Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Hedvika Čechová

televizní hlasatelka

* 17. července 1928 - 23. 4. 2020

Hlasatelka Heda Čechová se řadila k našim nejoblíbenějším a nejhezčím hlasatelkám. V 50. a 60. letech patřila mezi naši hlasatelskou špičku.

S kariérou hlasatelky začala už po válce v Československém rozhlase ještě jako studentka chemie, která jí učarovala už na střední škole. Z finančních důvodů se však do studia na vysoké škole nepustila, ale přihlásila se do konkurzu v Československém rozhlase, kde uspěla jako jediná ze tří stovek přihlášených. Její podmanivý hlas obdivoval i ministr zahraničí Jan Masaryk, který jí nabídl roční stáž v zahraničním oddělení BBC. K odjezdu do Anglie však už kvůli Masarykovu úmrtí nedošlo.

Celým životem ji provázely tragické události. Po únoru 1948 vyhodili jejího tatínka z rozhlasu (pracoval v něm od roku 1929) a Heda Čechová se musela vyrovnat s jeho sebevraždou. Jejího strýce Františka Klímu, bratra maminky, obvinili komunisté v procesu s Miladou Horákovou a zavřeli ho na doživotí.

V roce 1951 se provdala za kolegu Vladimíra Čecha a narodil se jim syn Vladimír. O sedm let později se rozvedli, svého syna vychovávala sama. Její kultivovaný projev ji přivedl do Československé televize. Po Jarmile Šustrové a Mileně Vostřákové se stala třetí hlasatelkou. Od roku 1956 uváděla v televizi velké společenské akce a moderovala hudební pořady. Po roce 1968 byla sama nucena z politických důvodů opustit Československou televizi. Mohla pouze namlouvat komentáře k dokumentárním filmům a cestopisům, později pracovala v archivu.

Na obrazovku se nedostala následujících dvacet let. Jako matka samoživitelka to neměla vůbec jednoduché. Živila se namlouváním magnetofonových kazet pro slepce a hlasitou četbou knih. V letech 1990 až 1992 byla poslankyní České národní rady za Občanské fórum. „Víte, co jediné se těm komunistům nepovedlo? Nikdy mě nedonutili, abych se přestala smát,“ řekla v jednom rozhovoru. Mladší sestra Blanka vycestovala v roce 1965 se svým druhým mužem do Německa na výstavu cizokrajných ptáků a už se nevrátila. Zmizeli oba dva. Přestože po nich pátral i Interpol, nikdy se nenašli. Od té doby svoji sestru neviděla a nic o ní neví.

Heda Čechová se vdala podruhé, manžel Oskar Bizik zemřel v roce 1995. Má čtyři vnoučata. Ve 49 letech onemocněla rakovinou a šla do invalidního důchodu. Tehdy jí dávali lékaři jen několik měsíců života. Její milovaný syn Vladimír Čech, známý moderátor a herec, však na rakovinu zemřel v březnu 2013.

Heda Čechová se léta věnuje práci pro nevidomé, mimo jiné pro ně namlouvala knihy. Dlouho byla zaměstnána v Knihovně a tiskárně pro nevidomé Karla Emanuela Macana v Praze.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Jindřich Heřkovič

16. 10. 1998
Bez obrázku

František Šťastný

05. 11. 1998
Bez obrázku

Ľudovít Bodok

06. 11. 1998
Login