Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Radoslav Kvapil

Za celoživotní přínos v oblasti hudby, za dlouhou pedagogickou činnost, za interpretaci a propagaci klavírních děl významných českých skladatelů v ČR i po celém světě.

Radoslav Kvapil je pokládaný mnoha mezinárodními kritiky za nejvýznamnějšího současného českého pianistu a za nejlepšího interpreta české klavírní tvorby. Celou svoji kariéru se zabývá uváděním skladeb českých autorů na koncertní pódia doma i ve světě. V letech 1967-69 nahrál poprvé v historii celé klavírní dílo A. Dvořáka (Supraphon), ve stejné době realizoval nahrávku kompletního klavírního díla L. Janáčka (Panton) a v roce 1975 vznikla první světová nahrávka souborného klavírního díla J.H. Voříška (Supraphon). Celé klavírní dílo L. Janáčka natočil podruhé v roce 1989 v Paříži (ADDA), v roce 1990 následovaly první dvě CD klavírního díla B. Martinů (ADDA). V letech 1993-96 vydala londýnská firma Unicorn-Kanchana osm CD Kvapilovy Antologie české klavírní hudby obsahující skladby A. Dvořáka, B. Smetany, B. Martinů, J.H. Voříška, Z. Fibicha, L. Janáčka a J. Suka.

R. Kvapil koncertoval na význačných festivalech, nahrával pro řadu rozhlasových a televizních společností v Evropě, Americe či Japonsku. Vystupoval v nejvýznamnějších koncertních sálech, např. The Royal Albert Hall, The Barbican Centre (Londýn), Carnegie Recital Hall (New York), Théatre des Champs – Elysées (Paříž), Auditorium du Louvre (Paris), Concert Hall of The Seoul Arts Center (Korea), Henry Crown Symphony Hall (Jerusalem), Theatre NCPA Bombay, Smetanově síni a Dvořákově síni (Praha).

Vystupoval ve 48 zemích a 26 státech USA. Účinkoval v televizním filmu Antonín Rejcha (česká televize) a ve filmu o Janáčkovi (francouzská televize).

V dubnu 2002 obdržel vysoký řád Francouzské vlády-Chevalier dans l´Ordre des Arts et des Lettres (Rytíř řádu za umění a literaturu). V červenci 2004 obdržel titul SVU Fellow od Society for Sciences and Arts, Washington D.C. USA. Byl předsedou The International Dvořák Society, předsedou Sdružení pro českou hudbu a umění a EPTA Česká republika. V srpnu 2008 byl zvolen Evropským prezidentem EPTA 2008/2009. Je také zakladatelem a ředitelem Ústavu A. Dvořáka pro kulturní život seniorů 2017.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

IMG 9672

Otakar Antoň Funda

06. 03. 2025
IMG 0042

Petruška Šustrová in memoriam

09. 11. 2023
IMG 3425

Václav Aulický

14. 03. 2024
Login