Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Petr Klíma

ředitel pedagogicko-psychologické poradny

30. března 1946, Praha

208094_102679_x95_klima.jpg

Petr Klíma se narodil v učitelské rodině, kde vyrůstal se třemi sestrami. Maminka byla učitelka na základní škole, otec profesorem historie nejdříve na Pedagogické, později Filosofické fakultě.

Od svých 10 let hrál závodně fotbal a může se pochlubit i titulem mistra republiky v dorostu Sparty Praha. Po prvním ročníku gymnázia (tehdejší SVVŠ) odjel otec přednášet na rok do Lipska a vzal ho sebou. Také zde hrál fotbal – tentokrát za SC Lokomotive Leipzig.

Po gymnáziu začal studovat na otcovo přání lékařskou fakultu. Studium opustil po sedmém semestru. „Dodnes oceňuji rodiče, jak se s tímto velmi nestandardním krokem poprali a  mému přestupu na psychologii porozuměli. Přál bych rodičům mých dnešních klientů podobnou míru tolerance a empatie,“ říká Petr Klíma.

Také kopání do balonu ho postupně přestalo uspokojovat. Po skončení studia na vysoké škole nastoupil jako dětský psycholog na Dětskou psychiatrickou kliniku v Motole a „odskočil“ si na rok odsloužit vojnu na Lékařsko psychologické pracoviště Vojenské nemocnice v Praze. V roce 1974 učinil další nestandardní krok, neboť věhlasnou kliniku za kroucení hlavou přednosty opustil a šel dělat na dva roky sociálního kurátora.

Byla to podle něj krásná „báječná léta pod psa“ ve společnosti vzdělaných lidí, o které tehdejší společnost nestála a odsunula je na odbornou periferii. Čtyři ze třiceti podepsalo následně Chartu 77.

V září 1976 se datuje vznik pedagogicko-psychologických poraden. K 1. lednu 1977 nastoupil na Žižkov a ten mu přirostl svou atmosférou k srdci tak, že je tu dodnes. „Patrně pouze na Žižkově bylo možné, abych se bez stranické příslušnosti stal v roce 1978 jejím ředitelem, kterým jsem dodnes,“ dodává.

Po převratu v roce 1989 se nechal přemluvit pro práci poradce na MŠMT, aby si po třech měsících potvrdil, že chodit po chodbách s referátníky asi nebude to pravé a naplno se vrátil k poradenské práci.

Už 44 let žije v manželství se svou ženou, se kterou má dvě úspěšné děti a tři vnoučata, která rád hlídá. „Vždy jsem si říkal, že půjdu do důchodu, až přijde můj čas. Ten již přišel a já neodcházím. Moji zaměstnanci se tváří, že to tak chtějí, ale já vím své. Mít šéfa, který si pamatuje stále méně, co více si mohou přát,“ dodává.

Pedagogicko-psychologická poradna Praha 3 poskytuje odbornou psychologickou a speciálně pedagogickou službu dětem a mládeži na všech stupních škol městských částí Prahy 3. Od roku 2006 má poradna v rámci optimalizace další odloučené pracoviště na Praze 9. Celkem v ní pracuje 26 zaměstnanců.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Zuzana Radová-Nováková

10. 02. 2012
Bez obrázku

František Prášek

21. 11. 2012
Bez obrázku

Marta Vrabcová

13. 07. 2013
Login