Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Loutky z Trojky zná i Hollywood

Pavel Truhlář, který má ateliér v Boleslavské ulici, začal vyrábět loutky po revoluci, kdy si otevřel obchod pod Karlovým mostem. Teď pracuje i pro zákazníky z Ameriky.

Inspiroval se loutkami z 50. let. Přilákal tak zájem především cizinců — Němců, Francouzů a Američanů. Popularita v zahraničí stále trvá, teď ve svém vinohradském ateliéru vyrábí pro hollywoodskou klientelu. „Produkce Johna Wicka si u nás objednala sérii loutek, které mají vypadat jako americký herec Keanu Reeves. Používají je jako dárky,“ říká Pavel Truhlář. „Dělal jsem už Batmana nebo Michaela Jacksona. V posledních letech si tyhle 3D portréty objednávají i domácí zákazníci — například rodičům k narozeninám nebo k odchodu do penze,“ vysvětluje. Kdo sleduje Show Jana Krause, určitě si vzpomene, jak moderátor rozdával hostům své loutkové dvojníky. I ti pocházejí z Truhlářovy dílny.

Výroba 50centimetrové figurky zabere přibližně dva týdny. Proces začíná tím, že umělec na své zahradě v Úvalech u Prahy opracuje špalek z lipového dřeva motorovou a následně pásovou pilou do potřebných rozměrů. Dřevo je nutné nechat minimálně dva roky vyschnout, musí se dobře uskladnit a dávat pozor, aby nezačalo zevnitř hnít. Loutkář potom načrtne skicu postavy. Pomocí kopíráků přenese na připravený kus dřeva tvář a ve svém pražském ateliéru pak řezbářskými dláty opracuje hlavu, tělo, nohy a ruce. Následuje malba a voskování jednotlivých částí loutky. Práce končí jejich smontováním a instalací vodicích šňůr.

Marionety, které se vodí na nitích, vyrábí Truhlář i pro divadelní inscenace. Se svými společníky má dokonce hudebně-divadelní soubor Teatro Truhla, který účinkoval v mnoha zemích světa včetně Číny, kde vystoupil v rámci výstavy českého designu. S bratry Cabanovými spolupracoval na galavečerech Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Vedle toho se může pochlubit i prezentací loutek na největším evropském hračkářském veletrhu v Norimberku nebo tematickými výstavami, s nimiž vycestoval třeba i do Sýrie a Jižní Ameriky.

„V současnosti pracuji především na vlastní tvorbě v ateliéru na Královských Vinohradech, který je otevřený pro veřejnost,“ zve řemeslník a dodává, že po telefonické domluvě si tam lze pod jeho vedením vytvořit vlastní loutku. Vedle restaurátorských oprav loutek a přednášek z historie českého loutkářství, které je zapsáno v UNESCO jako kulturní dědictví národa, organizuje totiž taky workshopy na klíč, stejně jako teambuildingové akce pro rodiče s dětmi. „Náš ateliér považujeme za platformu otevřenou veřejnosti, kde je vítán každý zájemce o loutkové umění,“ uzavírá povídání Pavel Truhlář

Sdílet:

Alžběta Bublanová

11. 04. 2023

Výpis všech článků

Další zprávy

326479789 1951416801859389 5216577130825418293 n

Když se běhání snoubí s akrobacií

11. 04. 2023
2

Trojka pořádá oblíbené lekce Nordic Walking pro seniory

13. 04. 2023
Požehnání-Komun

Nové komunitní centrum zve na kulturu i přednášky

14. 04. 2023
Další zprávy
Login