Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Praha 3 schválila letošní rozpočet, nejvíce investuje do bydlení a školství

Zastupitelé Prahy 3 schválili rozpočet městské části na rok 2024. Z hlediska běžných příjmů a výdajů je přebytkový o necelých 49 milionů korun.

Městská část plánuje investice do rozvoje, např. na opravy bytových domů, vybudování lesní školky nebo výstavbu skateparku. Celkem do investic v letošním roce vloží 490 milionů korun.

„Jsem spokojený s tím, že již šestým rokem po sobě dosahujeme v rozpočtu kladné bilance provozních příjmů a výdajů. Pokračujeme tak v odpovědném hospodaření, kdy provoz nedotujeme z prodeje majetku nebo peněz určených na rozvoj městské části,“ uvádí ke skladbě rozpočtu starosta Prahy 3 Michal Vronský. Na straně běžných výdajů městská část pracuje s částkou 648,7 milionu korun, tyto prostředky jsou určené například na podporu příspěvkových organizací v sociální oblasti, kulturních a sportovních spolků. Využité budou rovněž na péči o veřejný prostor či organizaci voleb. V kategorii běžných příjmů letos Praha 3 předpokládá finanční přísun 697,4 milionu korun. Rozpočet je tedy provozně přebytkový, konkrétně o 48,7 milionu korun.

Rozpočtové plány Prahy 3 se rovněž ubírají k investicím, na kapitálové výdaje proto letos uvolní 490 milionů korun. Největší kategorii investic představuje rozvoj bydlení, kde v letošním roce městská část rozdělí necelých 268 milionů korun. „Plánujeme dokončit rekonstrukci panelových souborů v Táboritské a Kubelíkově ulici, letos za tímto účelem vyčleníme přes 131 milionů korun. Touto investicí nejen opravíme domy samotné, ale zvedneme také úroveň veřejného prostoru na frekventovaném Olšanském náměstí. V přízemí panelového domu v Kubelíkově ulici pak zmizí nevzhledný a nehostinný průchod, naopak zde vzniknou nové obchody,“ přibližuje radní Prahy 3 Jan Bartko, který má rozpočet ve své gesci.

Významnou investiční položku rovněž tvoří kompletní rekonstrukce garáží ve Vinohradské ulici č. 114 a 116. „Rekonstruujeme podzemní garáže, jejichž současný neutěšený stav ohrožuje statiku domů, které nad nimi stojí. Do oběhu tak dáme přibližně 80 parkovacích míst, po kterých je v této lokalitě značná poptávka. Realizace nás letos vyjde na zhruba 80 milionů korun a rádi bychom, aby se na projektu finančně podílelo hlavní město. Budeme proto žádat o dotaci z jeho investičních rezerv určených pro městské části,“ doplňuje starosta Prahy 3 Michal Vronský. Celková investice do kompletní obnovy garáží, kde má být mj. vystavěn výtah a nová železobetonová konstrukce, činí zhruba 200 milionů korun.

Téměř 78 milionů korun letos městská část investuje do školství. Investice půjdou například na dokončení nástavby na ZŠ Jeseniova, kde díky tomu vzniknou dvě odborné učebny, šatna a zázemí družiny. Na tento projekt letos Praha 3 uvolní 19 milionů korun. Nabídku pro rodiče s dětmi Praha 3 rozšíří vybudováním lesní školky v parku Kapslovna. Vzniknou zde tři dřevěné objekty a nová zahrada. Z dvanáctimilionového rozpočtu na projekt uhradí městská část 7 milionů korun, zbývající část by měla být financována ze strany hlavního města. Necelé čtyři miliony korun pak Praha 3 investuje do interiéru MŠ Na Vackově, kde budou otevřeny dvě nové třídy.

Ve sportovně rekreačním areálu na Pražačce plánuje městská část veřejný skatepark. Na jeho výstavbu se v letošním rozpočtu počítá s investicí ve výši přibližně 10 milionů korun.

Sdílet:

Jiří Hannich

21. 02. 2024

Login