Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Jiřina Polanecká

dlouholetá předsedkyně Klubu přátel Žižkova

* 24. dubna 1924, Praha, – 19. května 2012, Praha

207999_102696_x88_polanecka.jpg

Tatínek Jiřiny Poslanecké Věnceslav Havlíček pracoval jako úředník Zemské banky. Krátce po narození Jiřiny se rodina přestěhovala do Bratislavy, kde dostal nové místo. Oba rodiče aktivně působili v Sokole, tatínek Věnceslav jako vzdělavatel Obce sokolské. Rodina přišla o jedno ze svých dětí, syna Dušana. Po pár letech však k Jiřině přibyl druhý bratr, Svatopluk.

Rodiče i děti nadšeně chodili cvičit do Sokola. Jejich poklidný život však přerval počátek druhé světové války. Tehdy rodina musela ze dne na den opustit Bratislavu. Nejdříve se nastěhovali v Praze do bytu na Újezdě, v roce 1943 se přestěhovali do méně nápadného dvoupokojového bytu na Žižkově. Rodičům totiž v tu dobu coby aktivním sokolským funkcionářům hrozila perzekuce a pronásledování ze strany Němců.

Za války nastoupila Jiřina do evangelické rodinné školy v Krabčicích, pak se ale musela vrátit do Prahy. Díky mamince Ince se vyhnula totálnímu nasazení v Německu. Nakonec nastoupila do práce v Mikrofoně na Žižkově, kde se montovaly zbraně pro německou armádu. V květnu roku 1945 se její rodiče účastnili aktivně pražského povstání, bratr Svatopluk, tehdy osmnáctiletý, se zapojil do bojů o Vítkov. Jiřina tehdy dělala zásobovací spojku mezi rodiči a bratrem a jen o vlásek unikla smrti.

Po válce odešla pomáhat na venkov, ale při jedné jízdě vlakem se nakazila tyfem. Přesto, že otci se podařilo sehnat penicilín, bylo léčení zdlouhavé a následně přišly další zdravotní potíže. Po těžké operaci se při léčení v lázních Vráž seznámila se svým manželem Karlem Pirníkem, baletním mistrem pražského Národního divadla. Svatba se konala v létě roku 1946 a v roce 1947 se jim narodila dcera Ivanka. Manželství však nakonec skončilo rozvodem a Jiřina se s dcerou vrátila k rodičům na Žižkov. Táhlo ji to zpět na Slovensko. Tam se vrátila, později odešla žít na samotu. Tady si také našla svého nového partnera, vojáka z povolání znovu se vdala a odstěhovala se s manželem a dcerou k jeho rodině do Trnavy, kde čekali na nový byt. Manžel však byl mezitím obviněn z vlastizrady a namísto stěhování zpět do Čech jej čekala věznice v Jáchymově.

Jiřina zůstala opět s dcerou sama. Našla si práci u dráhy, v dílnách pro opravu vozidel. Nejprve chvíli pracovala v závodní knihovně, absolvovala kurz knihovnictví a archivnictví. Jelikož byla manželkou politického vězně, nemohla sehnat lepší práci. Kvůli nemocem nakonec dceru předala rodičům do Prahy. Manžel se vrátil po prezidentské amnestii. Práci však sehnat nemohl a rodina se musela uživit jen z Jiřinina platu. Rodina se nakonec rozpadla, dcera později zůstala studovat na Slovensku a Jiřina se vrátila do Prahy sama.

Poté, co rodiče zemřeli, zůstala od roku 1976 sama. Občas ji navštívila dcera s vnoučaty. Jiřina Polanecká se věnovala aktivní činnosti ve sboru Českobratrské církve evangelické a v Klubu přátel Žižkova. Nakonec se potřetí vdala a s manželem Miloslavem Poslaneckým strávila zbytek života v klidu a pohodě. Manžel však v roce 1991 zemřel. Jiřina Poslanecká zemřela v květnu 2012 ve věku 88 let.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Gustav Francl

09. 02. 2010
Bez obrázku

Martina Pojarová

22. 06. 2010
Bez obrázku

Miroslav Tvrdek

19. 10. 2010
Login