Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Poznejte kouzelnou moc bylinek

Farmářské trhy na Jiřáku jsou opět otevřené. Potkat se tam můžete i s Václavem Jírou, který prodává byliny všeho druhu.

Rostliny pěstuji jen s manželkou v malém rodinném zahradnictví ve středočeských Semicích. Ve dvou je to pěkná fuška, i když nám občas vypomůžou děti. Mám tu práci opravdu rád. Mým malým tajemstvím je, že každou z rostlinek znám už od semínka. Nikdy nepřeprodávám už vzrostlé bylinky od někoho jiného. Je to odpovědnost a dřina, ale za výsledný produkt se můžu na sto procent zaručit.

Rozhodl jsem se hned na začátku, asi před třemi lety, že nebudu používat žádnou chemii — jen tak dosáhnu opravdové kvality. Bylinky prodávám na trzích, nejčastěji tady na Jiřího z Poděbrad, ale potkat se můžeme i v Karlíně nebo u nás v zahradnictví. Zákazníkům dávám rostliny převážně v květináčích, protože jen tak vydrží dlouho čerstvé, ale okrajově nabízím i řezané nebo sušené. Oblíbených bylinek mám několik. Třeba taková bazalka. K mozzarelle a do salátů se nejvíc hodí citronová, kterou málokdo zná. A potom kostival. Pokud si zlomíte ruku nebo natáhnete sval, je velmi užitečný. Nejlepší je připravit si na noc teplý kašovitý obklad z jemně rozemletého nebo nastrouhaného čerstvého oddenku. Ten smícháte s horkou vodou a pár kapkami oleje a vytvoříte lepkavou kaši. Tu už jen namažete na postižené místo a zabalíte látkou. Zábal je dobré nechat působit přes noc a bolest bude rázem pryč.

Sdílet:

Václav Jíra, Eliška Stodolová

30. 04. 2021

Login