Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Miroslav Nedvěd: Projít celou Bezovku zabere hodinu a půl

Radnice začala pořádat pravidelné prohlídky krytu pod vrchem Svatého Kříže. Přes půl století se o něj stará správce a údržbář Miroslav Nedvěd.

Proč kryt vznikl a kolik lidí se do něj vejde?

Původně měl sloužit jako útočiště v případě atomového výbuchu. Vejde se do něj 2 500 lidí. V padesátých letech byl sice vystaven pro 5 000 osob, to ale byly jiné normy. Tehdy byl stanovený prostor o velikosti půl metru čtverečního na osobu, teď je to metr.

Změnil se za tu dobu nějak interiér?

Ne, vůbec. Jen je tady míň pronájmů. Dřív tady býval bar, využívalo ho Národní divadlo a různé firmy tu měly sklady pro své zboží, například koberce.

Jsou uvnitř zásoby jídla?

Nejsou. Předpokládá se, že lidé si vezmou něco s sebou, hlavně léky. V případě nutnosti je ale zajištěno zásobování, hlavně kyslíkovými bombami. Ty tady nejsou, protože by se stejně musely vozit na pravidelnou revizi.

Jak vypadá vaše práce?

Denně musím prohlédnout vchody, zkontrolovat elektriku, hořák, potrubí, vzduchotechniku a dieselagregáty, které udržují záložní elektrický proud. Často vysouším vlhkost. Nejhorší je velký teplotní rozdíl. Než celý prostor projdu, zabere to hodinu a půl, a to jenom v případě, že je všechno v pořádku. Většinou je co spravovat, i když obvykle řešíme spíš menší problémy. Například měníme žárovky nebo čistíme kanalizaci.

Je Bezovka využívaná taky pro soukromé účely?

Už ne tak často jako kdysi. Pronajaté prostory tu má policie a taky je tady výstava na téma studené války, která ukazuje, jak by lidé museli postupovat v případě atomového útoku. Jsou tu různé plynové masky, ochranné obleky a podobně. Všechno je samozřejmě zasazeno do komunistické doby. Část expozice patří československé armádě. Kryt naštěstí nikdy nesloužil původnímu účelu. Jen v roce 1969 proběhla zkouška, která se ale moc nevyvedla. Umístili sem několik lidí, po třech dnech neshod a hádek je ale museli pustit z krytu ven. Teď už tu probíhají jenom občasné prohlídky.

Na co se můžou návštěvníci těšit?

Uvidí zařízení krytu a to, jak funguje. Máme tady náhradní zdroj vody ve dvou bazénech o délce 25 metrů, šířce 4 metry a výšce 2,5 metru. Do každého se vejde 150 metrů krychlových vody. K vidění jsou tu taky různé plynové masky a dobové fotografie. Je to zážitek a návštěvníci jsou vždycky nadšení.

Sdílet:

Alžběta Bublanová

10. 10. 2023

Výpis všech článků

Další rozhovory

1F2A0299

Terezie Kovalová: Nejsem žádná ledová královna

19. 10. 2023
zesvětlit

Karolína Šrámková: Parlament nahrazuje dětem volební právo

02. 11. 2023
IMG 0004

Tomáš Lisec: V podporovaném bytě mají naše děti vlastní pokoj

20. 11. 2023
Login