Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Lubomír Novák

dirigent a zakladatel dechového orchestru ZUŠ

* 9. března 1930, Praha

208075_102691_x93_novak.jpg

Lubomír Novák se narodil v Praze na Hanspaulce v rodině místního lékaře. Povinnou školní docházku absolvoval v letech 1937 až 1946. Jako zdravotník se ve svých 14 letech zapojil do květnového Pražského povstání.

Po dokončení základní školy poslal otec syna proti jeho vůli do učení v čalounické dílně. Již tehdy se ale mladý Lubomír věnoval hře na trubku a působil v amatérském jazzovém orchestru společně se známým dirigentem Liborem Peškem. V letech 1949 až 1951 absolvoval Vyšší školu bytového průmyslu v Praze na Žižkově. Hudebně-pedagogickou školu, hru na trubku, začal studovat v roce 1954. Škola však byla v roce 1957 zrušena a studia dokončil na Státní konzervatoři u profesora Václava Paříka.

Od září roku 1959 vyučuje Lubomír Novák hru na lesní roh a trubku v Lidové škole umění Praha 3. Na této škole založil a dodnes řídí dechový orchestr Žižkovská smršť.

Lubomír Novák je autorem řady odborných článků a učebnic k výuce hry na trubku a lesní roh. Významně se podílel na vývoji pedagogických metod výuky hry na dechové nástroje pro základní umělecké školy. V sedmdesátých letech byl členem odborné komise, která připravovala novou koncepci učebních osnov pro výuku hry na dechové nástroje. Založil a řídí komorní soubor Basfifa, který se specializuje na interpretaci barokní a renesanční hudby. Byl od počátku celostátních soutěží Lidových škol umění členem soutěžních porot a významným organizátorem těchto soutěží pro talentované mladé hudebníky. Od roku 1961 byl vedoucím sekce učitelů dechových nástrojů, od roku 1985 je členem České hudební společnosti a působil jako lektor na letních hudebních seminářích Společnosti pro starou hudbu ve Valticích.

Za sebou má i dlouhou kariéru aktivního hudebníka. V 50. letech působil jako trumpetista v legendárním big bandu Vlastimila Kloce. V 60. letech byl členem orchestru divadla ABC, v 70. letech hrál na historický nástroj „cink“ v souboru Pražští madrigalisté. Na přelomu 80. a 90. let spolupracoval s Josefem Herclem v souboru Cantores Pragenses.

Jeho jméno je spojeno se jménem orchestru Žižkovská smršť, který existuje od roku 1970 a je tak nejdéle fungujícím tělesem na dnešní základní umělecké škole. Orchestr si do své kroniky zapsal už mnoho vystoupení a slavil úspěchy na mnoha pódiích po celé Evropě. Jeho třídou prošly stovky mladých lidí, pro které se hudba stala součástí života.

Do orchestru pravidelně dochází až 50 žáků a absolventů ZUŠ Koněvova ve věku od 13 do 26 let. Na repertoáru orchestru jsou vedle státní hymny, pochodů a skladeb lidových, převážně skladby poslechového a koncertního charakteru, dále filmová a muzikálová hudba.

Orchestr vystupuje na nejrůznějších společenských událostech v třetí městské části i jinde, za všechny lze jmenovat pravidelné vystoupení 4x až 6x ročně na zlatých svatbách na žižkovské radnici. Od svého založení uspořádal orchestr dlouhou řadu samostatných veřejných koncertů v Praze i v celé ČR a na výměnných koncertech ve Francii, Polsku, Německu, Estonsku, Švédsku a na Slovensku. Má za sebou mnoho úspěchů a ocenění.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Eduard Marek

09. 08. 2011
Bez obrázku

Petr Klíma

03. 02. 2012
Bez obrázku

Zuzana Radová-Nováková

10. 02. 2012
Login