Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Václav Aulický

Za mimořádný přínos po Prahu 3 v oblasti architektury.

Ing. Václav Aulický se narodil roku 1944 v Praze. V roce 1967 dokončil studia architektury na ČVUT a ve stejném roce začal působit ve Vojenském projektovém ústavu. Tam se se v ateliéru Jiřího Eisenreicha podílel na návrhu komplexu budov Transgas na pražské Vinohradské 6 a řadě dalších, především technických staveb. V lednu 1969, kdy se na protest proti okupaci upálil Jan Palach, se aktivně zúčastnil protestních akcí. Ačkoliv nebyl přímo v disentu, s komunistickým režimem nikdy nesouhlasil, do strany nevstoupil a stavěl se také aktivně k protestům. V roce 1974 začal pracovat ve Spojprojektu, kde navrhoval především telekomunikační budovy a vysílače. Jednalo se o televizní vysílač Hošťálkovice v Ostravě, telefonní ústředny v pražských Dejvicích nebo Hradci Králové. Václav Aulický se jako architekt proslavil hlavně jako autor návrhu Žižkovské televizní věže, na kterém začal pracovat koncem 70. let. Žižkovská věž si prošla hned několika peripetiemi včetně odmítnutí komunistickou stranou. Další kontroverze se váže k samotnému pozemku, protože na místě televizní věže se dříve nacházel Starý olšanský židovský hřbitov.

Václav Aulický se po revoluci roku 1990 stal členem Obce architektů ČR a je také členem České komory architektů. Od roku 2005 působí na Fakultě architektury ČVUT jako vedoucí ateliéru. Jeho zatím posledním projektem je kancelářská budova na Pankráci, City Element, kterou projektoval společně s Martinem Tröthanem a Jindřichem Sovou.

Sdílet:

Vendula Kryštofová

14. 03. 2024

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

IMG 1849

Petr Čornej

11. 06. 2024
IMG 0211

Bena Havlů

23. 06. 2023
 CDS0027

Pavel Augusta 

30. 08. 2023
Login