Loutky z Trojky zná i Hollywood
Pavel Truhlář, který má ateliér v Boleslavské ulici, začal vyrábět loutky po revoluci, kdy si otevřel obchod pod Karlovým mostem. Teď pracuje i pro zákazníky z Ameriky.
Inspiroval se loutkami z 50. let. Přilákal tak zájem především cizinců — Němců, Francouzů a Američanů. Popularita v zahraničí stále trvá, teď ve svém vinohradském ateliéru vyrábí pro hollywoodskou klientelu. „Produkce Johna Wicka si u nás objednala sérii loutek, které mají vypadat jako americký herec Keanu Reeves. Používají je jako dárky,“ říká Pavel Truhlář. „Dělal jsem už Batmana nebo Michaela Jacksona. V posledních letech si tyhle 3D portréty objednávají i domácí zákazníci — například rodičům k narozeninám nebo k odchodu do penze,“ vysvětluje. Kdo sleduje Show Jana Krause, určitě si vzpomene, jak moderátor rozdával hostům své loutkové dvojníky. I ti pocházejí z Truhlářovy dílny.
Výroba 50centimetrové figurky zabere přibližně dva týdny. Proces začíná tím, že umělec na své zahradě v Úvalech u Prahy opracuje špalek z lipového dřeva motorovou a následně pásovou pilou do potřebných rozměrů. Dřevo je nutné nechat minimálně dva roky vyschnout, musí se dobře uskladnit a dávat pozor, aby nezačalo zevnitř hnít. Loutkář potom načrtne skicu postavy. Pomocí kopíráků přenese na připravený kus dřeva tvář a ve svém pražském ateliéru pak řezbářskými dláty opracuje hlavu, tělo, nohy a ruce. Následuje malba a voskování jednotlivých částí loutky. Práce končí jejich smontováním a instalací vodicích šňůr.
Marionety, které se vodí na nitích, vyrábí Truhlář i pro divadelní inscenace. Se svými společníky má dokonce hudebně-divadelní soubor Teatro Truhla, který účinkoval v mnoha zemích světa včetně Číny, kde vystoupil v rámci výstavy českého designu. S bratry Cabanovými spolupracoval na galavečerech Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Vedle toho se může pochlubit i prezentací loutek na největším evropském hračkářském veletrhu v Norimberku nebo tematickými výstavami, s nimiž vycestoval třeba i do Sýrie a Jižní Ameriky.
„V současnosti pracuji především na vlastní tvorbě v ateliéru na Královských Vinohradech, který je otevřený pro veřejnost,“ zve řemeslník a dodává, že po telefonické domluvě si tam lze pod jeho vedením vytvořit vlastní loutku. Vedle restaurátorských oprav loutek a přednášek z historie českého loutkářství, které je zapsáno v UNESCO jako kulturní dědictví národa, organizuje totiž taky workshopy na klíč, stejně jako teambuildingové akce pro rodiče s dětmi. „Náš ateliér považujeme za platformu otevřenou veřejnosti, kde je vítán každý zájemce o loutkové umění,“ uzavírá povídání Pavel Truhlář