Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Pavel Brázda

malíř, výtvarník a ilustrátor

* 6. července 1907, Praha – † 17. prosince 2017, Praha

Narodil se jako jedno ze tří dětí v zámožné rodině advokáta a předáka Agrární strany Osvalda Brázdy a Evy Brázdové (Koželuhové). Je vnukem sestry bratří Čapků Heleny Čapkové a básníka, překladatele a diplomata Josefa Palivce. Své první obrazy namaloval olejovými barvami v jedenácti letech.

Po základní škole začal studovat na gymnáziu. Studia ale přerušila válka a Pavel Brázda byl nuceně nasazen jako dřevorubec. Na konci války v roce 1945 byl přijat ke studiu dějin umění a filozofie na Masarykově univerzitě v Brně. O rok později se dostal na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (VŠUP) v Praze do ateliéru profesora Emila Filly. Pro údajný nezájem je však ze školy v roce 1947 vyloučen. Je přijat na Akademii výtvarných umění v Praze, odkud byl v roce 1948 vyloučen z politických důvodů. Z existenčních důvodů nastoupil do učebního oboru malíř pokojů.

V roce 1956 získal od Svazu ČSVU stipendium, ač se členem svazu nikdy nestal. Od roku 1977 pracoval jako topič v kotelně na Albertově, kde byl ilegálně vydáván Kritický sborník. V tomto místě zůstal deset let, v roce 1987 odešel do důchodu. Teprve tehdy dostal povolení k cestě do USA.

V roce 1950 se oženil s Věrou Novákovou. Spolu pak nastoupili zpět na studia na VŠUP do třetího ročníku. Studium opět spolu úspěšně absolvovali v roce 1952. Brázda se mohl opět zabývat výtvarnou činností profesionálně, nesměl však vystavovat. Pro širokou veřejnost byl neznámý. Své obrazy poprvé vystavil v roce 1976 v malé místnosti Divadla v Nerudovce. Další z výstav se uskutečnila v roce 1989 ve sklepech pod Vinohradskou tržnicí.

Zpočátku své tvorby navazoval na práce umělců sdružených ve Skupině 42, později (1944) vytvořil vlastní umělecký směr nazývaný hominismus – umění o lidech a pro lidi. Spolu se svou manželkou a Ivanem Sobotkou vytvořil malou uzavřenou skupinu výtvarníků, která byla až po roce 1989 objevena pro širší veřejnost zásluhou časopisu Revolver Revue. První velkou výstavu měl společně s manželkou v roce 1992 v PKC Ženské domovy v Praze. V roce 2006 připravila k jeho osmdesátinám rozsáhlou a mimořádně navštěvovanou retrospektivní výstavu pražská Národní galerie. Další velkou retrospektivní výstavu mu v roce 2008 uspořádalo České centrum Paříž. V roce 2009 měl mj. výstavy v pražské Galerii 5. patro a v brněnské Galerii Aspekt.

Ve své tvorbě, která je jedinečná a nezaměnitelná, si vždy zachovával svobodný a nezávislý přístup bez ohledu na módní trendy či umělecké proudy. Vydal dvě pozoruhodné knihy, monografii v nakladatelství Argo a glosovaný životopis Obluda čeká, obluda má čas vydaný u příležitosti velké výstavy v Paříži v knižní edici Respektu.

Ocenění:

  • Je laureátem Ceny Revolver Revue za rok 1991
  • Medaile Za zásluhy v oblasti umění – 2008. Medaili vrátil Václavu Klausovi v březnu 2013. „Působení pana Václava Klause v úřadu prezidenta považuji za neblahé, o čemž mě definitivně přesvědčily jeho postoje a kroky v posledních měsících,“ vysvětlil.
Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Stanislav Zindulka

15. 05. 2007
Bez obrázku

Alena Vránová

31. 07. 2007
Bez obrázku

Jiří Neuwirth

14. 11. 2007
Login