Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Hit letošního roku – farmářské tržiště – najde své místo na náměstí Jiřího z Poděbrad

Rozhovor s Jiřím Sedláčkem z občanského sdružení Archetyp, které spolu s městskou částí Praha 3 pořádá Farmářské trhy v Praze 3

Náměstí Jiřího z Poděbrad bude místem, kde se v Praze 3 budou pravidelně konat farmářské trhy. Na co kromě obvyklé nabídky čerstvých sezónních potravin se můžou lidé těšit?

Pro návštěvníky farmářských trhů chystáme příjemná zpestření, připravujeme totiž seriál tematických týdnů, který bude sledovat různé svátky a tradiční slavnosti. Začínat se bude týdnem biopotravin a ekologického zemědělství, u příležitosti svátku svatého Martina budou mít lidé příležitost ochutnat svatomartinské víno a samozřejmě husu. Chystáme i dušičkový týden, kde si lidé budou moct vybrat ze široké nabídky sušených vazeb a věnců. Nezapomeneme ani na mikulášské oslavy a adventní období. Trhy budou končit 24. prosince a pak bude pauza minimálně do začátku března. Novou sezónu trhů pak budou zahajovat sadbové trhy s prodejem sazenic zeleniny a květin a od dubna se už zase nabídka bude rozšiřovat o zeleninu a další sezónní produkty.

Jak jste farmáře, které na trzích budou své produkty nabízet, vybírali?

Hlavním cílem pro nás bylo, aby na trzích byli zastoupeny všechny komodity, to znamená ovoce, zelenina, sýry, uzeniny, pečivo, med, marmelády a další. Oslovili jsme už nám známé a vyzkoušené farmáře, ale farmáři se nám už hlásí i sami, takže je objíždíme, ochutnáváme a vybíráme… Vytváříme si postupně i databázi zemědělců, kteří jsou schopni a ochotni své produkty na farmářských trzích nabídnout. A nabídka se bude měnit v závislosti na ročním období tak, aby k dostání byla především právě sklizená sezónní zelenina a ovoce.

Kým a jak jsou stanovovány ceny nabízených produktů?

Ceny si stanovují sami farmáři. Ve smlouvách ale mají stanovený podle požadavku žižkovské radnice, že výrobky musí být v daném regionu konkurenceschopné. Své výrobky prodávají přímo, nemusí se dělit o marži s obchodníky, takže jejich zboží je samozřejmě nejen čerstvější, ale také levnější než najdeme vedle v supermarketu, ale i oni sami dostávají lépe zaplaceno.

Co radíte lidem udělat, když budou nespokojeni s kvalitou?

 Na farmářských trzích je skvělé to, že nabízejí nejen zaručeně čerstvé potraviny místního původu, ale také přímý a osobní kontakt s prodejcem. Farmáře máte přímo před sebou, můžete ochutnat a svůj názor, ať už pochvalu nebo připomínku, mu můžete sdělit přímo na místě. Navíc se už postupně budete znát, prodejci už budou vědět, co chodíte nakupovat a můžou přímo reagovat na vaše potřeby.

Login