Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Přeskočit na hlavní obsah

"Radíme těhotným ženám v jejich nelehké životní situaci," říká Radka Válková, koordinátorka poradny Aqua vitae

Upřednostnit graviditu nebo raději uchovat vztah s partnerem, který dítě nechce? To jsou nejčastější momenty života, poznamenané zmítanou psychikou těhotných žen. Proto mnohé docházejí do poradny Aqua vitae, jak v těchto situacích postupovat.

267358_139326_Necekame.jpg

„Především je nutno upozornit, že těhotným ženám v nelehké životnísituaci neradíme, zda si dítě nechat nebo podstoupit umělé přerušení těhotenství. Rozhodnutí je pouze na nich,“ zdůraznila Radka Válková. Pomoc poradny spočívá především v psychické opoře. „Emoční zátěž našich klientek je v danou chvíli opravdu veliká. Snažíme se, a věříme, že se nám to daří, být pro tyto ženy skutečnou oporou. Protože pak vidí svůj problém už bez nepříjemného psychického vypětí a jsou schopny i realističtěji uvažovat,“ vysvětlila koordinátorka poradny Aqua vitae. Jinými slovy klientka v poradně pociťuje kýženou lidskou blízkost.

Příběhy těhotných klientek mají v podstatě stejný scénář – obava z ekonomické budoucnosti. Tu ale podle poradny nemají pouze ženy, ale i jejich partneři. „Řešili jsme i případy matek dvou nebo tří dětí. Mají si nechat i to další? Touto otázkou se zabývali i životní partneři s obavou, že právě další přírůstek je uvrhne do stálého ekonomického propadu,“ doplnila Radka Válková.

 Podle koordinátorky převládá ve společnosti poněkud zavádějící představa, že nejideálnějším řešením je interrupce a je po problému. „Není, nebo nemusí být. Protože žena se se ztrátou dítěte může vyrovnávat hodně dlouho. Trauma z interrupce trvá třeba i celý život,“ upozornila Radka Válková.

Nejen emoční podpora je stěžejním meritem věci zmíněné poradny. Nabízí proto i pomoc materiální.  A to v podobě například kojenecké výbavičky nebo poskytuje i kočárek. „Další z možností je ubytování matek v rodinách. Ovšem není to ubytování na výrazně dlouhou dobu. Proto spolupracujeme i s azylovými domy.  Protože dítě někdy někdo musí pohlídat, aby si matky mohly najít například práci. Nebo se jinak postarat o to, aby vystoupily z kolotoče neustálých obav o budoucnost,“ specifikovala koordinátorka Válková. Věková struktura těhotných žen podle poradny Aqua vitae představuje především mladší ročníky.

Výpis všech článků

Další zprávy

DSC06329_nova

Veletrh Volný čas na Trojce nabídne dětem a mládeži mimoškolní aktivity

08. 06. 2015
UF_foto_2014

Balkán na Balkáně zve na letní veselici

08. 06. 2015
IMG_4886

Radnice diskutovala s lékaři o plánované rekonstrukci Polikliniky Vinohrady

11. 06. 2015
Další zprávy
Login