami v Evropě a Americe. Náš cíl je tedy úzce spjatý s obecnými cíli laboratorních škol všude po světě.

Jaké vzdělávací metody preferujete?

Naší snahou je nabízet moderní formy vzdělávání, které korespondují s potřebami člověka žijícího v 21. století. Nemáme jasně vyhraněný koncept, naopak se snažíme do výuky integrovat prověřené inovativní metody a přístupy, které můžou naše žáky i pedagogy obohatit.

Co konkrétně si pod tím můžeme představit?

K našim principům patří důraz na celoživotní učení. Chceme nabízet i aktivity, do nichž se můžou zapojit další generace. V loňském školním roce jsme získali status Světové školy, který udělují organizace Člověk v tísni, ARPOK a ADRA. V rámci činností spjatých s touto aktivitou připravili naši žáci osvětovou akci pro veřejnost. Jakou roli hraje ve vaší škole individuální přístup? Potřeby žáků jsou důležitým východiskem naší práce. Máme-li je efektivně reflektovat, musíme o žácích přemýšlet a společně napříč celým týmem školy hledat možnosti podpory jejich dalšího rozvoje. Proto máme každý týden porady, na nichž diskutujeme o životě v jednotlivých třídách, případně o konkrétních žácích, kteří potřebují individuálnější podporu.

Pořádáte akce za účasti rodičů nebo pro širší veřejnost?

Několikrát ročně připravujeme společná setkání pro žáky, rodiče i pedagogy. Jednou z nejvýznamnějších akcí, na níž se nyní podílíme, je celostátní konference Škola jako místo setkávání. Letos se koná 4. října na Novotného lávce.

Sdílet:

Vavřinec Novotný

01. 09. 2023

Výpis všech článků

Další rozhovory

nedvěd1

Miroslav Nedvěd: Projít celou Bezovku zabere hodinu a půl

10. 10. 2023
1F2A0299

Terezie Kovalová: Nejsem žádná ledová královna

19. 10. 2023
zesvětlit

Karolína Šrámková: Parlament nahrazuje dětem volební právo

02. 11. 2023
Login