Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Nová adresa: Hartigova. Definitivně v Praze 3 vystřídala Koněvovu ulici

Koněvova ulice v Praze 3 je minulostí. Oficiálně nese pojmenování „Hartigova“ podle prvního žižkovského starosty Karla Hartiga. Historicky první uliční tabuli s novým názvem dnes odhalili zástupci městské části Praha 3.

Obyvatelům s trvalým pobytem v Hartigově ulici zároveň začíná lhůta pro bezplatnou výměnu občanských průkazů, na kterou budou mít čas půl roku.

Výměnu uličních tabulí zajišťuje hlavní město Praha, na první z nich dnes došlo v místě poblíž Tachovského náměstí. Vedle nové uliční tabule zde zástupci Prahy 3 odhalili také modrou doplňkovou tabuli se stručnou informací o Karlu Hartigovi, jenž se v minulosti podstatně zasloužil o vznik a rozvoj Žižkova.

„Nepodceňujme symboly. Názvy ulic nám připomínají významné sportovce, umělce nebo třeba vědce a vynálezce. Jsem přesvědčen, že osobnosti si máme připomínat. Přejmenováním z Koněvovy na Hartigovu ulici volíme vlastence a budovatele města Žižkova namísto ideologicky zatíženého sovětského maršála. Je to změna symbolická a podstatná,“ vysvětluje Michal Vronský, starosta městské části Praha 3.

Změnu názvu z Koněvovy na Hartigovu ulici projednala Rada městské části Praha 3 na základě žádosti Klubu přátel Žižkova v dubnu 2022. V červnu téhož roku pak změnu odsouhlasili zastupitelé Prahy 3. Prakticky rok poté – tedy letos v červnu – tento záměr definitivně schválili pražští radní. „O přejmenování Koněvovy ulice se hovořilo déle než třicet let. Jsem proto rád, že se tato věc konečně stala skutečností. Přestože přejmenování přinese jistou administrativní zátěž, převážily hodnoty. Jsem přesvědčen, že je to tak správně. Udělali jsme vše, abychom obyvatelům ulice změnu usnadnili, a věřím, že tento proces zvládneme,“ říká radní Prahy 3 Pavel Křeček, který je předkladatelem návrhu na přejmenování ulice.

Pro občany, kteří mají v Hartigově ulici trvalý pobyt, začíná prodloužená šestiměsíční lhůta na výměnu občanského průkazu – tento doklad již s novým názvem ulice si musí vyřídit do konce března 2024. Na úřad městské části Praha 3 se občané mohou objednat on-line, přičemž jsou jim k dispozici prodloužené úřední hodiny. Majitelé vozidel si pak budou muset vyměnit tzv. malý technický průkaz, k čemuž lze využít zvláštní úřední hodiny na pracovišti registru vozidel na Jarově. Výměna obou dokladů je zdarma.

Informační kampaň Prahy 3

V souvislosti s přejmenováním Koněvovy ulice na Hartigovu realizuje Praha 3 informační kampaň pro veřejnost. V provozu je webová podstránka městské části — praha3.cz/hartigova — s praktickými informacemi dle životních situací (pro občany, podnikatele, majitele vozidla, cizince). Informace také městská část poskytuje skrze bezplatnou infolinku s telefonním číslem +420 800 163 163. V infocentru Prahy 3, stejně jako na úřadě městské části si lze vyzvednout informační brožuru. Ta shrnuje nutné kroky a doporučení všem, kterých se přejmenování týká. Brožura byla spolu s informačním dopisem také rozeslána obyvatelům současné Hartigovy ulice. Městská část rovněž o přejmenování dopředu informovala vybrané instituce, jako jsou banky, pojišťovny, úřady aj.

Další komunikační aktivity Praha 3 spustí v nejbližším čase. „Ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy budou na autobusové zastávky v Hartigově ulici instalovány cedule, které ponesou QR kód odkazující na naši informační webovou podstránku. Nasadíme rovněž informační videospoty, které se budou promítat v žižkovských kinech Aero a Přítomnost před začátkem filmu. V neposlední řadě chystáme naučnou virtuální procházku po stopách Karla Hartiga,“ doplňuje Jiří Hannich, mluvčí městské části Praha 3.

Sdílet:

Jiří Hannich

02. 10. 2023

Výpis všech článků

Další zprávy

Zemlinskeho kvarteto, SPORCL ARTS 08, foto  Ilona Sochorova

Hudební podzim na Trojce nabídne mix žánrů

03. 10. 2023
DSC04751

Senioři se podívali po památkách

04. 10. 2023
loxper-hartig-tour-thumb

Po stopách Karla Hartiga. Projděte se s mobilní aplikací

11. 10. 2023
Další zprávy
Login