Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Miloš Hoznauer

pedagog a spisovatel

na web 3Vzácného hosta přivítal na žižkovské radnici starosta Jiří Ptáček. Miloš Hoznauer, který v září oslavil kulaté 90. narozeniny, patří ve své profesi k uznávaným pedagogům. Mimo jiné se také věnuje publicistické činnosti nebo poezii. Češtinář tělem i duší vzpomínal nejen na léta strávená za katedrou, ale i na vlastní dospívání, kdy podle jeho slov zrovna nepatřil k premiantům školy: „Moje vysvědčení se hemžilo samými čtyřkami, dokonce i z českého jazyka. Kdyby mi někdo tehdy řekl, že se učitelství stane moji celoživotní profesí, nevěřil bych mu to.“na web2

Miloš Hoznauer bavil i vlastní poezií, kdy přednesl ukázku dvou básní ze své předposlední sbírky Stařec na čekané, za kterou se stal Seniorem roku. Vyzkoušel přítomné i z češtinářských chytáků a vzpomněl na S. K. Neumanna, který na Žižkově prožil většinu svého života.

hoznauer na web1Miloš Hoznauer se narodil 21. září 1929 v polabské vesnici Drahelice. Po absolvování nymburského gymnázia vystudoval na Filozofické fakultě UK v Praze obor čeština a ruština. Tyto předměty vyučoval po více než čtyři desetiletí jako pražský gymnaziální profesor Na Zatlance, Nad Štolou a Na Vítězné pláni. V 60. letech se stal veřejně známý i díky svým článkům v Literárních novinách a v časopisech Plamen a Impuls. Podle jeho reportáží byly natočeny některé epizody pořadu Zvědavá kamera. Několik let působil i na katedře literatury filozofické fakulty. Těsně před sovětskou invazí odevzdal do nakladatelství Československý spisovatel rukopis své první satirické knížky Laterna pedakomika. Už nevyšla a autor se stal na dvacet let zapovězeným. Tato i další kniha Do posledního dechu vyšly v samizdatu. Teprve po listopadu 1989 byl přijat do Obce spisovatelů a také přednášel na Pedagogické fakultě UK o exilových a samizdatových autorech. O některých vydal malé monografie (o V. Havlovi, I. Klímovi, P. Kohoutovi, M. Kunderovi a L. Vaculíkovi). Je autorem literárních příruček Dobrodružství s literaturou a Maturita z češtiny, spoluautorem učebnice Literatura po roce 1945. Napsal několik knih. Za knihu Stařec na čekané se stal Seniorem roku. Je nositel stříbrného Nymburského lva. Má tři dcery, dva syny, šestnáct vnoučat a pět pravnoučat. Přes čtvrt století, od r. 1993, bydlí v Přemyslovské ulici v Praze 3.

 

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Kopecký II čtverec

František Kopecký

01. 10. 2020
G. Sedláčková

Dobrovolníci během pandemie Covid-19

06. 10. 2020
Jan Schütz Klub přátel Žižkova

Jan Schütz

26. 08. 2021
Login