Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Petr Klíma

ředitel pedagogicko-psychologické poradny

30. března 1946, Praha

208094_102679_x95_klima.jpg

Petr Klíma se narodil v učitelské rodině, kde vyrůstal se třemi sestrami. Maminka byla učitelka na základní škole, otec profesorem historie nejdříve na Pedagogické, později Filosofické fakultě.

Od svých 10 let hrál závodně fotbal a může se pochlubit i titulem mistra republiky v dorostu Sparty Praha. Po prvním ročníku gymnázia (tehdejší SVVŠ) odjel otec přednášet na rok do Lipska a vzal ho sebou. Také zde hrál fotbal – tentokrát za SC Lokomotive Leipzig.

Po gymnáziu začal studovat na otcovo přání lékařskou fakultu. Studium opustil po sedmém semestru. „Dodnes oceňuji rodiče, jak se s tímto velmi nestandardním krokem poprali a  mému přestupu na psychologii porozuměli. Přál bych rodičům mých dnešních klientů podobnou míru tolerance a empatie,“ říká Petr Klíma.

Také kopání do balonu ho postupně přestalo uspokojovat. Po skončení studia na vysoké škole nastoupil jako dětský psycholog na Dětskou psychiatrickou kliniku v Motole a „odskočil“ si na rok odsloužit vojnu na Lékařsko psychologické pracoviště Vojenské nemocnice v Praze. V roce 1974 učinil další nestandardní krok, neboť věhlasnou kliniku za kroucení hlavou přednosty opustil a šel dělat na dva roky sociálního kurátora.

Byla to podle něj krásná „báječná léta pod psa“ ve společnosti vzdělaných lidí, o které tehdejší společnost nestála a odsunula je na odbornou periferii. Čtyři ze třiceti podepsalo následně Chartu 77.

V září 1976 se datuje vznik pedagogicko-psychologických poraden. K 1. lednu 1977 nastoupil na Žižkov a ten mu přirostl svou atmosférou k srdci tak, že je tu dodnes. „Patrně pouze na Žižkově bylo možné, abych se bez stranické příslušnosti stal v roce 1978 jejím ředitelem, kterým jsem dodnes,“ dodává.

Po převratu v roce 1989 se nechal přemluvit pro práci poradce na MŠMT, aby si po třech měsících potvrdil, že chodit po chodbách s referátníky asi nebude to pravé a naplno se vrátil k poradenské práci.

Už 44 let žije v manželství se svou ženou, se kterou má dvě úspěšné děti a tři vnoučata, která rád hlídá. „Vždy jsem si říkal, že půjdu do důchodu, až přijde můj čas. Ten již přišel a já neodcházím. Moji zaměstnanci se tváří, že to tak chtějí, ale já vím své. Mít šéfa, který si pamatuje stále méně, co více si mohou přát,“ dodává.

Pedagogicko-psychologická poradna Praha 3 poskytuje odbornou psychologickou a speciálně pedagogickou službu dětem a mládeži na všech stupních škol městských částí Prahy 3. Od roku 2006 má poradna v rámci optimalizace další odloučené pracoviště na Praze 9. Celkem v ní pracuje 26 zaměstnanců.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Zuzana Radová-Nováková

10. 02. 2012
Bez obrázku

František Prášek

21. 11. 2012
Bez obrázku

Marta Vrabcová

13. 07. 2013
Login