Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Barbora Týcová: Praha 3 je plná hodnotných vnitrobloků

Vnitrobloky představují mnohdy utajený zelený kapitál velkoměst. S jejich revitalizací pomáhá v Praze už sedm let spolek Bieno, který představuje Barbora Týcová.

Jaké služby nabízíte a komu jsou určené?

Bieno pomáhá lidem, kteří chtějí vylepšit vnitroblok. Obrací se na nás vedení domů, majitelé bytů i nájemníci. Vnitrobloky jsou většinou společným vlastnictvím — typicky SVJ, bytového družstva nebo města — a je potřeba hledat společnou řeč. Velká část naší práce spočívá v moderaci postupu, což obnáší spoustu výzev — shodu obyvatel na podobě, náplni, investicích. Mnoho domů tím samozřejmě dokáže projít samo. Naše pomoc je pak určená tahounům, kteří nemají snadnou cestu, tápou nebo si tím procesem nechtějí projít na vlastní pěst. Pomáháme jim s návrhy i samotnou realizací. Často ani nejde o kompletní revitalizace, ale o úklid, úpravy, dosadbu zeleně, instalaci sezení, kompostérů, nádrží na dešťovku nebo prořez stromů. Vnitrobloky lze vylepšovat i svépomocně, brigádně.

Jak financujete svou činnost?

Zejména z dotací a grantů určených na životní prostředí měst. Doplňujeme je penězi od domů, se kterými pracujeme.

Liší se spolupráce s jednotlivými městskými částmi?

Městské části mají řadu možností pomáhat například skrze dotace, informování a motivování obyvatel a můžou vylepšovat vnitrobloky, které samy spravují. Pro některé radnice je téma větší prioritou, pro některé menší, pozornost tématu ale obecně stoupá. Praha 3 je objektivně jednou z nejaktivnějších městských částí.

Čím je Trojka specifická?

Praha 3 je typická bloková městská zástavba plná hodnotných, typově různorodých vnitrobloků, od velkých spojitých zelených parků po malé útulné dvorečky. Mnoho z nich je otevřených a přístupných, což je unikátní.

S jakým nejčastějším problémem se při revitalizaci vnitrobloků setkáváte?

To se liší vzhledem k různým podmínkám jednotlivých míst. Víme ale, že je to docela dlouhá cesta, která vyžaduje od tahouna nejen počáteční odhodlání, ale i vytrvalost, odvahu až tvrdohlavost a zároveň takt.

Jaké jsou trendy využití vnitrobloků ve světě?

Viděli jsme vnitrobloky v Berlíně nebo Vídni, které jsou krásné, zelené. Lidé v nich pěstují, parkují kola, zvelebují, posedávají, budují úhledné altánky nebo přístřešky na popelnice. Poslední dobou nás nejvíc zajímají popínavky, kterých je zrovna ve dvou zmiňovaných městech dost. Vnitrobloky plné fasád, zídek, plotů a všelijakých vertikál si zaslouží pnoucí rostliny.

Sdílet:

Miroslav Štochl

17. 05. 2023

Login