Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Zapomenutý žižkovský mistr, který dobyl Evropu

Nejslavnější varhany rozeseté po Česku i dalších evropských zemích se před stoletím rodily v dílně Emanuela Štěpána Petra v žižkovské usedlosti Bezovka.

Mezi nejvzácnější varhany v Česku patří ty v bazilice svaté Ludmily na náměstí Míru. Jejich autorem je Emanuel Štěpán Petr, jeden z nejlepších tuzemských varhanářů všech dob. Byl to právě Žižkov, kde si mladý Emanuel otevřel roku 1881 svou první dílnu. Místo vybral pod kopcem svatého Kříže v prvním patře usedlosti Bezovka na křižovatce dnešní Prokopovy a Rokycanovy ulice. Přišel sem jako ani ne třicetiletý, přitom už měl za sebou studia, službu v armádě i bohaté zkušenosti z cest po evropských zemích.

Slavné varhany pro svatou Ludmilu mohly vzniknout buď na Žižkově, nebo i později v nové dílně v Chodské ulici č. p. 22 nedaleko náměstí Jiřího z Poděbrad. Když se před 130 lety poprvé rozezněly, jejich tóny prý vháněly posluchačům slzy do očí. Obrovský nástroj hrál i během první světové války, a na rozdíl od většiny českých a evropských varhan přežil dokonce i tehdejší rekvizici drahých kovů. Právě to, že cínové píšťaly zůstaly původní, je důvodem, proč se jedná o skvost, který se stal kulturní památkou — jsou to jediné dochované funkční velké varhany Emanuela Štěpána Petra. Unikátní jsou i z hlediska použité techniky — už při své premiéře měly totiž moderní vymoženosti jako třeba mechanickou paměť kombinace rejstříků nebo pneumatický posilovač ovládacího systému. Všechno jsou to přitom vynálezy z Petrovy dílny, které se začaly běžné používat až o mnoho desetiletí později. Zdatný inovátor si patentoval řadu vynálezů nejen v rámci habsburské monarchie, ale i v Německu, Francii a Anglii.

Emanuel Štěpán Petr se narodil 25. prosince 1852 v Opočně jako syn místního kantora. V nedaleké Dobrušce se vyučil truhlářem, po příchodu do Prahy pak nastoupil ke slavnému česko- -německému varhanáři Henirichu Schiffnerovi. Zkušenosti ale sbíral i v Polsku a Německu. Když se osamostatnil, se Schiffnerem si dál pomáhali a taky konkurovali. Schiffner se ale později dostal do dluhů, vlastní dílnu prodal, odešel do rodného Cvikova, kde taky v chudobě zemřel. Petrovi se oproti tomu dařilo — z jeho dílny vyšlo celkem 351 nástrojů, přičemž jeden z nich si objednal žižkovský kostel svatého Prokopa. Varhany v něm hrají od roku 1912. Další stojí o kus dál v Karlíně v kostele svatého Cyrila a Metoděje. Ve své době patřily k největším v českých zemích, zároveň je ale provázely soudní tahanice — když se totiž město s varhanářem domluvilo na jejich rozšíření, pracím udělala přítrž první světová válka a všechno skončilo dlouholetým sporem. Varhany dodal Petr i do svatého Jiljí na Starém Městě nebo do kostela svatého Ignáce na Karlově náměstí, jiné hrají v Kroměříži, Klatovech, Jičíně, Hořicích, Roudnici nad Labem, Velvarech, Plzni a mnoha dalších českých a moravských městech. Jeho nástroje našly svůj domov i na Slovensku, v Polsku, Rumunsku nebo Rusku.

O Petrově talentu, zejména jeho intonérských a ladičských schopnostech, se vědělo nejen v celé habsburské monarchii, ale i za jejími hranicemi. Schopný podnikatel získal řadu ocenění, například státní diplom na zemské jubilejní výstavě v roce 1891. Pro svůj um byl jmenován přísežným znalcem c. k. zemského soudu.

Emanuel Štěpán Petr zemřel v Praze 26. února 1930 ve věku 77 let. Slavnou dílnu vedli ještě několik let dva jeho spolupracovníci, nakonec ale zanikla. Místo posledního varhanářova odpočinku je nedaleko jeho první žižkovské dílny — na Olšanech. Do stejného hrobu byla roku 1937 pochována i manželka Antonie. 

Sdílet:

Josef H. Mysliveček a Klub přátel Žižkova

28. 02. 2025

Login