Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Kontakt s Peru úspěšně navázán

Proběhla první společná online schůzka k navázání partnerství mezi Prahou 3 a Miraflores, centrální čtvrtí hlavního města Limy. Obě strany mají zájem především o spolupráci v oblasti kultury, online školství a památkové péče.

Společně s Velvyslanectvím ČR v Limě se nyní připravuje text memoranda o vzájemné spolupráci.

Při společné schůzce se setkali starosta Prahy 3 Jiří Ptáček a Luis Molina, starosta Miraflores — centrální čtvrti Limy, za účasti českého velvyslance v Peru Michala Sedláčka. Obě strany oficiálně projevily velký zájem o navázání partnerství mezi svými městskými částmi. Jednání o vzájemné spolupráci zahájil místostarosta Prahy 3 pro školství a zahraniční vztahy Štěpán Štrébl před několika týdny. „Dlouhodobě spolu s odborem školství řešíme navázání kontaktu s městem ve španělsky mluvící zemi, které by přispělo k rozvoji výuky španělštiny, ale i angličtiny na našich základních školách,“ uvádí místostarosta Štrébl. „Miraflores se říká „surfařské město“ nebo „Nový New York“, představil svou městskou část starosta Luis Molina. Jde o jednu z nejbohatších čtvrtí Limy a po Machu Picchu o druhou nejvyhledávanější turistickou destinaci v Peru. „Je centrem peruánské gastronomie a místem, kde sídlí většina společností, které v Peru působí,“ dodává Luis Molina.

Po úvodním představení obou městských částí a jejich vzájemných vazbách si obě strany vytyčily oblasti zájmu a plán budoucího postupu. Praha i Lima mají zájem o kulturní výměnu a vzájemnou účast na kulturních akcích. Starosta Molina například nabídl místní bohatou zkušenost s kulinářským uměním, vzájemnou výměnu kuchařů a rádi by se účastnili trhu Merkádo, kde by Peruánci představili svá jídla a víno. Trh je plánován na červen 2021. Miraflores má zájem i Vinohradského vinobraní. Na podzim Peru slaví 200 let nezávislosti. Toto výročí vzhledem k pandemické situaci plánují oslavit v dubnu 2022. Půjde o velkou 24hodinovou slavnost ve veřejném prostoru a Molina vyjádřil přání zapojit do ní i české umělce. Starosta Miraflores dále vyjádřil eminentní zájem o výměnu zkušeností v oblasti památkové ochrany a pohovořil o tom, že pracují na pomníku českého prezidenta Václava Havla, který by rádi slavnostně umístili do tamního parku.

Radnice vřele vítá návrhy peruánské strany. Dále projevila zájem o budoucí dlouhodobé působení učitelů španělštiny v Praze a během pandemie o online spolupráci v oblasti výuky španělštiny i angličtiny a kulturní výměny mezi žáky.

Obě městské části se dohodly, že ve spolupráci s Velvyslanectví ČR v Limě připraví text memoranda o vzájemné spolupráci.

„Byl bych rád, aby neskončilo jen u deklarace spolupráce, ale aby se promítla do reálných věcí. V současné situaci se mi líbí především nápad zpestřit výuku dětí z Prahy a Limy videokonferencí, kde se vzájemně seznámí se svou kulturou a historií. Je to věc, kterou lze uskutečnit ihned,“ vysvětluje starosta Jiří Ptáček.

„Podobně jako v Česku jsou i děti v Peru na distanční výuce. Prověřujeme možnost, že by se několik hodin udělalo společně, protože dlouho trvající online výuka bez větších podnětů je pro děti v obou zemích ubíjející,“ doplňuje starosta. Spolupráci v oblasti školství kvituje i místostarosta Štrébl, slibuje si od ní hlavně rozvoj výuky španělštiny a angličtiny na místních školách. „Kontakt žáků s jejich vrstevníky v jiné zemi v době pandemie lze zorganizovat rychle a je jednou z mála možností jak trochu zpestřit online výuku a motivovat žáky v této složité době. Od spolupráce si však slibujeme i přínos pro rozvoj výuky španělštiny na našich školách a navázání dlouhodobých vztahů i po skončení pandemie, jako na tom pracujeme i s jinými zahraničními partnery,“ uvádí iniciátor schůzky místostarosta Štrébl.

Praha 3 se na budoucí spolupráci s Miraflores velmi těší a věří v její oboustranný přínos.

Kontakt s Peru úspěšně navázán  - foto 4 — videokonference

Stáhněte si

Luis Molina
25. 03. 2021
34 kB

Sdílet:

Zuzana Křížková

25. 03. 2021

Výpis všech článků

Další zprávy

Foto Vaľovský, Ptáček, Švenda, Pavlar

Praha 3 má nové testovací místo na Floře

26. 03. 2021
Kallista - Jirovce na Olsanskem namesti 1

Hledáme významné stromy

26. 04. 2021
210416 Podcast Příběhy z P3

Poslouchejte příběhy z historie Prahy 3

27. 04. 2021
Další zprávy
Login