Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Radovan Lukavský

herec

* 1. listopadu 1919, Praha – † 10. března 2008, Praha

Profesor Radovan Lukavský, který ztvárnil stovky rolí, byl známý nejen jako herec, ale také jako recitátor a divadelní pedagog. Vedle filmových, televizních a divadelních rolí jej znali posluchači a diváci také coby vynikajícího recitátora a vypravěče.

Narodil se v rodině truhlářského mistra. Maminka, která byla hluboce věřící, jej vodila už jako malé dítě do kostela. Chodil ministrovat a pomáhat do kláštera. Původně chtěl studovat na kněze, ale rodina nebyla schopná studia financovat a tak musel po pěti letech arcibiskupské gymnázium opustit. Dostudoval na reálném gymnáziu v Českém Brodě, kde odmaturoval v roce 1938 a poté nastoupil ke studiu češtiny a francouzštiny na Filosofické fakultě University Karlovy v Praze. Po uzavření vysokých škol pracoval u železnice jako telegrafista.

Už od dětství účinkoval v ochotnických souborech. V roce 1941 začal studovat na pražské konzervatoři. V roce 1942 nastoupil do divadla Větrník Josefa Šmídy. Již ve druhém ročníku studia však byl nuceně nasazen v Německu na práci ve válečném průmyslu. Tady se vyučil strojním zámečníkem. V roce 1944 se vrátil a nastoupil angažmá v Divadle Vlasty Buriana. Po uzavření divadel pracoval jako dělník v Praze. Ke studiím se vrátil až po roce 1945.

Do Divadla na Vinohradech nastoupil v roce 1946. Odtud po čtyřech letech přešel do Městských divadel pražských, od roku 1957 se stal členem souboru činohry Národního divadla v Praze.

Režiséři jej kvůli jeho civilnímu projevu a vysoké štíhlé postavě rádi obsazovali do rolí kriminalistů, pohraničníků i důstojníků. Zahrál si však i v seriálech,  historických i životopisných filmech; mezi jeho nejznámější televizní role patří ztvárnění obrozence Václava Tháma v TV seriálu F. L. Věk. Na divadle si vedle desítek jiných významných rolí zahrál Hamleta či Othella.

Kvůli svému přesvědčení a vztahu k církvi a křesťanství musel za komunistického režimu omezit svou činnost, vystupovat a učit na DAMU. Poté, co odmítl přednést projev, ve kterém by litoval svých postojů v 60. letech, mu bylo znemožněno vystupovat v televizi. Vychoval desítky herců, je autorem dvou knih o herectví.

Ocenění:

  • 1965 – udělen titul zasloužilý umělec
  • 1974 – ocenění Zasloužilý člen ND
  • 1995 – z rukou prezidenta Václava Havla převzal Medaili Za zásluhy
  • 1995 – Cena Thálie za celoživotní mistrovství
  • 2000 – medaile Josefa Hlávky
  • 2005 – čestný doktorát (doctor honoris causa) na Akademii múzických umění v Praze
  • 2008 –  v Praze 5 – Košířích je po něm pojmenována ulice
Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Jaroslav Chejstovský

02. 12. 1996
Bez obrázku

Viktor Kalabis

04. 12. 1996
Bez obrázku

Zuzana Růžičková

04. 12. 1996
Login