Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Josef Chuchro

violoncellista

* 3. července 1931, Praha – † 19. srpna 2009, Praha

Josef Chuchro patřil k nejvýznamnějším světovým violoncellistům. Oceňován byl u něj osobitý přístup, sytý, kultivovaný tón, smysl pro styl a zejména vřelost podání lyrických partií hraných děl.

Už jako šestiletý chlapec se začal u svého otce, varhaníka Josefa Chuchra, učit na varhany. Pražskou konzervatoř studoval u profesora Karla Pravoslava Sádla. Sólově koncertoval od roku 1950. Od roku 1952 byl členem světoznámého Sukova tria a roku 1979 se svým synem Janem založil Pražské violoncellové duo. Roku 1961 byl jmenován sólistou České filharmonie. Od roku 1965 vyučoval na pražské konzervatoři a od roku 1973 na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze. V letech 1990–1997 byl jejím děkanem. Vychoval řadu vynikajících violoncellistů. Byl členem předsednictva Rady vysokých škol a příležitostně psal i odborné recenze koncertů.

Vynikl coby interpret Dvořákova Violoncellového koncertu h moll, Op. 104. Kompletní nahrávka Beethovenových sonát a variací pro violoncello a klavír v podání Josefa Chuchra a Jana Panenky byla oceněna prestižní cenou Award of Merit. Nahrál 38 sólových gramofonových desek, z toho 9 s Českou filharmonií a 40 s komorními skladbami.

Za své výkony získal řadu prestižních ocenění, stal se laureátem mnoha mezinárodních soutěží. Působil také v mnoha porotách a vedl mistrovské kurzy jak u nás, tak v zahraničí. Spolupracoval s mnoha světovými dirigenty. Jeho obsáhlý repertoár zahrnuje skladby Antonia Vivaldiho, Georga Friedricha Händla, Josepha Haydna, Franze Schuberta, Claude Debussyho, Sergeje Prokofjeva, Samuela Barbera, Leoše Janáčka, Jiřího Pauera, Luboše Fišera, Lubora Bárty a dalších.

Josef Chuchro zemřel ve věku 78 let a je pohřben na Olšanských hřbitovech.

Ocenění:

 • 1950 – Čestné uznání v soutěži MHF Pražské jaro
 • 1951 – třetí cena v soutěži v Berlíně
 • 1953 – druhá cena v soutěži v Bukurešti
 • 1955 – první cena v soutěži MHF Pražské jaro
 • 1959 – první cena v soutěži Pabla Casalse v Mexiku
 • 1967 – Cena Svazu československých skladatelů za souborné provedení sonát Ludwiga van Beethovena
 • 1974 – medaile Bedřicha Smetany za zásluhy o rozvoj české hudby
 • 1984 – medaile Roku české hudby za soubornou nahrávku díla Bohuslava Martinů
 • 2003 – medaile Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy za pedagogickou činnost
 • 2003 – medaile Josefa Hlávky za mimořádné zásluhy o slávu české violoncellové školy
 • 1977 – Award of Merit – Kanada
Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Ing. Ladislav Snídal

21. 07. 1996
Bez obrázku

Radovan Lukavský

31. 10. 1996
Bez obrázku

Jaroslav Chejstovský

02. 12. 1996
Login