Sokol Žižkov slaví 150 let
Žižkovský Sokol neměl lehké začátky. Bratři neměli peníze ani vlastní tělocvičnu, cvičili proto po hospodách, kde jejich setkání někdy okořenily i rvačky.
Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
AktualizovatZadejte text
Žižkovský Sokol neměl lehké začátky. Bratři neměli peníze ani vlastní tělocvičnu, cvičili proto po hospodách, kde jejich setkání někdy okořenily i rvačky.
Dalším zákoutím, které získá původní tvář, je prostor pod žižkovskými schody. Znovu ho ozvláštní pumpa, tentokrát navržená sochařem Adamem Kovalčíkem.
Největší láskou světové operní divy Emy Destinnové byl cyklista Jindřich Vodílek. Chodila se na něho dívat, když trénoval na Žižkově.
Sousoší Rodina, které před dvaceti lety zmizelo z křižovatky na Floře, se vrátilo na své místo. Bronzová skulptura je navíc krásně zrestaurovaná.
Stahovali se sem vyvrženci z celé Prahy, a tak místo věky provázela špatná pověst. Lidé se Židovských pecí báli i proto, že tu bývalo popraviště.
Vznik Jarova a Vackova sahá do začátku dvacátého století. Obě lokality se začaly ihned slibně rozvíjet, a restauraci Na Vackově si dokonce oblíbila celá Praha.
Žižkov téměř 100 let zásoboval Prahu květinami. Fungovaly tu pro ten účel dvě velké zahrady. Jedna u VŠE a později druhá pod Vrchem sv. Kříže.
Haškův světově proslulý román vyšel poprvé na jaře roku 1921. Jeho první řádky se rodily v Jeronýmově a Husitské ulici na Žižkově.
Dlouhá staletí to bývala hrdá vesnice s chalupami, usedlostmi, potokem a rybníky. Dnes po Olšanech zbylo na Žižkově pár objektů a místních jmen.
Při procházce Žižkovem můžete dodnes najít pozůstatky jeho průmyslových začátků — od velkých fabrik až po nejmenší řemeslníky. Připomeňme si alespoň některé.