Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Hedvika Čechová

televizní hlasatelka

* 17. července 1928 - 23. 4. 2020

Hlasatelka Heda Čechová se řadila k našim nejoblíbenějším a nejhezčím hlasatelkám. V 50. a 60. letech patřila mezi naši hlasatelskou špičku.

S kariérou hlasatelky začala už po válce v Československém rozhlase ještě jako studentka chemie, která jí učarovala už na střední škole. Z finančních důvodů se však do studia na vysoké škole nepustila, ale přihlásila se do konkurzu v Československém rozhlase, kde uspěla jako jediná ze tří stovek přihlášených. Její podmanivý hlas obdivoval i ministr zahraničí Jan Masaryk, který jí nabídl roční stáž v zahraničním oddělení BBC. K odjezdu do Anglie však už kvůli Masarykovu úmrtí nedošlo.

Celým životem ji provázely tragické události. Po únoru 1948 vyhodili jejího tatínka z rozhlasu (pracoval v něm od roku 1929) a Heda Čechová se musela vyrovnat s jeho sebevraždou. Jejího strýce Františka Klímu, bratra maminky, obvinili komunisté v procesu s Miladou Horákovou a zavřeli ho na doživotí.

V roce 1951 se provdala za kolegu Vladimíra Čecha a narodil se jim syn Vladimír. O sedm let později se rozvedli, svého syna vychovávala sama. Její kultivovaný projev ji přivedl do Československé televize. Po Jarmile Šustrové a Mileně Vostřákové se stala třetí hlasatelkou. Od roku 1956 uváděla v televizi velké společenské akce a moderovala hudební pořady. Po roce 1968 byla sama nucena z politických důvodů opustit Československou televizi. Mohla pouze namlouvat komentáře k dokumentárním filmům a cestopisům, později pracovala v archivu.

Na obrazovku se nedostala následujících dvacet let. Jako matka samoživitelka to neměla vůbec jednoduché. Živila se namlouváním magnetofonových kazet pro slepce a hlasitou četbou knih. V letech 1990 až 1992 byla poslankyní České národní rady za Občanské fórum. „Víte, co jediné se těm komunistům nepovedlo? Nikdy mě nedonutili, abych se přestala smát,“ řekla v jednom rozhovoru. Mladší sestra Blanka vycestovala v roce 1965 se svým druhým mužem do Německa na výstavu cizokrajných ptáků a už se nevrátila. Zmizeli oba dva. Přestože po nich pátral i Interpol, nikdy se nenašli. Od té doby svoji sestru neviděla a nic o ní neví.

Heda Čechová se vdala podruhé, manžel Oskar Bizik zemřel v roce 1995. Má čtyři vnoučata. Ve 49 letech onemocněla rakovinou a šla do invalidního důchodu. Tehdy jí dávali lékaři jen několik měsíců života. Její milovaný syn Vladimír Čech, známý moderátor a herec, však na rakovinu zemřel v březnu 2013.

Heda Čechová se léta věnuje práci pro nevidomé, mimo jiné pro ně namlouvala knihy. Dlouho byla zaměstnána v Knihovně a tiskárně pro nevidomé Karla Emanuela Macana v Praze.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Jindřich Heřkovič

16. 10. 1998
Bez obrázku

František Šťastný

05. 11. 1998
Bez obrázku

Ľudovít Bodok

06. 11. 1998
Login