Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Petruška Šustrová in memoriam

Za statečný postoj k životu, ke spravedlnosti, k lidským právům a neustávající pomoci všem ostatním.

Petruška Šustrová, publicistka, autorka, překladatelka a celoživotní bojovnice za spravedlnost a lidská práva, se narodila v Praze 18. května 1947. Po maturitě na žižkovském Gymnáziu Na Pražačce z politických důvodů nedokončila studium na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V prosinci 1969 byla zatčena a poté odsouzena ke dvěma letům odnětí svobody za „podvracení republiky“ v Hnutí revoluční mládeže. Po propuštění pracovala jako poštovní úřednice, poté jako uklízečka. V roce 1976 podepsala Prohlášení Charty 77 a od roku 1987 spolupracovala s redakcí samizdatové revue Střední Evropa a dalších ilegálních tiskovinách. Nikdy se nezúčastnila komunistických voleb, ani jinak tehdejší režim nepodpořila či nelegitimizovala. Po revoluci krátce působila jako náměstkyně federálního ministra vnitra. Po odchodu ze státní správy se stala novinářkou a překladatelkou. Působila v mnoha médiích od České televize, přes Český rozhlas po řadu tištěných médií. Za rok 2009 získala novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky. Petruška Šustrová celý život prožila v Praze 3, na Vinohradech. Zde se narodila, žila s rodinou, a nakonec i 6. května 2023 zemřela.

Petrušku Šustrovou zapsal do knihy cti 8.listopadu roku 2023 její manžel.

Sdílet:

Mgr. Vendula Kryštofová

09. 11. 2023

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

IMG 3425

Václav Aulický

14. 03. 2024
2

Milan Gála starší in memoriam

06. 04. 2023
IMG 0211

Bena Havlů

23. 06. 2023
Login