Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Investice v roce 2023: Trojka dá na rozvoj 742 milionů

Praha 3 letos investuje zhruba o čtvrt miliardy víc než loni. Zaměří se na rekonstrukci bytových komplexů, ale i revitalizaci veřejných prostranství.

Opravy panelových domů, moderní garáže na Vinohradské, nová stromořadí v ulicích, oživení parků a dětských hřišť – to jsou jen některé plány, se kterými Trojka počítá na letošní rok. Největší sumu spolkne revitalizace panelových domů, zejména komplexu v Táboritské. Zateplení fasády i střechy, výměna oken, ale i investice do přilehlého prostoru, kde denně nakupují či procházejí davy Pražanů, vyjde letos radniční kasu na 228 milionů. Další velká investice se týká těsného sousedství, kde dostává nový háv panelový dům v Kubelíkově ulici. Letošní náklady dosáhnou 110 milionů korun. Opravy se dočká taky bytový dům Husinecká 9 – v plánu je kompletní rekonstrukce včetně stavebních úprav, díky nimž bude mít objekt bezbariérový přístup. Vyčleněno je na to 40 milionů korun.

Mezi největší projekty se řadí rekonstrukce garáží ve vnitrobloku Vinohradská 114, 116, kam se schová 70 automobilů a 15 motocyklů. V plánu je i zatravněná střecha se zavlažováním z retenčních nádrží. Radnice dá v tomto roce na opravy 100 milionů korun. Podobně významná je revitalizace Tachovského náměstí, na niž půjde kolem 60 milionů. Proměnit se mají i některé nevyužité objekty v obecním majetku. „Například připravujeme rekonstrukci bývalých jeslí na Chmelnici a na Havlíčkovo náměstí se v dohledné době vrátí škola. Díky dotacím dojde i na objekt bývalých lázní v Husitské ulici,“ vypočítává starosta Michal Vronský. Z toho se má stát jedno z největších tanečních center nejen na Žižkově, ale i v Česku. Projekt vyjde bezmála na 300 milionů korun, část pokryje historicky největší investiční dotace, kterou kdy třetí městská část získala – 188 milionů korun od Ministerstva kultury. Významnou prioritu mají i další dva úkoly. „Co nejrychleji bychom potřebovali posílit školní kapacity v oblasti Vackova či Třebešína, kde bydlí hodně dětí, které musejí dojíždět. Navíc je třeba se zaměřit na oba konce cyklostezky – u Hlavního nádraží a na Krejcárku. Obě místa by měla nabídnout více možností trávení volného času,“ doplňuje starosta.

Část opozičních zastupitelů kritizuje hospodaření radnice v minulém období. „Nejdůležitější bude sledovat hospodárnost, efektivnost a účelnost vynaložení peněz. Ta byla historicky mnohdy diskutabilní, zvláště v případě vysoutěžené projektové dokumentace za mnohamiliónové sumy,“ zmiňuje opoziční zastupitel Petr Venhoda. Sám považuje za stěžejní investice do bytového fondu, energetických úspor a do školních budov. Konkrétně zmiňuje školku v Koněvově, ve Vozové nebo třeba na náměstí Jiřího z Lobkovic nebo nástavbu družiny ZŠ Jeseniova, kde zároveň letos vznikne projektová dokumentace na výstavbu nové mateřské školy. „Osobně bych rád realizoval modernizaci a sloučení pracovišť radnice a prostor v bývalé budově ZŠ do jednoho komplexu na Havlíčkově náměstí. Jakkoli podporuji navyšování kapacit škol a školek, je třeba je navyšovat v místech budoucí bytové výstavby, například na bývalém nákladovém nádraží. Rozšiřování v zástavbě historického Žižkova je diskutabilní,“ dodává Venhoda.

V ulicích Prahy 3 přibylo za poslední čtyři roky 300 nových stromů a další se mají sázet. „Důležitá je výsadba stromořadí na dolním Žižkově. Cílem je, aby se na Trojku dostaly stromy tam, kde nikdy nebyly a jsou nejvíce potřeba,“ říká radní Jan Bartko. Nová stromořadí jsou postupně plánována v ulicích Husinecká, Krásova, Biskupcova, Na Hlídce, Za Žižkovskou vozovnou a dalších. Vedle toho chce radnice odít do slušivého hávu některé parky a hřiště. Kolem 15 milionů bude stát první etapa prací, jejichž cílem je přívětivější tvář parku Židovské pece. Úpravy bude hradit developer, který vedle postavil „nevhodně“ velký bytový komplex. Za 3,5 milionu vznikne projektová dokumentace obnovy náměstí Jiřího z Lobkovic. Mezi další rozvojové projekty patří třeba příprava dokumentace nového domu sociálních služeb v ulici Pod Lipami a rekonstrukce zázemí a tribun stadionu Viktorie Žižkov.

Plánované výdaje Prahy 3 na rok 2023 tvoří z 55 % především investice. Zbylých 45 % zahrnuje běžné výdaje, například na vzdělávání, kulturu nebo sociální služby. Kladný provozní rozpočet, v němž výdaje tvoří 613 milionů a příjmy 618 milionů korun, je mezi ostatními městskými částmi unikem. „Chod radnice díky tomu nebude dofinancováván z investičních peněz. Jinými slovy: máme zdravé financování,“ shrnuje starosta Michal Vronský.

Sdílet:

Josef H. Mysliveček

01. 03. 2023

Login