Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Bena Havlů

Za mimořádný přínos v oblasti kultury na Praze 3

Bena Havlů, vlastním jménem Božena Havlovcová se narodila v roce 1938. Od mala sportovala, věnovala se závodně atletice. Poprvé uslyšela zvuk xylofonu v pěti letech, kdy poslouchala rozhlas. Sama k tomu uvádí: "Tatínek, který měl báječnou fantazii a vždy pohotově zareagoval, mi povídá: Někdo hraje na tabulky čokolády", vzpomíná na svůj první kontakt s xylofonem. Xylofon ji úplně pohltil a dostala jej nakonec k ježíšku. Od té chvíle se v podstatě začala psát její profesní dráha spjatá s tímto nástrojem. Od jejích sedmi let byla považována za zazračné dítě, kromě hry na xylofon také hrála vynikajícím způsobem na klavír. 

Bena Havlů také zmiňuje s velkou láskou sport. Sama se věnovala závodně atletice, na což vzpomíná: "Od dvanácti let jsem chodila do sportovní školy Otakara Jandery a každý den jsem byla ve Stromovce na tréninku". Od začátku cítila velkou nutnost a potřebu ukázat světu, že xylofon je skutečně tím k čemu byl sestrojen, tedy ke koncertnímu vystupování. Všechny skladby hrála z paměti, aby je mohla lépe procítit. Miluje skladby J. S. Bacha. Od sedmdesátých let minulého století jí doprovázel při hře na xylofon na klavír i její manžel pan dirigent Jiří Kubice. Bena Havlů žije na Praze 3 od roku 1974. Pro zápis do knihy cti městské části Praha 3 jí navrhl pan Ing. Pavel Kulich, který je s Žižkovem stejně jako paní Havlů úzce spjatý a žije zde.

V roce 2022 byl pětiřadý xylofon, který Bena Havlů vytvořila a kterým se proslavila a pomohla tento nástroj zpopularizovat, převzat společně s notami dp sbírek Českého muzea hudby v Praze. Svojí koncertní činnost ukončila Bena Havlů v únoru roku 2018 koncertem v Atriu na Žižkově. 

Bena Havlů se zapsala do knihy cti 22. června roku 2023 za mimořádný přínos kultuře za spoluúčasti pana starosty Michala Vronského.  

Sdílet:

Vavřinec Novotný

23. 06. 2023

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

 CDS0027

Pavel Augusta 

30. 08. 2023
IMG 0042

Petruška Šustrová in memoriam

09. 11. 2023
IMG 3425

Václav Aulický

14. 03. 2024
Login