Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Karolína Šrámková: Parlament nahrazuje dětem volební právo

Trojka iniciovala založení dětského parlamentu. Představuje ho Karolína Šrámková z domova dětí a mládeže Ulita, který se na projektu podílí.

Kdo se do parlamentu může zapojit a proč vzniká?

Parlament je koncipovaný pro děti a mladé lidi ve věku od 12 do 21 let, kteří bydlí nebo studují na Praze 3. Hlavním důvodem vzniku je to, že děti nemají volební právo, a nemůžou proto přímo ovlivňovat život ve svém bydlišti nebo v místě studia. Na tom, že by to mohlo být jinak, jsme se nedávno shodli se zástupci místní radnice, takže teď už oslovujeme cílové skupiny a dětský parlament dostává konkrétní podobu. Představa je taková, že parlamentáři si budou všechny aktivity řídit sami a Ulita vypomůže spíš jen na začátku hlavně organizačně. Podrobnosti najdou zájemci například na našem instagramu.

Jak bude parlament vypadat? 

Bude mít dvě části. První je široká základna s neomezeným počtem účastníků sdružující všechny děti a mladé lidi, kteří budou mít chuť se setkávat spíš nepravidelně, ale taky komunikovat se svými vrstevníky a veřejností a pořádat nejrůznější akce. Součástí jejich činnosti bude navrhování změn týkajících se Prahy 3 voleným zástupcům. Druhou část tvoří právě formální skupina parlamentářů, kteří budou volení z řad základny; konkrétně zasedne devět dětí v mladší komoře a devět mladých ve starší komoře. Volení členové v čele s předsedou budou zastupovat základnu i mladé z řad veřejnosti, zpracovávat přijaté podněty a iniciovat změny. Formální skupina parlamentářů se bude setkávat pravidelně, minimálně jednou měsíčně. 

Můžete představit výhody, které to dětem přinese? 

Parlament pro ně bude hlavně místem, kde můžou uplatnit a rozvíjet svoje schopnosti a dovednosti. Vyzkoušejí si, jak funguje život dospělých, a eventuálně si otevřou dveře do světa aktivní politiky. Vedle toho poznají nové lidi a samozřejmě zažijí spoustu zábavy. 

 Co všechno by mohly děti na Trojce změnit? 

To bude záležet na jejich zájmu a iniciativě. Například parlament dětí a mládeže v Aši založil studentskou kavárnu, v Krnově zase parlamentáři upozornili město na zanedbaný park a navrhli jeho úpravy. Radnice pak prostor revitalizovala a začala tam pořádat akce pro veřejnost. Je skvělé, že i Praha 3 je nakloněná takové formě participace a chce naslouchat názorům dětí a mladých lidí. 

Sdílet:

Mgr. Vendula Kryštofová

02. 11. 2023

Výpis všech článků

Další rozhovory

IMG 0004

Tomáš Lisec: V podporovaném bytě mají naše děti vlastní pokoj

20. 11. 2023
1F2A9856

Johana Fundová: Vinohrady mě fascinovaly už v dětství

24. 11. 2023
1F2A7761

Dan Bárta: Moc nebilancuju, poněvadž ještě furt jedu

19. 12. 2023
Login