Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Lubomír Novák

dirigent a zakladatel dechového orchestru ZUŠ

* 9. března 1930, Praha

208075_102691_x93_novak.jpg

Lubomír Novák se narodil v Praze na Hanspaulce v rodině místního lékaře. Povinnou školní docházku absolvoval v letech 1937 až 1946. Jako zdravotník se ve svých 14 letech zapojil do květnového Pražského povstání.

Po dokončení základní školy poslal otec syna proti jeho vůli do učení v čalounické dílně. Již tehdy se ale mladý Lubomír věnoval hře na trubku a působil v amatérském jazzovém orchestru společně se známým dirigentem Liborem Peškem. V letech 1949 až 1951 absolvoval Vyšší školu bytového průmyslu v Praze na Žižkově. Hudebně-pedagogickou školu, hru na trubku, začal studovat v roce 1954. Škola však byla v roce 1957 zrušena a studia dokončil na Státní konzervatoři u profesora Václava Paříka.

Od září roku 1959 vyučuje Lubomír Novák hru na lesní roh a trubku v Lidové škole umění Praha 3. Na této škole založil a dodnes řídí dechový orchestr Žižkovská smršť.

Lubomír Novák je autorem řady odborných článků a učebnic k výuce hry na trubku a lesní roh. Významně se podílel na vývoji pedagogických metod výuky hry na dechové nástroje pro základní umělecké školy. V sedmdesátých letech byl členem odborné komise, která připravovala novou koncepci učebních osnov pro výuku hry na dechové nástroje. Založil a řídí komorní soubor Basfifa, který se specializuje na interpretaci barokní a renesanční hudby. Byl od počátku celostátních soutěží Lidových škol umění členem soutěžních porot a významným organizátorem těchto soutěží pro talentované mladé hudebníky. Od roku 1961 byl vedoucím sekce učitelů dechových nástrojů, od roku 1985 je členem České hudební společnosti a působil jako lektor na letních hudebních seminářích Společnosti pro starou hudbu ve Valticích.

Za sebou má i dlouhou kariéru aktivního hudebníka. V 50. letech působil jako trumpetista v legendárním big bandu Vlastimila Kloce. V 60. letech byl členem orchestru divadla ABC, v 70. letech hrál na historický nástroj „cink“ v souboru Pražští madrigalisté. Na přelomu 80. a 90. let spolupracoval s Josefem Herclem v souboru Cantores Pragenses.

Jeho jméno je spojeno se jménem orchestru Žižkovská smršť, který existuje od roku 1970 a je tak nejdéle fungujícím tělesem na dnešní základní umělecké škole. Orchestr si do své kroniky zapsal už mnoho vystoupení a slavil úspěchy na mnoha pódiích po celé Evropě. Jeho třídou prošly stovky mladých lidí, pro které se hudba stala součástí života.

Do orchestru pravidelně dochází až 50 žáků a absolventů ZUŠ Koněvova ve věku od 13 do 26 let. Na repertoáru orchestru jsou vedle státní hymny, pochodů a skladeb lidových, převážně skladby poslechového a koncertního charakteru, dále filmová a muzikálová hudba.

Orchestr vystupuje na nejrůznějších společenských událostech v třetí městské části i jinde, za všechny lze jmenovat pravidelné vystoupení 4x až 6x ročně na zlatých svatbách na žižkovské radnici. Od svého založení uspořádal orchestr dlouhou řadu samostatných veřejných koncertů v Praze i v celé ČR a na výměnných koncertech ve Francii, Polsku, Německu, Estonsku, Švédsku a na Slovensku. Má za sebou mnoho úspěchů a ocenění.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Eduard Marek

09. 08. 2011
Bez obrázku

Petr Klíma

03. 02. 2012
Bez obrázku

Zuzana Radová-Nováková

10. 02. 2012
Login