Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Dům sociálních služeb dostane styl činžovní vily

V soutěži na výstavbu nového domu sociálních služeb, kterou Praha 3 vyhlásila loni v červenci, zvítězili Projektil architekti. Objekt vyroste v ulici Pod Lipami.

Potřeba navýšit kapacity pobytové péče o seniory stála za loňským rozhodnutím radnice vypsat soutěž na výstavbu nového domu sociálních služeb. Objekt vyroste v ulici Pod Lipami na místě současného ošetřovatelského domova, který už nevyhovuje technicky ani provozně. „Má poskytovat pobytovou sociální péči 50 klientům a počítáme i s provozem denního stacionáře pro osm klientů. Vybrané služby tu najdou i senioři z blízkého okolí,“ upřesňuje ředitelka Ošetřovatelského domova Praha 3 Petra Gabriel Lojdová.

Pět soutěžních návrhů hodnotila porota složená ze zástupců třetí městské části a nezávislých architektů v únoru. Nejvíce ji oslovil projekt Adama Halíře, Ondřeje Hofmeistera a Petra Leška z ateliéru Projektil architekti. Na druhém místě se umístili Architects + Planners a na třetím Schindler Seko architekti. Vítězný návrh přesvědčil porotce především záměrem navodit dojem činžovní vily nebo domu na návsi, který bude v souladu s okolní zástavbou a zachová i velkou zahradu. Stejně tak na ně zapůsobilo řešení pokojů s možností umístit lůžka u oken. „Pokoje se tu podobají spíš garsonkám. Mají buď jedno lůžko s vlastní, či sdílenou koupelnou, nebo dvě lůžka, která lze oddělit zástěnou, takže každý klient bude mít dostatek soukromí,“ říká místostarosta Ondřej Rut, který v porotě zastupoval zadavatele.

Kladně hodnocená byla také přehlednost a přístupnost společných částí domu. V přízemí najdou jeho obyvatelé sál, kapli, klubovnu, kavárnu i kadeřníka. Zvláštní funkci plní chodby a atrium. Chodba nepůsobí jako komunikace. U pokojů je rozšířená zápražím a na druhé straně k ní přiléhají společenské prostory přecházející do lodžie. Atrium přivádí světlo a zeleň a umožňuje průhledy. Unikátní je i vnitřní výzdoba: Má podobu částí porcelánu potištěných fotografiemi, které odkazují na svět venku i uvnitř.  

Všechny soutěžní návrhy představí podrobně výstava a katalog. Praha 3 teď začne s vítězem jednat o smlouvě na projektové práce. Předpokládané investiční náklady na realizaci stavby jsou 120 milionů korun.

Stáhněte si

DSS POD LIPAMI Katalog small
17. 02. 2022
8 MB

Sdílet:

Miroslav Štochl

17. 02. 2022

Login