Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Přeskočit na hlavní obsah

Dům sociálních služeb dostane styl činžovní vily

V soutěži na výstavbu nového domu sociálních služeb, kterou Praha 3 vyhlásila loni v červenci, zvítězili Projektil architekti. Objekt vyroste v ulici Pod Lipami.

Potřeba navýšit kapacity pobytové péče o seniory stála za loňským rozhodnutím radnice vypsat soutěž na výstavbu nového domu sociálních služeb. Objekt vyroste v ulici Pod Lipami na místě současného ošetřovatelského domova, který už nevyhovuje technicky ani provozně. „Má poskytovat pobytovou sociální péči 50 klientům a počítáme i s provozem denního stacionáře pro osm klientů. Vybrané služby tu najdou i senioři z blízkého okolí,“ upřesňuje ředitelka Ošetřovatelského domova Praha 3 Petra Gabriel Lojdová.

Pět soutěžních návrhů hodnotila porota složená ze zástupců třetí městské části a nezávislých architektů v únoru. Nejvíce ji oslovil projekt Adama Halíře, Ondřeje Hofmeistera a Petra Leška z ateliéru Projektil architekti. Na druhém místě se umístili Architects + Planners a na třetím Schindler Seko architekti. Vítězný návrh přesvědčil porotce především záměrem navodit dojem činžovní vily nebo domu na návsi, který bude v souladu s okolní zástavbou a zachová i velkou zahradu. Stejně tak na ně zapůsobilo řešení pokojů s možností umístit lůžka u oken. „Pokoje se tu podobají spíš garsonkám. Mají buď jedno lůžko s vlastní, či sdílenou koupelnou, nebo dvě lůžka, která lze oddělit zástěnou, takže každý klient bude mít dostatek soukromí,“ říká místostarosta Ondřej Rut, který v porotě zastupoval zadavatele.

Kladně hodnocená byla také přehlednost a přístupnost společných částí domu. V přízemí najdou jeho obyvatelé sál, kapli, klubovnu, kavárnu i kadeřníka. Zvláštní funkci plní chodby a atrium. Chodba nepůsobí jako komunikace. U pokojů je rozšířená zápražím a na druhé straně k ní přiléhají společenské prostory přecházející do lodžie. Atrium přivádí světlo a zeleň a umožňuje průhledy. Unikátní je i vnitřní výzdoba: Má podobu částí porcelánu potištěných fotografiemi, které odkazují na svět venku i uvnitř.  

Všechny soutěžní návrhy představí podrobně výstava a katalog. Praha 3 teď začne s vítězem jednat o smlouvě na projektové práce. Předpokládané investiční náklady na realizaci stavby jsou 120 milionů korun.

Stáhněte si

DSS POD LIPAMI Katalog small
17. 02. 2022
8 MB

Sdílet:

Miroslav Štochl

17. 02. 2022

Login