Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Stanislav Zindulka

herec

* 5. května 1932, Jilemnice – † 14. března 2019, Praha

Dětství a mládí prožil ve svém rodišti. Poprvé si zahrál jako pětileté dítě v představení Prodaná nevěsta, ve kterém spolu s dalšími jilemnickými ochotníky hráli jeho rodiče. Už od dětství snil o tom, že bude herec.

V roce 1951 maturoval na gymnáziu v Jilemnici. Poté začal studovat na Divadelní fakultě akademie múzických umění v Praze, vedoucí jeho studijní skupiny byla Vlasta Fabianová. Studium ukončil v roce 1955 rolí Puka ve hře Sen noci svatojánské, kterou režíroval jeho spolužák Ján Roháč. Jeho první rolí na profesionálním divadle byl student ve hře Šťastnou cestu.

Po absolvování pražské DAMU nastoupil na dvanáct let do Hradce Králové, poté hrál dvaadvacet let v Divadle bratří Mrštíků, kde vytvořil stovku postav. Dlouhá léta spolupracoval také s loutkovým divadlem Radost. V Brně se věnoval i pedagogické činnosti. Na tamější konzervatoři učil v letech 1968 až 1975, kdy musel ze školy odejít z politických důvodů. Pro špatný kádrový profil nemohl dlouho vystupovat ani na pražských divadelních scénách.

Situace se obrátila po roce 1989. Z Brna odešel, ve svých 57 letech, do Městských divadel pražských, kde odehrál pět sezon. Od roku 1994 byl členem pražského Činoherního klubu, čímž si splnil svůj herecký sen. Často hostoval i na jiných scénách, např. v divadlech Ungelt, Bez zábradlí, V Řeznické, Viole, Dejvickém divadle a v Divadle Brodway.

Stanislav Zindulka patřil k těm hercům, kteří dokázali povýšit každou malou roli. Mnohdy je označován jako velký herec malých rolí. Jeho velké filmové příležitosti přišly až v pozdějším věku. Nejdříve jej proslavila v polovině osmdesátých let role v seriálu Vlak dětství a naděje, kde vedle Heleny Růžičkové doslova zazářil v roli poštmistra Pulplmě-Srágorky. Vidět jej bylo také v mnoha pohádkách, např. Anděl Páně či Kouzelný měšec. Nezapomenutelný je také ze seriálu Četnické humoresky či seriálu Bylo nás pět.

Ocenění:

  • 1968 – Cena SČDU (Svazu českých dramatických umělců) za herecký výkon v titulní roli ve hře Pavla Kohouta August August, august
  • 1990 – Tvůrčí prémie FITES a Českého Literárního fondu za herecký výkon v seriálu Vlak dětství a naděje
  • 2001 – Český lev za mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Babí léto
  • Za postavu Zacha ve hře Felixe Mitterera Moje strašidlo (režie Martin Čičvák) byl jmenován do širších nominací na Cenu Thálie 2010.
  • V roce 2013 mu Mostecký festival mladých divadel pro mladé diváky udělil Cenu Forever Young.

V roce 2011 vyšla o životě a kariéře Stanislava Zindulky kniha Moje cesta vlakem dětství a naděje, kterou napsal spolu s Jitkou Škápíkovou.

S manželkou Milenou Erdelyi má dva syny; mladší Jakub Zindulka je herec a režisér a s otcem se potkal např. ve hře Vražedný pátek, kterou od září 2013 uvádí Divadlo v Řeznické. Starší syn je významný matematik, který přednášel tři roky na univerzitě ve Spojených státech. Stanislav Zindulka je dědečkem jednoho vnuka a tří vnuček.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Alena Vránová

31. 07. 2007
Bez obrázku

Jiří Neuwirth

14. 11. 2007
Bez obrázku

Ján Nemec

07. 10. 2008
Login