Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Městská část Praha 3 jednala o dalším postupu při přípravě podání žádosti na nominaci Plečnikova chrámu na seznam památek UNESCO

Jednou z priorit v oblasti kultury třetí městské části je koordinace aktivit a příprava nominace kostela Nejsvětějšího srdce Páně na seznam památek UNESCO. Dne 22. ledna proběhlo jednání mezi představiteli žižkovské radnice, ministerstva kultury a Národního památkového ústavu, které mělo za cíl zrekapitulovat společné úsilí a vytyčit nové úkoly při přípravě žádosti, která by chrám posunula blíž k zapsání do UNESCO.

251427_129736_IMG_9761.jpg

Během diskuze každá se zúčastněných stran přednesla svoje zkušenosti a poznatky z dosavadní přípravy žádosti, a to v problematice zpřístupnění kostela veřejnosti, financování oprav, dalších prací na Management plánu a nominačních jednání se slovinskou stranou. Všechny tyto body jsou totiž nedílnou součástí přípravy dokumentace, která bude zaslána příslušným orgánům a předložena při nominaci na seznam UNESCO.

Podle zástupce starostky Alexandera Bellu, který má na starosti oblast kultury, je reálná obnova kostela klíčová. Městská část Praha 3 dlouhodobě finančně pomáhá s opravami, jež kostel vyžaduje. V minulosti proběhla rekonstrukce věže, v tomto roce jsou naplánovány restaurátorské práce na její fasádě, které proběhnou s finanční pomocí Prahy 3.

Městská část Praha 3 chce navázat úzké partnerské vztahy se slovinskou Lublaní, místa, odkud vyšel podnět na společnou nominaci nadčasové Plečnikovy architektury na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Z jednání také vyplynulo, že s aktivitami okolo nominace může výrazně pomoci Informační centrum Praha 3, které se nachází v blízkosti kostela Nejsvětějšího srdce Páně, kde můžou probíhat podpůrné akce různého charakteru a zejména bude trvale prezentován postup nominačních prací. Do třetice uspořádá městská část ve spolupráci s památkovým ústavem a ministerstvem kultury na jaře letošního roku mezinárodní odborný seminář, který bude věnován mimořádné hodnotě Plečnikova díla na příkladu kostela Nejsvětějšího srdce Páně.

Výpis všech článků

Další zprávy

IMG_9924

Debata o Olšanském náměstí nastínila jeho možné proměny

29. 01. 2015
Jarov

Nová mateřská škola na Jarově přijímá děti k zápisu

03. 02. 2015
IMG_0051

Předškoláci z MŠ Libická dostali reflexní vesty

09. 02. 2015
Další zprávy
Login