Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Praha 3 ocenila soškami anděla Vincka dobrovolníky roku 2021

Radnice Prahy 3 již po jedenácté ocenila sousedy, kteří svůj volný čas doborovolně věnují druhým lidem. Podívejte se na oceněné. 

Po jedenácté rozdělovala žižkovská radnice ocenění lidem, jež ve svém volném čase pomáhají a pracují pro druhé v občanských sdruženích nebo neziskových organizacích. Letos si pro sošku anděla Vincka, patrona dobrovolnictví, přišli zástupci sedmi organizací. 

Ocenění Dobrovolníci roku 2021

Alexandra Fedorova a Arseniy Mikhaylov (Centrum pro integraci cizinců) — Alexandra je fotografka a učitelka jógy, Arseniy je hercem v divadle Teatr Novogo Fronta a také učitel jógy. Oba dva začali dobrovolničit v lednu 2020. Hned je zaujaly skupinové aktivity zaměřené na mladé cizince, proto se aktivně zapojili do Mladého klubu. Mladý klub je prostor pro mladé cizince od 15 do 25 let. Probíhá pravidelně každý týden a v jeho rámci také probíhají různé sociokulturní jednorázové akce. Mladý klub je místem, kde mladí cizinci i Češi mohou trávit společný čas, diskutovat nad různými tématy, a hlavně navazovat nové sociální vztahy. V rámci klubu se Alexandra a Arseniy velmi aktivně zapojují do přípravy a organizace aktivit. Často připravují kreativní i divadelní hry, skrze které se účastníci přirozeně seznamují.

Ivana Dymešová (Integrační centrum Zahrada) — Ivana Dymešová pomáhá v Zahradě s péčí o jejich klienty, což jsou děti a dospívající s těžkým kombinovaným postižením. Její empatický a samozřejmý kontakt s dětmi vede k tomu, že ji rádi oslovují, vždy když je třeba.

Hana Nová a Pavel Nový (Nová Trojka) — Hanka Nová si našla Novou Trojku jako většina maminek v Praze 3 na mateřské dovolené. Její motivací byla možnost vyměnit prostor domova za něco nového, navštěvovat společně s dětmi kroužky, popovídat si v herně u kávy s dalšími rodiči a užívat si společný čas. Jenomže Hanka je žena energická a činorodá, a tak záhy začala pomáhat s přípravou a realizací programu Batolátka. Nejprve ji doprovázela dcera Tonička, v současné době si program užívá se synem Jindřichem. Hanka je také jednou ze stálic burzovního týmu a ráda s dětmi pomáhá i na tradičních akcích. 

Pavel je manželem nominované dobrovolnice Hanky. Protože s Hankou a dětmi do Nové Trojky občas zavítal na nějakou akci a byl velmi sympatický a vstřícný, oslovili ho, zda by jim nemohl občas pomoci s tiskem letáků a dalších propagačních materiálů, protože velkoformátový tisk je jeho oborem. Vzhledem k tomu, že Nová Trojka je nezisková organizace, která se snaží hospodařit velmi úsporně, je jeho pomoc pro ně velkým přínosem.

Jana Rűckerová a Veronika Pulcová (Ošetřovatelský domov Praha 3) — Paní Rűckerové se neřekne jinak než „naše Jana“. Dochází do Domova v Habrové ulici pravidelně každý týden, vždy na celý den, ještě ani jednou nevynechala. Klientům je oporou, společnicí, kamarádkou, mnohým klientům i tím nejbližším důvěrníkem. Klienty doprovází na procházky, předčítá jim, zpívá s nimi, hraje s nimi hry, naslouchá, pravidelně se zúčastňuje a podílí se na organizaci větších skupinových akcí, vždy si ochotně zorganizuje svůj volný čas, tak aby mohla být s nimi.

Veronika, která se aktivně zajímá o potřeby klientů Ošetřovatelského domova, už během lockdownu průběžně psala dopisy, které ozdobila tematickými motivy, ve kterých popisovala, co se například odehrává v přírodě. Byla ve spojení s klienty prostřednictvím videohovorů. Intenzivní pouto a přátelství, které trvá dodnes, vzniklo s paní Boženkou, která má oba syny žijící v zahraničí. Klienti Domova měli vždy velkou radost z její přítomnosti. Upekla klientům koláč nebo vánoční cukroví, vždy s obrovskou láskou. Nejen klienti, ale i zaměstnanci Domova vždy netrpělivě vyčkávali její návštěvu.

David Schneider (R-Mosty, z. s. za Komunitní centrum Husitská) — Pan David začal využívat službu Aktivizační prostor KC Husitská jako klient od 25. 4. 2018. Jeho plán byl zaměřený na stabilizaci a zlepšování sociální situace, která v době, kdy k nim přišel, nebyla vůbec dobrá. Jeho přáním bylo sestavit životopis a asistence při hledání zaměstnání. V té době se pan Schneider zapojil mimo jiné do výtvarných a rukodělných aktivit, které u nich každý týden probíhaly pro zájemce o smysluplnou volnočasovou činnost spojenou s tréninkem manuálních až ergoterapeutických dovedností a nevynechal ani jeden kurz. Proto byl požádán Komunitním centrem, jestli by se nezhostil vedení této aktivity v okamžiku, kdy odešla jeho lektorka. Pan Schneider se tohoto úkolu zhostil na výbornou a v roce 2020 dobrovolnicky odpracoval 35 hodin, v roce 2021 42,5 hodin.

Radek Němec (Remedium Praha o. p. s.) — Pan Němec je vzděláním elektroinženýr. Je dlouholetým partnerem a podporovatelem organizace. Pomáhá Remedium Praha již více než 25 let — od roku 1994. Spolupráce začala nejprve formou dodání jeho služeb, kdy v prostorách organizace realizoval internetovou a počítačovou síť. Později už jeho činnost přesáhla komerční služby. Víc a víc vnímal potřeby a specifika neziskové organizace jako je Remedium a s tím související ekonomickou situaci. Ze svého rozhodnutí věnoval organizaci čas, znalosti, nápady a stal se jedním z nich.

Anton Benadik, Libuše Veselá, Helena Malá, Eva Janečková (Senioři České republiky, Základní organizace Praha 3) — Pan Benadik je dlouholetým fotodokumentaristou života členů Základní organizace, která se zabývá poznáváním poutavých míst i historických památek, zejména Prahy a okolí. Ocenění je navrhováno i pro jeho důležité faktické činnosti, související s tvorbou programů a návrhů poznávaných míst, zejména při úterních vycházkách.

Paní Libuše Veselá je navrhována za stálou sociální pomoc potřebným spoluobčanům, zejména v okolí svého bydliště. Z těchto činností jde např. o doprovodné služby k lékařům, doprovázení na odbor sociálních věcí na ÚMČ Praha 3 v souvislosti s vyřizováním různých žádostí, pomoc při úkonech souvisejících s pozůstalostním řízením zemřelého člena domácnosti. Zároveň napomáhá usnadňovat život seniorů při naplňování potřeb běžného života tam, kde docházejí síly.

Paní Helena Malá končí v roce 2021 podle Stanov ZO svoje čtyřleté, náročné funkční období, kdy se zasloužila o doplnění členů výboru a tím o splnění stanoveného limitu osob. Kromě plnění funkce jednatele se aktivně přihlásila na kurzy s programem prohlubování znalostí práce na PC. Se svými znalostmi ochotně pomáhala seniorům ve zvládání přijímání pošty elektronickou cestou.

Paní Eva Janečková také končí po čtyřech letech v roce 2022 ve výboru své funkční období, kterým umožnila doplnit potřebný počet členů výboru ZO. Ve výboru měla na starosti členskou základnu, sledovala počty členů. S touto funkcí souviselo i hospodaření s vybranými penězi za prodej členských známek a součinnost s Ústředním orgánem Senioři ČR — z. s., v Praze.

Sdílet:

Eliška Stodolová

08. 12. 2021

Výpis všech článků

Další zprávy

nouzovka

Potřebujete si odskočit? Zachrání vás Nouzovka

09. 12. 2021
Odhalení busty

U příležitosti Mezinárodního dne lidských práv byla na radnici na Havlíčkově náměstí slavnostně odhalena busta Václava Havla

10. 12. 2021
očkování Praha 3

Nové očkovací místo na Praze 3

13. 12. 2021
Další zprávy
Login