Miloš Kočka
spisovatel
* 12. dubna 1910, Roudnice nad Labem – † 11. března 2010, Praha
Miloš Kočka se narodil v Roudnici nad Labem, kde také na reálném gymnáziu odmaturoval. Poté studoval práva na Karlově univerzitě v Praze, kde zůstal po studiích jako advokát na několikaleté praxi v průmyslu. Jeho specializací bylo mezinárodní právo.
Slávu a uznání však nezískal v oboru právnickém, ale coby spisovatel. Do dějin české literatury 20. století se zapsal především jako autor literatury faktu. Své první dílo – Krev na paletě – vydal v roce 1975. V románu se věnuje životu italského malíře Michelangela Merisiho, který byl znám pod jménem Caravaggio a žil v letech 1571–1610. Už v této prvotině se Miloš Kočka projevil jako vynikající vypravěč, který strhne do víru děje nejednoho čtenáře. Román vyšel již několikrát. Prameny živé vody a Krev na paletě zadaptoval a natočil pro Český rozhlas režisér Pavel Linhart.
V roce 1999 byl Pavel Linhart producentem a režisérem hlavních akcí projektu Rok Vinzenze Priessnitze – UNESCO 1999. Projekt se uskutečnil pod osobní záštitou ministra kultury České republiky Pavla Dostála, za podpory českých vládních institucí a desítek sponzorů. V rámci projektu napsal, režíroval a produkoval film Vinzenz Priessnitz o zakladateli moderní vodoléčby a lázeňství na Jesenicku. Celovečerní film vznikl v koprodukci s Českou televizí.
Jeho další dílo Prameny živé vody, které vydal poprvé v roce 1987 a které bylo také zfilmováno, se věnuje osudu Vinzenze Priessnitze, světového přírodního léčitele a zakladatele lázní Jeseník. Kočka se zasloužil také o to, aby jeho jméno bylo uvedeno v kalendáři UNESCO. Odborné práce o této osobnosti publikoval také ve vlastivědných sbornících Jesenicko a severní Morava. Tématu vodoléčby a postavě léčitele se věnoval neúnavně a celoživotně. Svůj zájem a znalosti prezentoval spolu s MUDr. Aloisem Kubíkem v monografii Vincenz Priessnitz – Světový přírodní léčitel. Populárně naučná kniha v první části seznámí čtenáře s životem V. Priessnitze (1799–1851), průkopníka novodobé přírodní léčby a jím založeným prvním vodoléčebným ústavě na světě – dnes Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník. Druhá část knihy pojednává o jednotlivých léčebných procedurách, jak byly zdokumentovány dobovými kresbami a výpověďmi pacientů. Kniha je bohatě obrazově vybavena a byla oceněna Cenou olomouckého kraje.
Další knihou, kterou vydal, byly v roce 1990 Střípky moudrosti. Jedná se o rozsáhlou sbírku citátů, výroků a aforismů.
Miloš Kočka zemřel pouhý měsíc před oslavou stých narozenin a stal se tak nejstarším českým píšícím spisovatelem. Byl to velmi aktivní člověk, např. k devadesátým narozeninám dostal počítač, který zvládl a stal se mu dobrým pomocníkem.
Vedle zápisu do Knihy cti v Praze 3 je také čestným občanem města Jeseníku. Na konferenci o cestovním ruchu a lázeňství obdržel v prosinci roku 2006 výroční cenu Vinzenze Priessnitze za celoživotní přínos v rozvoji lázeňství a stal se tak historicky prvním nositelem ceny. Na této konferenci pokřtil svou knihu o zakladateli lázní, kterou napsal spolu s MUDr. Aloisem Kubíkem. Byl také jmenován čestným předsedou Společnosti Vinzenze Priessnitze.