Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Praha 3 uctí památku první „živé pochodně“ Ryszarda Siwiece

Letos 7. března uplyne 110 let od narození Ryszarda Siwiece, první „živé pochodně“, jehož jméno nese ulice na Žižkově. Praha 3 uctí jeho památku před Ústavem pro studium totalitních režimů (Siwiecova 2) 7. 3. od 16.00.

Ryszard_Siwie_archiv_Wita_Siwce_1Ryszard Siwiec se během oslav dožínek 8. září 1968 na varšavském Stadionu Desetiletí polil vysoce hořlavým rozpouštědlem a zapálil. Během tohoto protestu stihl rozhodit mezi diváky text letáku, kde stálo: „Čtrnáct miliónů Čechů a Slováků bylo přepadeno armádami reprezentujícími téměř tři sta miliónů lidí. Vojáci bez špetky studu provedli invazi do malé, mírumilovné a bezbranné země, která nekladla žádný vojenský odpor. Hanba tohoto činu mluví sama za sebe.“siwiec1

Ryszard Siwiec podlehl svým zraněním o čtyři dny později 12. září 1968. Jeho čin byl utajován tajnou policií až do roku 1969, kdy o protestu informovala polská redakce Rádia Svobodná Evropa. V roce 2001 posmrtně vyznamenal Siwiece Řádem Tomáše Garrigua Masaryka prvního stupně prezident Václav Havel. 

„Je fascinující, že první „živou pochodní“ byl nenápadný člověk, který s naší zemí neměl nic společného, přesto si ale zvolil takovou formu protestu, aby celý svět upozornil na násilnou a nespravedlivou okupaci Československa. Po Siwiecovi nese ulice jméno od roku 2009, předtím byla pojmenována podle tajemníka Rudých odborů Václava Havelky. Jsem hrdý, že Praha 3 má takovou ulici,“ uvedl starosta Jiří Ptáček, který bude přítomen u vzpomínkového aktu společně se zástupci polské ambasády.

(Text: Martin Hošna)

upaleni

Výpis všech článků

Další zprávy

nato

Vyvěšením vlajky si žižkovská radnice připomene vstup ČR do NATO

11. 03. 2019
IMG_0602

Pražské poetické setkání na Trojce zná postupující do krajského kola

15. 03. 2019
J

Atletický oddíl SK ZŠ Jeseniova má za sebou nejúspěšnější sezónu ve své historii

19. 03. 2019
Další zprávy
Login