Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Praha 3 chystá úpravy Žižkova náměstí

Radnice naší městské části připravuje projekt úpravy Žižkova náměstí, jehož část je ve špatném stavu, a rozhodla se zapojit místní obyvatele do procesu rozhodování, jak by jeho finální podoba měla vypadat. Výsledná realizace vzejde z připravované soutěže.

07_1Na 7. února za tímto účelem svolala veřejné projednávání revitalizace Žižkova náměstí do zasedací síně zastupitelstva. Akce vzbudila velký zájem nejen místních obyvatel, ale i studentů SUPŠ, která zde má své sídlo. Za přítomnosti vedení městské části a autorů návrhů revitalizace, Ing. Ferdinanda Lefflera (Atelier Flera, s.r.o.) a Ing. Zdeňka Sendlera (Atelier zahradní a krajinářské architektury Zdeňka Sendlera), měli přítomní možnost detailně se seznámit s navrhovanými úpravami. Obě studie spojuje zachování sportovního hřiště na jižní straně náměstí, kde by měl přibýt stánek s občerstvením a veřejná WC, ale jinak se architektonické vize poměrně výrazně liší.

Setkání zahájil starosta Jiří Ptáček, který přivítal zájem veřejnosti a krátce pohovořil o současném stavu náměstí, upozornil zejména na nevyhovující stav jeho horní části a řekl, že úpravy budou probíhat postupně na etapy. Zatím není jasné, kdy by měly práce začít a jak přesně bude nová podoba náměstí vypadat.07_2

Radnice chce při přípravě projektu vycházet mimo jiné právě z podnětů veřejnosti. Od dvou architektonických studií v minulosti nechala zpracovat návrhy řešení. Tyto svoje studie architekti představili na setkání a vyzvali občany k připomínkám.

Horní část náměstí se podle starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka dostala do havarijního stavu. A právě zde mají úpravy začít v první etapě. Následovat by měl zbytek veřejného prostranství. Ovšem už před zahájením této úvodní fáze prací chce městská část zpracovat komplexní návrh všech úprav Žižkova náměstí.

Flera editAtelier zahradní architektury Flera navrhuje ve střední části náměstí namísto trávníku mlatový povrch, které je osázeno množstvím stromů. Podle Ferdinanda Leffl era se návrh zaměřuje na mladé lidi a řekl, že moderní čtvrť si zaslouží odvážné řešení. Měla by tam proto vzniknout například venkovní galerie, kde by mohli vystavovat studenti přilehlé uměleckoprůmyslové školy svoje práce, které by tento veřejný prostor průběžně dotvářely a dynamicky měnily. Součástí návrhu je také vodní kanál, pítka, cyklostojany či atypická lehátka. Náměstí by měl podle návrhu Flery protínat diagonálně situovaný chodník.Sendler edit

Tým architekta Zdeňka Sendlera přišel s návrhem, který vychází z historického urbanismu parku z 30. let 20. století. Ve střední části návrh umisťuje pobytový trávník, osově navazující na vstup do SUPŠ, oddělený od jižní a severní části dlážděnými cestami. Má sloužit jako relaxační zóna s lehátky, vodní prvek by tu byl zastoupen v podobě sprinklerů, které by osvěžovaly ovzduší a zároveň by nesly funkci zavlažovací. Další trávník v severní části prostranství architekti koncipují jako extenzivní, jako místo pro venčení psů. Na jižní straně preferuje návrat topolů, jako vazbu na 30. léta, na severní straně by měly přibýt stromy, které oddělí náměstí od okolní panelové zástavby a zejména dopravně rušné Ondříčkovy ulice.

Letošní rozpočet se zahájením rekonstrukce ještě nepočítá, ale městská část do budoucna plánuje, že se pokusí získat dotaci od magistrátu. „Jsme opravdu na začátku,“ připomněl předseda výboru pro územní rozvoj Prahy 3 Matěj Michalk Žaloudek a dodal, že radnice chce v nejvyšší míře vyjít vstříc místním obyvatelům a jejich připomínkám.

Sumář těchto připomínek představuje tabulka, ze které vyplývá, jaké změny si občané představují, jaké jsou jejich preference, co považují za negativa a co obě předložené varianty spojuje či naopak odlišuje. Nutno podotknout, že pomyslná soutěž ateliérů je do značné míry ovlivněna vysokou mírou účasti studentů umělecké školy v poměru k místním obyvatelům. Jan Dvořák

Text: Jan Dvořák, Foto: Radko Šťastný

Pozitiva návrhů

 

atelier

popis

body

F

vodní prvek - „kanál“

21

S a F

umístění záchodků

16

F

originalita návrhu

15

F

více navrhovaných stromů ve středovém parteru

14

S a F

umístění kavárny

13

F

posezení na terasách

12

S a F

méně parkovacích míst mezi školou a parkem

11

F

kurátorství, výstavy

11

S a F

odstranění keřů, bezpečnost v parku

10

F

diagonální cesta

10

F

moderní přístup k řešení prostoru

10

F

propojení školy s parkem

9

S a F

průhlednost parku, otevřenost

8

F

změna využívání území (umělecká díla, výstavy)

8

F

nepravidelné členění prostoru

6

S

návrh vodních rozstřikovačů v trávníku

5

S a F

zachování zdroje pitné vody

4

S

propojení návrhu s charakterem Žižkova

4

S

projekt myslí i na vozíčkáře, důchodce, návrh kombinuje schodiště a rampy

4

S

komplexnost návrhu, možnost etapizace

3

S

lehátka na travnaté centrální části

3

S a F

pétanque v mlatové ploše

2

S

opakování prvků z Havlíčkova náměstí, propojení

1

S

psí výběhy

1

Negativa návrhů

 

atelier

popis

body

S

stejnost s jinými parky v místě

20

F

nepracuje s historií

7

F

přílišná orientace na školu, studenty

6

F

herní prvky pro děti rozprostřené v prostoru, bez oplocení

3

F

kácení topolů

2

F

vodní kanál, obava z nároků na hygienu, udžitelnost, finanční náročnost

2

S a F

skrývání pohledu na sídliště výsadbou stromů

1

F

ubírání parkovacích míst

1

F

jiný typ osvětlení

1

Návrhy občanů

 

 

popis

body

 

kurátor uměleckých děl

16

 

kavárnu situovat spíše ve spodní části náměstí

5

 

zrušení dopravy kolem školy - kolmé parkování, podzemní garáže

5

 

veřejné grily

3

 

Prostor pro "farmářské trhy"

2

 

půjčovna míčů, odrážedel

2

 

box-půjčení hraček

0

 

Výpis všech článků

Další zprávy

Ryszard_Siwie_archiv_Wita_Siwce_1

Praha 3 uctí památku první „živé pochodně“ Ryszarda Siwiece

05. 03. 2019
nato

Vyvěšením vlajky si žižkovská radnice připomene vstup ČR do NATO

11. 03. 2019
IMG_0602

Pražské poetické setkání na Trojce zná postupující do krajského kola

15. 03. 2019
Další zprávy
Login