Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Projekt obnovy náměstí Jiřího z Poděbrad podpoří pražský magistrát

Žižkovská radnice spojí při přestavbě největšího náměstí v Praze 3 síly s magistrátem. Výsledkem vzájemné spolupráce by měla být zcela nová podoba veřejného prostoru, která bude lépe odpovídat jeho významu.

187139_88503_IMG_9120.jpg

Dlouhodobě plánovaná revitalizace populárního Jiřáku se posunula o další krok ke svému cíli. Rada hlavního města Prahy totiž na začátku ledna letošního roku schválila návrh „Memoranda o vzájemné spolupráci a podpoře projektu Revitalizace náměstí Jiřího z Poděbrad“, podle kterého by náměstí mělo začít dostávat novou podobu už v roce 2015. Rada městské části Praha 3 se pak svým usnesením z 15. ledna k tomuto memorandu připojila.

Podle vedení radnice je memorandum důkazem, že magistrát stejně jako městská část Praha 3 vnímá náměstí Jiřího z Poděbrad jako prostor celopražského významu. Rekonstrukce zdejšího parku tak ve výsledku přispěje k vytvoření důstojného prostředí, které dá vyniknout kostelu Nejsvětějšího srdce Páně, o jehož zařazení na seznam památek UNESCO radnice usiluje.

S plány na revitalizaci náměstí Jiřího z Poděbrad přišla Praha 3 už před více než deseti lety. Současné vedení radnice pak o znovuoživení záměru rozhodlo v lednu 2013. Jako podklad pro přestavbu se magistrát a Praha 3 rozhodly využít projekt ateliéru MCA, jehož práce v roce 2000 zvítězila v dvoukolové architektonické soutěži. Podle odborníků ale nejprve musí projít nezbytnou aktualizací a dopracováním.

186984_88494_IMG_9111.jpg

„Je třeba vzít v úvahu, že se za uplynulých deset let změnily stavebně právní předpisy, pravidla pro zadávání veřejných zakázek, ale také ceny stavebních materiálů a prací. Některé součásti původní dokumentace pro regeneraci náměstí jsou samozřejmě využitelné i dnes, ale musejí být znovu projednány,“ vysvětlil vedoucí odboru územního rozvoje žižkovské radnice Zdeněk Fikar s tím, že předpokládané náklady na realizaci projektu činí 89 mil. Kč. Celková cena za revitalizaci náměstí ale může být ve výsledku nižší poté, co proběhne veřejná soutěž. Cena se může snížit i po získání dotace od magistrátu.

Ústředním prvkem revitalizovaného náměstí bude podle zmiňovaného návrhu vytvoření tradičního parku před kostelem Nejsvětějšího srdce Páně a oddělení celého veřejného prostoru od frekventovaných komunikací podélnými alejemi vzrostlých stromů. Původní projekt samozřejmě počítá s vybudováním nového vodního prvku, kterým je prostor pro tekoucí vodu. Zmizet by z náměstí naopak mělo zastřešení výstupů z metra, výduch a kašna z 80. let.

203805_99138_vizualizace.jpg

„Domnívám se, že i když autor kostela architekt Plečnik přímo nenavrhl koncepci parku, nepředpokládal, že součástí klasického parkového prostoru budou výduchy a výstupy z metra stejně jako kašna ve stylu socialistického brutalismu. Podle mého názoru je kašna velice zajímavé dílo a snažíme se proto v rámci Prahy 3 hledat náhradní umístění, kde by lépe vynikla a plnila svojí funkci. Pro umístění kašny se například nabízí prostor na Olšanském náměstí nebo na novém náměstí v lokalitě Nákladového nádraží Žižkov,“ uvedla starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

„Přemístění kašny by bylo zřejmě velmi nákladné, v úvahu je třeba brát také to, že autor navrhl sochu – kašnu právě na konkrétní místo na náměstí Jiřího z Poděbrad. V rámci aktualizace projektu jsme proto nechali prověřit také možnost zachování kašny v současné poloze, projekt MCA to umožňuje a z mého pohledu je to optimální řešení,“ uvedl zástupce starostky pro územní rozvoj Ondřej Rut.

Úpravy se ale kromě samotného náměstí budou týkat také jeho nejbližšího okolí, nezapomene se ani na farmářské trhy, dětské hřiště a dostatek laviček. Přebudovány by měly být například východy z metra, z nichž stejně jako v jiných historicky cenných částech Prahy zmizí zastřešení. Změnit by se měla také křižovatka ulic Vinohradská a Slavíkova. „Nově se počítá s výstavbou čtyř přechodů pro chodce a ve hře je i přesun zastávky ve směru z centra k ulici Nitranská,“ popsal zástupce starostky Rut s tím, že zřízení přechodů povede k propojení náměstí Jiřího z Poděbrad se sady Svatopluka Čecha. „Celý projekt přestavby křižovatky připravuje Technická správa komunikací a měl by proběhnout společně s revitalizací náměstí,“ dodal Rut. 

Výpis všech článků

Další zprávy

Zizkovske_ulice

Radnice má dárek pro všechny: e-knihu ke stažení

27. 01. 2014
IMG_3654

Jak žít po mrtvici poradil odborný seminář, diskutoval i Michal Viewegh

30. 01. 2014
IMG_3561

Marie Olšarová oslavila stovku s úsměvem

30. 01. 2014
Další zprávy
Login