Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Oldřich Kulík

legionář

*  24. prosince 1922

Jeho otec pracoval na konzulátě v Maroku, proto se celá rodina do této země přestěhovala. Po absolvování francouzského gymnázia se mladý Oldřich Kulík rozhodl odejít do Anglie a přidat se k československé jednotce.

„Poté, co se Američani vylodili v Maroku, což bylo první vylodění západních velmocí na Západě, tak jsem se tam dostal se čtyřmi kamarády Čechy. V Maroku v té době žilo dost Čechoslováků, techniků. Tak jsem se hlásil do armády jako dobrovolník, my všichni, co jsme se tam hlásili, jsme byli zhruba stejného věku,“ popsal svoji cestu z Maroka.

Ve Skotsku a na Bahamách prodělal výcvik zaměřený na radiolokaci nepřátelských objektů. Spolu s jinými Čechoslováky a dalšími mladými lidmi z různých zemí Evropy či Kanady se cvičil téměř čtyři měsíce. Vedle toho se také učili střílet z kulometu. Po těchto výcvicích byl povýšen na dočasného seržanta (temporary sergant). Tato hodnost mu byla propůjčena jen po dobu války.

Oldřich Kulík byl do Knihy cti zapsán pro jeho válečné zásluhy o vlast.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Jaroslav Tomsa

22. 02. 2000
Bez obrázku

Oldřich Kulhánek

10. 03. 2000
Bez obrázku

Karel František Weinlich

28. 04. 2000
Login