Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Yvona Kreuzmannová

předsedkyně a zakladatelka občanského sdružení Tanec Praha o.s.

*  21. dubna 1963, Praha

Yvona Kreuzmannová se narodila v Praze a od útlého věku patřil pohyb do jejího života, nejprve to byla sportovní gymnastika, pak scénický tanec v amatérském souboru (profesionální současný tanec v 80. letech neexistoval), pak volejbal. Po gymnáziu pracovala v cestovním ruchu, ten pak studovala na VŠE, odkud přešla na taneční katedru HAMU k bádání o teorii, historii a dramaturgii. Roku 1990 získala roční stipendium v Paříži, kde se definitivně rozhodla pořádat mezinárodní festival TANEC PRAHA.

Roku 1991 založila stejnojmenné občanské sdružení a rozšířila jeho aktivity o Českou taneční platformu a nakonec první stálou scénu pro tanec, divadlo PONEC. Od září 2006 do září 2008 pracovala jako externí poradkyně, nejprve pro náměstka ministra, později pro ministra kultury ČR. Zároveň přijala nabídku Úřadu vlády a zodpovídala za oficiální zahájení českého předsednictví v Radě EU v Bruselu – akci Český ples (leden 2009). V letech 2008–2011 byla uměleckou ředitelkou projektu Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury. Zásadní měrou se zasloužila o získání tohoto prestižního titulu pro Plzeň. Koncem roku 2013 byla oficiálně požádána vedením města i společnosti Plzeň 2015 o.p.s. o návrat k projektu.

Yvona Kreuzmannová je aktivní v mezinárodních sítích a porotách, tři roky působila v Radě IETM (Informal European Theatre Meeting) a spoluzakládala Trans Danse Europe. V roce 2009 byla jmenována do vedení sítě Aerowaves ve funkci Associate Director a Board Member. Je členkou České sekce ITI/UNESCO a Dramaturgické rady Institutu umění – Divadelního ústavu.

Jejím nejvyšším oceněním je Rytířský řád Za zásluhy od prezidenta Francie, který jí byl udělen za mimořádný přínos pro rozvoj evropské kulturní spolupráce.

Vytrvale lobbuje za nezávislé umění a NNO (nevládní neziskové organizace), zakládala Iniciativu pro kulturu, sdružení Vize tance a byla členkou Rady vlády pro NNO. Svou práci odvedla v Poradním sboru primátora hlavního města Prahy pro kulturu a v Radě ministra kultury pro umění. Nadále je aktivní v hnutí Zachraňte kulturu 2013! a dalších iniciativách na podporu NNO.

Vychovává dvě děti, patnáctiletou Barboru a o rok mladšího Martina.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Petr Sedláček

21. 09. 2004
Bez obrázku

Jan Vychytil

23. 09. 2004
Bez obrázku

Blanka Sedláčková

12. 10. 2004
Login