Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Prahu 3 navštívila slovenská prezidentka

Památku hrdinů operace Anthropoid a jejich spolupracovníků ze Žižkova a Vinohrad uctili v den 80. výročí heydrichiády zástupci třetí městské části společně s prezidentkou Slovenské republiky Zuzanou Čaputovou.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijala pozvání starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka a  přijela do Prahy uctít památku Čechů a Slováků, kteří položili život v boji proti nacistickému zlu. Během pietního aktu na žižkovské Ohradě připomněla spojení České a Slovenské republiky, společnou historii a důležitost operace Anthropoid. „Je v ní i slovenská stopa vzhledem k účasti pana Gabčíka, který byl Slovák a podílel se na této akci, která byla tak významná pro historii obou našich národů,“ zmínila ve svém projevu prezidentka Čaputová. Naléhavou potřebu postavit se jednoznačně zlu nejen v historii, ale i v současné době, zdůraznila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a ministr vnitra Vít Rakušan. Během odpoledne zazněla také jména místních obyvatel, kteří výsadkářům v přípravách atentátu pomáhali. „Široké zázemí, které bylo na Žižkově a Vinohradech poskytnuto parašutistům nebylo dílem jednotlivců. Bylo to kolektivní rozhodnutí větší skupiny místních obyvatel, kteří do akce šli s plným vědomím všech rizik. Často se do pomoci zapojily celé rodiny. Celkem se odhaduje 50 lidí, z nichž většina své hrdinství zaplatila životem,“ uvedl starosta Prahy 3 Jiří Ptáček a připomněl místní rodiny Fafkových, Moravcových, Zelenkových, Růtových, Janečkových, Kaliberových, Králových a Kotrbových, kteří sehráli v přípravách atentátu významnou roli. Právě na Ohradě v blízkosti Biskupcovy ulice, kde některé z těchto rodin žily, zřídila Praha 3 pietní místo, které jejich statečnost připomíná.

V závěru své návštěvy přijala prezidentka Čaputová od městské části Praha 3 pamětní plaketu zakladatele Žižkova Karla Hartiga a sochu žižkovské lvice z dílny Jaroslava Róny.

Exteriérová výstava Za národ, drahou vlast! věnovaná tématům spojeným s atentátem a následující perzekucí zůstane v parku na Ohradě do 31. srpna.

Sdílet:

Anežka Hesová

27. 05. 2022

Login